Rocznica powstania Komitetu Koordynacyjnego NSZZ „Solidarność” w Paryżu
16 lub 17 grudnia 1981 roku w Paryżu powstał Komitet Koordynacyjny NSZZ „Solidarność”. W swojej deklaracji członkowie przyjęli, że ich głównym celem będzie:
- informowanie światowej opinii o walce polskiego społeczeństwa
- przeciwdziałanie manipulacjom informacji, które emanują z krajów członkowskich Paktu Warszawskiego
- realizacja wszystkich przedsięwzięć niezbędnych dla niesienia pomocy polskiej opozycji.
Wsparcia Komitetowi udzielił jeden z francuskich związków zawodowych – CFDT ([Confédération Française Démocratique du Travail]), który zapewnił Polakom lokal do prowadzenia działalności oraz mieszkania. CFDT zaczęło również organizować wspólnie z przedstawicielami paryskiej „Solidarności” manifestacje oraz różnego rodzaju spotkania, dyskusje, kongresy, wystawy i koncerty.
Do zadań Komitetu należało też ustalenie listy osób internowanych (z uwzględnieniem ewentualnych nowych aresztowań), a także lokalizowanie rodzin osób zatrzymanych i zbieranie informacji o ich bieżących potrzebach. Kartoteki zawierające dane polskich rodzin były udostępniane Francuzom w celu objęcia opieką internowanego i jego bliskich. Wspierano też regiony „Solidarności” poprzez przesyłanie do kraju pieniędzy i sprzętu poligraficznego. Na wniosek Komitetu zawierano porozumienia o partnerstwie między regionami „Solidarności” i CFDT. Sam Komitet działał do 1989 roku, kiedy uznano, że jego istnienie nie jest już konieczne. Był największą tego rodzaju organizacją za granicą, a pomoc, której udzielił związkowi, była najbardziej znacząca spośród tej, która płynęła z Europy Zachodniej.