Rocznica powstania Komitetu Koordynacyjnego NSZZ „Solidarność” w Paryżu

opublikowano: 2010-12-17 22:19
wolna licencja
poleć artykuł:
Stan wojenny zaskoczył również wielu działaczy przebywających akurat za granicą. Także w Paryżu znajdowali się wówczas członkowie opozycji solidarnościowej i nie tylko. Byli to między innymi: Danuta Nowakowska, Andrzej Wołowski, Seweryn Blumsztajn, Andrzej Seweryn, Zbigniew Kowalewski i Jacek Kaczmarski.
REKLAMA
Andrzej Seweryn (po lewej Zbigniew Kowalewski) na spotkaniu z członkami Komitetu

16 lub 17 grudnia 1981 roku w Paryżu powstał Komitet Koordynacyjny NSZZ „Solidarność”. W swojej deklaracji członkowie przyjęli, że ich głównym celem będzie:

  • informowanie światowej opinii o walce polskiego społeczeństwa
  • przeciwdziałanie manipulacjom informacji, które emanują z krajów członkowskich Paktu Warszawskiego
  • realizacja wszystkich przedsięwzięć niezbędnych dla niesienia pomocy polskiej opozycji.

Wsparcia Komitetowi udzielił jeden z francuskich związków zawodowych – CFDT ([Confédération Française Démocratique du Travail]), który zapewnił Polakom lokal do prowadzenia działalności oraz mieszkania. CFDT zaczęło również organizować wspólnie z przedstawicielami paryskiej „Solidarności” manifestacje oraz różnego rodzaju spotkania, dyskusje, kongresy, wystawy i koncerty.

Jacek Kaczmarski na jednym ze spotkań

Do zadań Komitetu należało też ustalenie listy osób internowanych (z uwzględnieniem ewentualnych nowych aresztowań), a także lokalizowanie rodzin osób zatrzymanych i zbieranie informacji o ich bieżących potrzebach. Kartoteki zawierające dane polskich rodzin były udostępniane Francuzom w celu objęcia opieką internowanego i jego bliskich. Wspierano też regiony „Solidarności” poprzez przesyłanie do kraju pieniędzy i sprzętu poligraficznego. Na wniosek Komitetu zawierano porozumienia o partnerstwie między regionami „Solidarności” i CFDT. Sam Komitet działał do 1989 roku, kiedy uznano, że jego istnienie nie jest już konieczne. Był największą tego rodzaju organizacją za granicą, a pomoc, której udzielił związkowi, była najbardziej znacząca spośród tej, która płynęła z Europy Zachodniej.

Zobacz też:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Heruday-Kiełczewska
Doktor nauk humanistycznych, absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Paris IV – La Sorbonne, stypendystka rządu francuskiego (Bourse de la cotutelle de these), archiwistka, tłumaczka, poetka. Zajmuje się historią Francji, stosunkami polsko-francuskimi, historią emigracji, oral history oraz dziejami uniwersytetu poznańskiego. Współpracuje z Instytutem Pamięci Narodowej. W wolnych chwilach podróżuje, chodzi po muzeach i odtwarza dawne przepisy kulinarne.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone