O Wandzie Gertz w Krakowie. Relacja ze spotkania organizowanego przez „Histmag.org”

opublikowano: 2009-12-09 22:42
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Wczoraj w Krakowie odbyło się spotkanie z Anną Nowakowską-Wierzchoś – stałą publicystką „Histmaga” i autorką opublikowanej zaledwie kilka tygodni temu książki „Wanda Gertz. Opowieść o kobiecie żołnierzu”.
REKLAMA

Spotkanie było już drugim z cyklu „Historia z innej strony” – serii odczytów i dyskusji historycznych organizowanych wspólnie przez „Histmag.org” i Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie. Spotkanie przyciągnęło mniejsze grono słuchaczy niż poprzednie, poświęcone terroryzmowi żydowskiemu, ale zebrani z uwagą słuchali prelegentki i włączali się w dyskusję. Odczyt przyjął w efekcie formę luźniejszej wymiany opinii, a autorka opowiadała o aspektach najbardziej interesujących słuchaczy.

Tematem była sama książka, a przede wszystkim jej bohaterka – kobieta-żołnierz, która w przebraniu uczestniczyła w I wojnie światowej, a podczas wojny z bolszewikami przejęła nawet, w dość przypadkowych okolicznościach, rolę dowódcy oddziału. Była aktywna w okresie międzywojennym, wiernie wspierając obóz marszałka Piłsudskiego, a także podczas II wojny światowej. Pracę jej poświęconą opublikował krakowski Avalon.

Na spotkaniu poruszono różne aspekty życiorysu bohaterki – tak najbardziej znany, „legionowy” epizod, jak i np. przyczyny jej emigracji i niemożliwości powrotu do Polski po 1945 roku. W dyskusji podjęto też szersze tematy – roli kobiet na wojnach, czy też ogółem doboru „znanych postaci” przenikających do pamięci społecznej. Dlaczego jedni zostają zapamiętani jako bohaterowie, a inni po latach są wymieniani co najwyżej w przypisach? Jak tę pamięć ożywiać i o jakich bohaterach pisać i mówić? Jakie znaczenie ma w tym kontekście płeć? Autorka wspomniała m.in. o niedawnym, omawianym krótko na naszych łamach, projekcie „Powstanie w bluzce w kwiatki. Życie codzienne kobiet w czasie Powstania Warszawskiego”. Jeden z gości poruszył też, w szerokiej wypowiedzi, problem docierania do mniej znanych źródeł dotyczących czasów okupacyjnych – szczególnie w kontekście lokalnym.

Na koniec trwającego ok. 40 minut spotkania zaprezentowaliśmy także książki wydane przez „Histmaga”: „Źródła nienawiści” i "„Z Miodowej na Bracką. Opowieść powstańca warszawskiego”":powstaniewarszawskie.histmag.org. Kolejny odczyt z cyklu „Historia z innej strony” odbędzie się w ostatni lub przedostatni wtorek stycznia. Poinformujemy o nim z wyprzedzeniem. Już teraz serdecznie zapraszamy!

Zobacz też

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone