Stalin planował wysadzić Moskwę

opublikowano: 2008-12-08 23:07
wolna licencja
poleć artykuł:
Jesienią 1941 r., gdy hitlerowskie wojska zbliżały się do Moskwy, radzieckie dowództwo opracowało na rozkaz Stalina plan zniszczenia swojej stolicy. Zamierzano powtórzyć strategię Aleksandra I zastosowaną w czasie wojny z Napoleonem.
REKLAMA
Gmach rosyjskiego MSZ-tu (fot. Jack Versloot)

Jak wynika z dokumentów składających się na tzw. „Plan Moskwa”, w razie gdyby Niemcy zdobyli stolicę ZSRR, wysadzonych miało zostać ok. 1200 budynków. Oprócz domów sowieckich przywódców, zniszczeniu miały ulec m.in.: Cerkiew Wasyla Błogosławionego i (przypominający nieco Pałac Kultury i Nauki) gmach Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a także infrastruktura zaopatrująca miasto w wodę i prąd oraz sieć telefoniczna. Ładunków wybuchowych nie umieszczono tylko w daczy Stalina, gdyż ten obawiał się, że mogą zostać użyte do przeprowadzenia zamachu na jego osobę. W celu przeprowadzenia całej operacji powołano Niezależną Brygadę Zmotoryzowaną do Zadań Specjalnych.

Plany Stalina wykraczały jednak poza proste zniszczenie miasta. Słynny moskiewski Teatr Wielki został zaminowany, a tancerki baletowe i cyrkowi akrobaci zostali uzbrojeni w pistolety i granaty z zadaniem zabicia niemieckich generałów, gdyby ci zechcieli zorganizować uroczystości z okazji zdobycia miasta. Wyznaczono nawet osobę osobiście odpowiedzialną za zabicie Hitlera, gdyby nadarzyła się po temu okazja.

W czasie gdy w Moskwie rozgrywałyby się dramatyczne wydarzenia, Stalin i jego generałowie znajdowaliby się już w nowej wojennej stolicy, Samarze, gdzie już wcześniej przeniesiono ciało Lenina i inne skarby narodowe.

Dokumenty, z których dowiadujemy się dziś o tych planach, zostały zaprezentowane w Moskwie na otwartej niedawno wystawie upamiętniającej 90. rocznicę istnienia kontrwywiadu wojskowego.

Źródło: telegraph.co.uk.

Zobacz też:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Roman Sidorski
Historyk, redaktor, popularyzator historii. Absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Przez wiele lat związany z „Histmagiem” jako jego współzałożyciel i członek redakcji. Jest współautorem książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009). Współpracował jako redaktor i recenzent z oficynami takimi jak Bellona, Replika, Wydawnictwo Poznańskie oraz Wydawnictwo Znak. Poza „Histmagiem”, publikował między innymi w „Uważam Rze Historia”.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone