Rusofil vs. Rusofob – niezwykły pojedynek w Muzeum Witolda Gombrowicza.

opublikowano: 2010-05-07 00:17
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Muzeum Witolda Gombrowicza zaprasza 9 maja na debatę o stosunkach polsko-rosyjskich. Kilka godzin po defiladzie na Placu Czerwonym, miesiąc po katastrofie smoleńskiej. Siedemdziesiąt lat po Katyniu i sześćdziesiąt pięć po zwycięstwie, które nie dla wszystkich było Zwycięstwem.
REKLAMA

9 maja o godzinie 17:30 we Wsoli, w Muzeum Witolda Gombrowicza, naprzeciw siebie staną: krytyczny rusofil - prof. Andrzej de Lazari (rusycysta z Uniwersytetu Łódzkiego, potomek Rosjan, którzy schronili się w Polsce przed bolszewikami) oraz rusofob z rozsądku – Bartłomiej Sienkiewicz (współzałożyciel i wieloletni dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich, ekspert i publicysta, potomek pisarza). - Dyskutować będziemy o polskim kompleksie rosyjskim, wojnie i pokoju w kulturze i polityce, o „zachodnim Antychryście” i „przyjaciołach Moskalach”, o gestach w polityce i uniesieniach w sztuce – mówi Bartłomiej Kwasek w imieniu organizatorów.

Wszystkich zainteresowanych dyskusją do Wsoli z Radomia dowiezie bezpłatny niebieski autobus, który odjedzie sprzed Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego o godzinie 16.45.

Powrót do Radomia tym samym autobusem po spotkaniu, około godziny 19.30.

Wokół obchodów 65. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Łukasz Grzesiczak
Łukasz Grzesiczak – rocznik 1981. Absolwent filozofii UJ, próbuje skończyć bohemistykę na UJ. Przygotowuje doktorat o Europie Środkowej w Instytucie Politologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Pracował jako piarowiec kultury, asystent senatora oraz wydawca on-line w portalu społecznościowym. Czechofil, dziennikarz, recenzent kulturalny – obecnie współpracuje m.in. z tygodnikiem „Przegląd”, czeskim magazynem „Listy”, „Nową Europą Wschodnią”, „Witryną czasopism” i portalem „polis.edu.pl”. Publikował m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Newsweeku”, „GW”, „Dzienniku Zachodnim”, „Twórczości” i „Lampie”. Jego proza ukazywała się na łamach „Pograniczy”. Tłumaczy z języka czeskiego i słowackiego. Uwielbia kawę, domino, Milana Kunderę i The Clash. Bloguje na http://kostelec.blox.pl

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone