Wybrano Książkę Historyczną Roku!

opublikowano: 2009-11-09 22:36
wolna licencja
poleć artykuł:
W czasie wczorajszej gali w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie przyznane zostały nagrody w 2. edycji konkursu Książka Historyczna Roku im. Oskara Haleckiego. Nagrodzono trzy publikacje.
REKLAMA

Podwójną nagrodę (Jury i Czytelników) w kategorii Najlepsza książka naukowa opisująca losy Polski i Polaków w okresie PRL otrzymała monografia Siostry zakonne w obozach pracy w PRL w latach 1954–1956 autorstwa Agaty Mirek, odpowiadająca m.in. na pytanie dlaczego zakonnice prowadzące na Ziemiach Zachodnich głównie działalność opiekuńczo-wychowawczą i dobroczynną, stały się obiektem tak bezprecedensowego aktu terroru jakim były wysiedlenia?

Nagrodę Jury w kategorii Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku otrzymała praca Wysiedlenia, wypędzenia i ucieczki 1939–1959. Atlas ziem Polski. Polacy, Żydzi, Niemcy, Ukraińcy (autorzy: Grzegorz Hryciuk, Małgorzata Ruchniewicz, Bożena Szaynok, Andrzej Żbikowski), natomiast nagrodę Czytelników w tej samej kategorii otrzymała książka autorstwa Jacka Pawłowicza Rotmistrz Witold Pilecki 1901–1948.

W Jury zasiedli: prof. dr hab. Piotr Franaszek, prof. dr hab. Tomasz Gąsowski, dr hab. Andrzej Nowak, prof. dr hab. Wojciech Roszkowski, prof. dr hab. Andrzej Chwalba oraz prof. dr hab. Wiesław Wysocki. Zwycięzcy otrzymali statuetki i nagrody pieniężne, których łączna kwota wynosi 60 000 złotych. Fundatorami nagród są: Telewizja Polska S.A., Polskie Radio SA oraz Instytut Pamięci Narodowej.

Źródło: strona konkursu

Zobacz też:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone