Autor: Tomasz Leszkowicz
Tagi: Wydarzenia, Historia polityczna, Historia wojskowości, Pamięć zbiorowa i polityka historyczna, II wojna światowa, Polska, Warszawa, Mazowsze
Opublikowany: 2007-08-01 12:00
Licencja: wolna licencja

63. rocznica wybuchu powstania warszawskiego

Tradycyjnie już w godzinie „W” (17.00) Warszawa, a wraz z nią cały kraj, zatrzyma się w celu uczczenia pamięci powstańców warszawskich. Trwają obchody 63. rocznicy wybuchu walk w polskiej stolicy.
REKLAMA

Przeczytaj: 1.VIII.1944 - Warszawa ruszyła do walki

Obchody rocznicowe

W tym roku obchody wybuchu powstania trwać będą od 28 lipca do 4 sierpnia.

W sobotę 28 lipca prezydent Lech Kaczyński spotkał się na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego z weteranami walk sprzed 63 lat. 32 kombatantów zostało odznaczonych Orderem Odrodzenia Polski, za zasługi dla niepodległości Polski oraz za działalność kombatancką i społeczną. — Każdy naród musi pamiętać o swoich bohaterach — mówił prezydent. W uroczystości uczestniczyła także prezydent stolicy, Hanna Gronkiewicz-Waltz. Wieczorem na terenie Muzeum odbył się tradycyjny koncert muzyki młodzieżowej — wystąpiły zespoły: Habakuk, Maleo Reggae Rockers i T.Love. Szczególną uwagę zwrócił zespół Darka Malejonka, przebrany w wojskowe kurtki z biało-czerwonymi opaskami na ramieniu. Koncert, podobnie jak w roku ubiegłym, wzbudził liczne emocje i został uznany przez uczestników za niesamowite przeżycie.

W wigilię obchodów wybuchu powstania w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odprawiona została uroczysta msza święta, którą celebrowali prymas Polski, kardynał Józef Glemp, arcybiskup warszawski Kazimierz Nycz i biskup polowy Wojska Polskiego, gen. dyw. Tadeusz Płoski. Uczestniczyli w niej m.in. prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką, premier Jarosław Kaczyński, władze Warszawy, przedstawiciele parlamentu, weterani powstania, harcerze, mieszkańcy stolicy. — Powstanie Warszawskie to jedna z najważniejszych dróg ku wolności warszawiaków i wszystkich Polaków, o których trzeba pamiętać dziś, kiedy wspominamy tamte wydarzenia — powiedział metropolita warszawski. Po mszy, pod pomnikiem powstania na Placu Krasińskich odbył się uroczysty apel poległych. W wygłoszonym wówczas przemówieniu prezydent obiecał, że będzie robił wszystko, by przywrócić Europie pamięć o powstaniu warszawskim. Uroczystości z 31 lipca zakończył koncert, podczas którego krótkie, minutowe piosenki o każdym dniu powstania zaśpiewali m.in. Olga Bończyk, Kinga Preis, Grażyna Wolszczak, Marian Opania, Maciej Miecznikowski, Janusz Radek i Wojciech Paszkowski, a także studenci szkół artystycznych. Po koncercie wyświetlone zostały filmy: Eroica Andrzeja Munka i Godzina „W” Janusza Morgensterna.

Główne obchody przypadły na dzień wybuchu powstania, czyli 1 sierpnia. O godzinie 10.00 rozpoczął się Marsz Mokotowa — jego uczestniczy przeszli ulicą Puławską i Dworkową pod pomnik Mokotów Walczący, gdzie złożono kwiaty. Uroczysta zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego rozpocznie się w południe.

O godzinie 17.00 tradycyjnie w całym mieście zabrzmią syreny, które upamiętnią wybuch walk. Władze miasta poprosiły warszawiaków, by na ten sygnał zatrzymali się na trzy minuty i chwilą ciszy uczcili pamięć powstańców. W tym samym czasie rozpoczną się główne obchody rocznicy pod pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, w których wezmą udział m.in. prezydent, premier oraz prezydent Warszawy.

O godz. 21.00 na Kopcu Powstania Warszawskiego przy ul. Bartyckiej zapalony zostanie wieczny ogień, który płonąć będzie przez najbliższe 63 dni. O 19.00 przy pomniku Polegli-Niepokonani na Woli rozpocznie się modlitwa ekumeniczna. Przez cały dzień w różnych miejscach upamiętniających wydarzenia sprzed ponad 60 lat (m.in. pod pomnikami gen. Grota-Roweckiego i gen. Antoniego Chruściela „Montera” oraz pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego na ul. Wiejskiej) kombatanci, harcerze i mieszkańcy Warszawy składać będą wieńce i zapalać znicze.

REKLAMA

O północy w Muzeum Powstania Warszawskiego, w sali z Liberatorem, przedstawiony zostanie spektakl w reżyserii Jana Klaty pokazujący powstanie z punktu widzenia Niemców. Wstęp na przedstawienie jest bezpłatny, wcześniej należy jednak zarezerwować wejściówki. Przedstawienie powtarzane będzie 2,3 i 4 sierpnia o godz. 20.oo.

W tym roku obchody mają charakter ogólnopolski — Instytut Pamięci Narodowej zainicjował akcję „Warszawa ’44 – Bitwa o Polskę”, w ramach której wybuch powstania będzie świętowany m.in. w Krakowie, Białymstoku, Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Wrocławiu, Opolu, Lublinie, Łodzi, Szczecinie, Katowicach, Poznaniu. Na terenie całego kraju rozwieszono plakaty i rozdawano ulotki przypominające bohaterstwo powstańców. O godzinie 17.00 w wielu miastach w kraju zawyją syreny.

W sobotę, 4 sierpnia, planowy jest finał uroczystości rocznicowych — w Parku Wolności odbędzie się piknik rodzinny, Masa Krytyczna zorganizuje rajd rowerowy szlakiem powstańczych łączniczek, a u zbiegu ulic Wilanowskiej i Solec pokazana zostanie rekonstrukcja wydarzeń wojennych pt. „Czerniaków 1944”. Dzień zakończą koncerty jazzowe Tomasza Stańki (Rynek Starego Miasta) i Agi Zaryan (Muzeum Powstania Warszawskiego).

Rocznicowe publikacje

Tematyka Powstania Warszawskiego powróciła ponownie w muzyce — po płycie rockowego zespołu Lao Che przyszła pora na jazzową płytę Agi Zaryan pt. „Umiera piękno”. Wokalistka śpiewa na niej literackie teksty autorstwa uczestników powstania m.in. Krystyny Krahelskiej i Anny Świrczyńskiej.

„Kioku suru Warushawa”, czyli „Pamiętam o Warszawie” to tytuł książki napisanej przez pana Shunji Ozaki, nauczyciela języka angielskiego z Japonii. Dziesięć lat temu odwiedził Polskę jako zwykły turysta. Zafascynował się historią Warszawy i powstania. Postanowił napisać książkę, do której materiały zbierał przez kilka lat. — Warszawiacy zaimponowali mi tym, jak pielęgnują swoją historię — tłumaczy w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”.

Czołowi polscy twórcy komiksów wydali antologię 17 historii na temat powstania. Opowiadają one o bohaterstwie, odwadze, przyjaźni, ale także śmierci i tragedii. Bohaterami jednej z opowieści są Kazimierz i Marianna, dwójka zakochanych, którzy odnajdują się w czasie powstania i biorą wtedy ślub.

Powstanie warszawskie w „Histmag.org”

Szukasz dobrego, solidnego opracowania naukowego na temat powstania warszawskiego? „Histmag.org” poleca książkę Krzysztofa Komorowskiego 'Bitwa o Warszawę ’44. Militarne aspekty Powstania Warszawskiego'.

O rocznicowych obchodach i współczesnym spojrzeniu na tematykę powstania pisze Sebastian Adamkiewicz w felietonie „Z perspektywy przechodnia”.

Dyskusje na naszym forum:

Obchody rocznicy wybuchu powstania warszawskiego — opinie użytkowników forum o dzisiejszych uroczystościach.

Sierpień 1944 rok = wigilia — uczestnik powstania Stefan Zawadzki wspomina moment wybuchu walk.

Warto? – o powstaniu warszawskim... — dyskusja o szansach i różnych aspektach historycznych powstania warszawskiego.

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy