100 lat skautingu

opublikowano: 2007-07-31, 19:24
wolna licencja
Dokładnie przed wiekiem angielski generał Robert Baden-Powell zorganizował dla 20 chłopców eksperymentalny obóz na wyspie Brownsea. Tak narodził się skauting. Z tej okazji w środę wczesnym rankiem harcerze i skauci odnowią swoją przysięgę.
reklama

Skauting – zobacz też: Między oporem a przystosowaniem – harcerstwo w PRL

Rocznicowym obchodom będzie przyświecać hasło „Jeden świat – Jedno Przyrzeczenie”. To samo przyrzeczenie, które jutro złoży ponad 40 milionów skautów na całym świecie.

A zaczęło się niepozornie, gdy Baden-Powell w 1906 r. opublikował w gazecie Brygad Chłopięcych artykuł „Skauting dla chłopców”. Przedsiębiorczy oficer chciał wychowywać młodzież w zdrowym duchu. Swoje przemyślenia wprowadził po części w życie już rok później, gdy zabrał 20 chłopców na wyspę Brownsea w hrabstwie Dorset. Chłopcy mieli spędzić kilkanaście dni w eksperymentalnym obozie, ćwicząc i ucząc się samodzielności i zaradności.

Po po powrocie z obozu generał, korzystając z obserwacji i wcześniejszych doświadczeń, napisał podręcznik pod identycznym jak wspomniany artykuł tytułem. W książce znalazły się zasady ruchu i idea skautingu. Kolejną cegiełkę do budowy światowego ruchu dołożyła jego siostra Agnes, która napisała podręcznik skautowy dla dziewcząt.

Ruch szybko rozprzestrzenił się w całej Anglii. W 1910 roku organizacja skautowa w Wielkiej Brytanii liczyła 100 tys. członków. Szybko zdobywała popularność w innych krajach, również w Polsce — jej symbolem na całym świecie stała się biała lilijka. Dzisiaj w naszym kraju na tradycjach skautingu wzorują się przede wszystkim Związek Harcerstwa Polskiego (135 tys. członków) oraz mniej liczny Związek Harcerzy Rzeczpospolitej.

Stulecie to świetna okazja do świętowania na całym świecie. W Chelmsford w Anglii trwa Światowe Jamboree Skautowe — czyli zlot skautów tradycyjnie organizowany co 4 lata. W tym roku w Jamboree uczestnicy 45 tys. osób ze 180 krajów, w tym 800 polskich harcerzy.

W Polsce z okazji stulecia skautingu planowany jest Zlot Związku Harcerstwa Polskiego w dniach 10–19 sierpnia w Kielcach. Ale już jutro o godzinie 8, w stu miejscach na terenie całego kraju, m.in. na najwyższym szczycie Karkonoszy — Śnieżce, Cieszyńskim Rynku i Polance Redłowskiej w Gdyni, polskie środowiska harcerskie odnowią swoje przyrzeczenie. Na Śnieżce harcerzom towarzyszyć będą koledzy z Czech.

Żródło wiadomości: PAP.

Zabierz głos w dyskusji o harcerstwie na naszym forum ;prev_next=next.

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

reklama
Komentarze
o autorze
Paweł Rodak
Absolwent politologii i student prawa na Uniwersytecie Warszawskim, współpracował z redakcją „Życia Warszawy” i branżowego miesięcznika poświęconego samorządowi terytorialnemu „Forum Samorządowe”. Obecnie pracuje w administracji rządowej, czym, jak mówi, zdradził swoją miłość do samorządu terytorialnego. Jest fanatycznym kibicem snookera i włoskiego futbolu. Do końca 2007 roku blisko współpracował z redakcją „Histmaga”.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone