Rozstrzygnięcie Konkursu na Najlepszy Debiut Historyczny Roku 2009!

opublikowano: 2010-01-08 01:19
wolna licencja
poleć artykuł:
W sierpniu informowaliśmy o konkursie organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej i Instytut Historii PAN Niedawno ogłoszono jego wyniki. Wśród nagrodzonych znalazła się nasza współpracowniczka – Magdalena Heruday-Kiełczewska. Serdecznie gratulujemy!
REKLAMA

Nagrodzona jest absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, doktorantką w Zakładzie Historii Powszechnej XIX i XX wieku Instytutu Historii UAM, byłą przewodnicząca Sekcji Historii PRL Studenckiego Koła Naukowego Historyków przy IH UAM oraz tłumaczką. Interesuje się najnowszą historią Polski, interpretacją utworów satyrycznych jako źródła historycznego, oral history oraz historią Francji, a szczególnie stosunkami polsko-francuskimi. Obecnie przygotowuje rozprawę doktorską na temat działalności Komitetu Koordynacyjnego NSZZ „Solidarność” w Paryżu. Jej praca magisterska pt. Reakcje Francji na wprowadzenie stanu wojennego w Polsce: grudzień 1981 – styczeń 1982 otrzymała w Konkursie im. Władysława Pobóg-Malinowskiego II nagrodę.

I nagrodę w kategorii prac magisterskich otrzymał natomiast autor pracy Polskie Stronnictwo Ludowe w Krakowie i powiecie krakowskim w latach 1945-1949 Paweł Sękowski. Ex aequo II nagrodę otrzymał też Kamil Dworaczek, autor opracowania Od śmierci Pyjasa po narodziny „Solidarności”. Działalność Studenckiego Komitetu Solidarności we Wrocławiu. Wyróżniono także prace Magdaleny Karwan Powstanie i działalność NSZZ „Solidarność” w Pabianicach 1980-1989, Sebastiana Drabika Elita polityczna wojewódzkiej organizacji partyjnej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w województwie krakowskim w latach 1956-1975 oraz Radosława Kurka Dekada kariery politycznej Romana Romkowskiego 1944-1954.

W kategorii prac doktorskich nie przyznano nagród, wyróżnieniami uhonorowano natomiast dwie rozprawy: Tajne organizacje harcerstwa w Polsce w latach 1944-1956 autorstwa Ewy Rzeczkowskiej oraz Relacje między paryską Kulturą a krajem 1947-1973 autorstwa Anny Cichockiej.

Oprócz nagród pieniężnych dla nagrodzonych ich prace zostaną wydane w całości lub części przez IPN i IH PAN. Wręczenie nagród i wyróżnień odbędzie się w lutym.

Czytaj artykuły Magdaleny Heruday-Kiełczewskiej w naszym serwisie:

Źródło:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone