Autor: Maciej Zaremba
Tagi: Przeglądy nowości, Książki, Warszawa
Opublikowany: 2017-11-29 21:04
Licencja: wolna licencja

8 książek, na które warto zwrócić uwagę na XXVI Targach Książki Historycznej w Warszawie!

W czwartek w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie rozpoczynają się XXVI Targi Książki Historycznej. Święto miłośników historycznych lektur to okazja do ciekawych zakupów. Na co zwracać uwagę na targowych stoiskach? Oto osiem interesujących publikacji, które możecie znaleźć na Targach!
Tekst ma więcej niż jedną stronę!
Strona 1
Strona 2

Zobacz też: Targi Książki Historycznej w Warszawie 2018 – najważniejsze informacje

Zobacz też: Targi Książki Historycznej w Warszawie 2017 [IMPREZY TOWARZYSZĄCE, SPOTKANIA Z AUTORAMI – PROGRAM]!

Czas ziemiaństwa (Ośrodek KARTA, Stoisko 11)

Ośrodek KARTA znany jest z opracowywania i wydawania ciekawych i często wyjątkowych źródeł historycznych. Tym razem Czytelnicy będą mogli się zapoznać z antologią wspomnień „Czas ziemiaństwa”. Teksty wybrała i opracowała tekstów Anna Richter, a za komentarz historyczny i wstęp odpowiada dr Marcin Chorązki. Wydawcy tak opisują tę książkę: Świat ziemian – miniony, lecz wciąż zaciekawiający – w antologii wspomnień, dzienników, relacji od końca XIX wieku do 1945 roku. Na czym polegała wyjątkowość tej warstwy? Co budowało jej etos? W czym specyficzne było jej doświadczenie? Dlaczego funkcjonuje nadal jako symbol polskości, do którego chętnie się odwołujemy? Niebagatelną zaletą publikacji jest piękna szata graficzna i bogaty wybór archiwalnych fotografii.

Grzegorz Majchrzak, Tajna historia futbolu (Wydawnictwo Fronda, Stoisko 21)

Na targach XXVI książki historycznej w Warszawie nie mogło tez zabraknąć książki o tematyce dotyczącej historii sportu, a dokładniej książki, która łączy historię sportu z historią polityczną. Taką książką jest „Tajna historia futbolu” Grzegorza Majchrzaka polecana przez Wydawnictwo Fronda: Sport był oczkiem w głowie władz PRL, a piłka nożna miała służyć za opium dla mas. Rozgrywki ligowe, transfery, wyjazdy zagraniczne i wypłaty w prawdziwych dolarach przyciągały kombinatorów. Nad wszystkim sprawowała czujną opiekę wszechobecna bezpieka – werbowała współpracowników, utrącała gwiazdy, szpiegowała i mąciła na zlecenie konkurencyjnych frakcji partii komunistycznej. Historia polskiego futbolu to nie tylko złoty medal olimpijski i dwukrotnie trzecie miejsce na mistrzostwach świata – to także podsłuchy, prowokacje i afery obyczajowe.

Wrocław 1945-2016, pod redakcją Wojciecha Kucharskiego (Ośrodek "Pamięć i Przyszłość", Stoisko 48)

Na Targach nie brakuje też opracowań historycznych związanych bezpośrednio z ciekawymi wystawami. Taką propozycją jest katalog wystawy "Wrocław 1945-2016", czyli przewodnik po powojennej historii miasta. Opowieść zaczyna się w 1918 roku w II RP, gdzie dzisiejszy Wrocław miał swoje korzenie. Jest opis czasów wojny, przesiedleń oraz późniejszego życia za żelazną kurtyną. Znajdziemy także historię Solidarności i tego, co działo się po upadku komunizmu. Dzieje miasta w pigułce to nieco ponad 300 stron okraszonych fotografiami. Lektura stanowi doskonały wstęp do obejrzenia wystawy w Centrum Historii Zajezdnia – jak zapewniają wystawcy.

O ziemię naszą, nie waszą. Ideowe aspekty procesów narodowotwórczych w Europie Środkowej i Wschodniej, pod red. Łukasza Adamskiego (Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, Stoisko 53)

Będąc na Targach Książki Historycznej w Warszawie warto też zajrzeć na Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, zwłaszcza jeśli jest się miłośnikiem historii tej cześci Europy. Dzieje Europy Środkowej i Wschodniej to poniekąd historia polsko-rosyjskiej rywalizacji o rząd dusz nad mieszkańcami Litwy i Rusi – dzisiejszej Litwy, Białorusi i Ukrainy. To także starcie idei: imperializmu, federalizmu, państwa narodowego i etnonacjonalizmu. Artykuły napisane przez międzynarodowe grono historyków pozwalają lepiej zrozumieć, jak kształtowały się narody tego regionu, i dlaczego Polaków, Ukraińców, Białorusinów, Litwinów i Rosjan wciąż dzieli konflikt pamięci historycznych – tak książkę „O ziemię naszą, nie waszą. Ideowe aspekty procesów narodowotwórczych w Europie Środkowej i Wschodniej” polecają jej Wydawcy.

Zobacz też: Targi Książki Historycznej w Warszawie 2017 [SPIS WYSTAWCÓW, PROGRAM, ATRAKCJE]!

Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!

Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!

Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://histmag.org/sklep

Anna Brzezińska, Córki Wawelu. Opowieść o jagiellońskich królewnach (Wydawnictwo Literackie, Stoisko 77)

Z kolei na stoisku Wydawnictwa Literackiego jego przedstawiciele mówią o wielkim powrocie Anny Brzezińskiej i przełomowej książka o historii kreowanej przez mężczyzn, w której jednak najważniejszą rolę odgrywały kobiety. Czegoś takiego jeszcze nie było. Opowieść o renesansowej Polsce, Wawelu i jagiellońskich królewnach – z kobiecego punktu widzenia. A kobiety widzą więcej, bo widzą i kuchnię, i sypialnię, i skarbiec, i stajnię. Słyszą szepty w kuluarach, wyczuwają pismo nosem. To wszystko jest w tej książce, przeczytałem z zapartym tchem – tak o książce „Córki Wawelu. Opowieść o jagiellońskich królewnach” pisze Wojciech Orliński z „Gazety Wyborczej”.

Anthony Everitt, Chwała Aten. Dzieje najwspanialszej cywilizacji na świecie (REBIS, Stoisko 113)

Swoją ofertę na Targach przedstawia też Wydawnictwo REBIS. Na stanowisku tego Wydawnictwa można znaleźć między innymi książkę Anthony'ego Everitta, „Chwała Aten. Dzieje najwspanialszej cywilizacji na świecie”. Wydawcy tak ją przedstawiają: Everitt tka swoją barwną historię z sugestywnych portretów utalentowanych, zręcznych, ambitnych, nierzadko pozbawionych skrupułów Ateńczyków, którzy przyczynili się do rozkwitu miasta. Znajdziemy wśród nich Temistoklesa, genialnego stratega , który powiódł Greków do zwycięstwa nad potężnymi Persami; Peryklesa, najwybitniejszego ateńskiego męża stanu; Demostenesa, największego mówcę, który zagrzewał Ateńczyków do obrony tak drogiej im wolności przed zakusami króla macedońskiego Filipa, ojca Aleksandra Wielkiego. W opowieści o złotym wieku Aten autor często oddaje głos ówczesnym politykom, pisarzom, myślicielom, obficie czerpiąc ze źródeł – co jeszcze bardziej ożywia tę frapującą narrację.

Krzysztof Mital, Powstanie Warszawskie. Pierwsze dni. Interaktywne spotkanie z historią (Wydawnictwo Meandry / stoisko Motyleksiążkowe, Stoisko 115)

Na Targach Książki Historycznej nie mogło zabraknąć również propozycji dla najmłodszych Czytelników. Jedną z nich można znaleźć na stoisku Motyle książkowe. Sięgając po „Powstanie Warszawskie. Pierwsze dni. Interaktywne spotkanie z historią”, staję przed wieloma wyborami. Zostaję współautorem tej książki. Decyduję o losach głównego bohatera. Mogę dołączyć do powstania lub wybrać życie cywila, konstruować granaty, nauczyć się obsługi piata lub budować barykady. Mam również możliwość sprawdzenia każdej z tych dróg, bo ta książka – dzięki swojej nowoczesnej formule – pozwala na swobodne przemieszczanie się w czasie i przestrzeni. Polecam – tak o książce pisze się w portalu mamaczyta.pl.

Gabriela Jatkowska, Przerwane igrzyska. Niezwykli sportowcy II Rzeczypospolitej (Wydawnictwo Naukowe PWN, Stoisko 118)

W Warszawie nie mogło też zabraknąć jednego z najbardziej znanych polskich Wydawnictw Naukowych czyli Wydawnictwa Naukowego PWN, które poleca książkę „Przerwane igrzyska. Niezwykli sportowcy II Rzeczypospolitej”. Nie tylko osoby zainteresowane tematyką sportowego życia w II Rzeczypospolitej powinni zwrócić na nią uwagę. Nie ogranicza się ona bowiem tylko do ukazania życia sportowego w przedwojennej Polsce, ale pokazuje jakie były dalsze losy wybranych polskich sportowców. Książka przedstawia sylwetki dziewięciu znanych polskich sportowców, których szczyt kariery przypadł na dwudziestolecie międzywojenne. Co ich łączy? Silne osobowości i fascynujące życiorysy: tajemnica, dramat, osobista tragedia. Niejednokrotnie życie prywatne tych bohaterów było ciekawsze od ich kariery sportowej albo chociaż równie ciekawe. Losy wielu z nich uwikłane są w wydarzenia wojenne: jedni walczyli w powstaniu, inni zostali brutalnie rozstrzelani, inni… okazali się zdrajcami. Wszystkich charakteryzowało jedno – bezwarunkowa miłość do sportu. – informują wydawcy książki.

Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!

Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!

Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://histmag.org/sklep

Tekst ma więcej niż jedną stronę!
Strona 1
Strona 2
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Magdalena Mikrut-Majeranek
redaktor naczelna
redakcja@histmag.org
telefon: 796 418 763
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy