„Copernicon 2010” – festiwal fantastyczny z dużą dawką historii (minirelacja z imprezy)

opublikowano: 2010-10-28 00:18
wolna licencja
poleć artykuł:
W dniach 15–17 października w Toruniu odbył się Festiwal Gier i Fantastyki „Copernicon 2010”. Był skierowany przede wszystkim do fanów fantastyki i gier, jednak w czasie jego trwania nie zabrakło atrakcji przeznaczonych dla miłośników historii.
REKLAMA

Wśród punktów programu mogących zainteresować pasjonatów historii znalazły się: zawody łucznicze, pokazy walk rycerskich (oprócz toruńskich rekonstruktorów, odtwarzających wiek XV, wzięli w nich udział również rzymscy legioniści z Legio Adiutrix), turniej gry karcianej „Grunwald – bitwa 600-lecia” oraz kilka prelekcji o tematyce historycznej.

Właśnie tym wykładom chciałabym poświęcić więcej uwagi. Wszystkie były zaplanowane na sobotę, 16. października. Pierwszy z nich nosił tytuł „Od Grunwaldu po Koronowo, czyli rzecz o pogromie Zakonu Krzyżackiego”, a poprowadził go Dariusz Domagalski, autor cyklu książek fantasy osadzonych w realiach wielkiej wojny z Zakonem Krzyżackim. Bardzo interesującej narracji towarzyszyła prezentacja multimedialna, zawierająca materiały ikonograficzne i kartograficzne. Szczegółowo omówione zostały zarówno przyczyny wybuchu wojny z lat 1409–1411, jak i działania wywiadowcze oraz, oczywiście, dwie bitwy, które zadecydowały o losach całego konfliktu.

Kolejnym punktem programu, który powinien zwrócić uwagę miłośników historii, była prelekcja Anny Brzezińskiej – mediewistki i autorki powieści fantasy – zatytułowana: „Panny niepoczciwe – o nierządzie i ladacznicach w epoce renesansu”. Zdawałoby się – tematyka lekka i przyjemna, dała jednak podstawę do poważniejszych rozważań nad mentalnością ludzi średniowiecza i wczesnego renesansu. W czasie odczytu można też było dowiedzieć się, jakie drogi prowadziły średniowieczne panny do zawodu prostytutki.

Warto szerzej wspomnieć o jeszcze jednej prelekcji, traktującej o „Sztuce wojennej średniowiecza”, a wygłoszonej przez wspomnianego już Dariusza Domagalskiego. Bardzo szeroka tematyka wystąpienia wymagała od mówcy rozległej wiedzy – nie tylko o ewolucji sił zbrojnych w średniowieczu (od drużyny przybocznej władcy do pospolitego ruszenia i rycerstwa), ale też o uzbrojeniu, strategii i technikach wojennych. Omówione zostały również różnice między taktyką zachodnioeuropejską (na podstawie bitew francuskiego rycerstwa w wojnie stuletniej) i wschodnioeuropejską (bitwa pod Grunwaldem i bitwa pod Koronowem).

Na koniec muszę, niestety, skrytykować nieco organizatorów, gdyż program imprezy był ułożony tak, że uniemożliwiał zainteresowanym uczestniczenie w części prelekcji, bowiem pokrywały się czasowo z innymi punktami programu. Szkoda, że wszystkie odczyty odbywały się w sobotę – dzień, w którym atrakcji było tak wiele, że uczestnicy niejednokrotnie stawali przed trudnym wyborem. Mimo wszystko jednak Festiwal Gier i Fantastyki „Copernicon 2010” (a zwłaszcza jego część skierowaną do uczestników zainteresowanych historią) można uznać za udany.

Zobacz też:

Redakcja: Roman Sidorski

Korekta: Bożena Chymkowska

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Ewa Iwaniec
Studentka historii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się średniowieczem, szeroko pojętą fantastyką i sportem. Moderator naszego forum dyskusyjnego

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone