Matura z historii 2011 – poziom rozszerzony – prawidłowe odpowiedzi

opublikowano: 2011-05-18 12:44
wolna licencja
poleć artykuł:
Publikujemy prawidłowe odpowiedzi na zadania maturalne z historii – poziom rozszerzony. Test rozwiązują na bieżąco eksperci naszego portalu, którzy odpowiadają też na Wasze wątpliwości w komentarzach.
REKLAMA

Historia – poziom rozszerzony – prawidłowe odpowiedzi:

Pytanie 1

Knossos A

Mykeny B

Troja E

Pytanie 2

2. Państwo rzymskie nie miało żadnych kontaktów handlowych

z Dalekim Wschodem. FAŁSZ

Pytanie 3

Pokonanie Persów przez Aleksandra Wielkiego pod Gaugamelą – 4

Podbój miast-państw Sumeru i Akadu przez Hammurabiego – 2

Podział cesarstwa rzymskiego na część wschodnią i zachodnią – 5

Zjednoczenie Górnego i Dolnego Egiptu – 1

Powstanie Ateńskiego Związku Morskiego – 3

Pytanie 4

A. Gotyk

B. Renesans

Pytanie 5

Arabowie

Pytanie 6

3. Rafał Jaworski podaje, że powiadamianie króla o dezerterach, którzy nie stawili się na pospolite ruszenie, nie przysparzało informatorom żadnych korzyści materialnych. FAŁSZ

Pytanie 7

Unia lubelska 1569

Pytanie 8

1. Trzech braci matki Stanisława Augusta Poniatowskiego miało prawo

zasiadania w senacie. PRAWDA 2. Matka Stanisława Augusta Poniatowskiego nie mogła być świadkiem

koronacji syna. PRAWDA

Pytanie 9

Prusy i Rosja proponowały, by większość ziem zaboru pruskiego i austriackiego Rzeczpospolitej znalazła się we władaniu Rosji, zaś Prusy miały otrzymać w zamian całą Saksonię. Gabinet wiedeński był przeciwny włączeniu Saksonii do Prus obawiał się bowiem wzrostu znaczenia Prus w gronie państw niemieckich. Ponadto stałoby to w sprzeczności z zasadą legitymizmu i naruszało ciągłość państwowości Saksonii.

Dlatego też Austria wraz z Francją i Anglią sprzeciwiły się zamysłom prusko-rosyjskim. Ostatecznie Rosja odstąpiła od wspólnych planów z Prusami. Prusy otrzymały po kongresie tylko 40% terytorium Saksoni, otrzymały jednak Wielkopolskę oderwaną od terytorium Księstwa Warszawskiego. Na pozostałym obszarze Księstwa - za wyjątkiem Krakowa, który stał się wolnym miastem - utworzono Królestwo Polskie w unii z Rosją.

Pytanie 10

1 - powstanie listopadowe, 2 - powstanie krakowskie 1846, 3 - powstanie styczniowe

Pytanie 11

Ekspansja terytorialna Japonii w drugiej połowie wieku XIX i na początku XX wieku.

Pytanie 12

REKLAMA

A. mimo, że część Śląska przyłączona do Polski decyzją Ligi Narodów stanowiła zaledwie 29% spornego terytorium i była zamieszkana przez 46% mieszkańców, to górowała nad częścią przyznaną Niemcom pod względem potencjału gospodarczego. Na jej obszarze znajdowała się większość złóż surowców mineralnych.

B. Na decyzję o przyznaniu Polsce części ziem Górnego Śląska wpłynęło 3 powstanie śląskie

Pytanie 13

A: miejsce: Jałta na Krymie, ZSRR, rok: 1945

B: podkreślić 4

Pytanie 14

A - Wasilewska wyraziła zaniepokojenie z powodu publikacji w Polsce, pomimo funkcjonowania systemu cenzury, poematu wyraźnie krytykującego działanie władz

B: budowa Nowej Huty

Część II

Pytanie 15

Reforma sądownicza Peryklesa, która wprowadziła odpłatność za wykonywanie funkcji sędziego spowodowała, że sędziami chcieli zostać ludzie niekompetentni, którzy w tej funkcji widzieli jedynie chęć szybkiego zysku.

Pytanie 16

Główną siłą zbrojną w konflikcie grecko-perskim była flota. Ponieważ jej obsługę stanowili ludzie z niższych warstw społecznych, ze względu na swoją wagę w systemie obronny państwa zaczęli uzyskiwać prawa dostępu do urzędów, oraz coraz większe znaczenie w polis.

Pytanie 17

Po pierwsze autorzy powyższych tekstów zwracają uwagę, iż ostracyzm służył celom politycznym. Choć ten element ustrojowy służyć miał przede wszystkim eliminacji ludzi groźnych dla stabilności ustrojowej w rzeczywistości mógł bardziej zagrażać ludziom niewinnym. Stronnicy polityków faktycznie grożących demokracji mogli łączyć swoje siły celem eliminacji uczciwych. Drugim zagrożeniem był fakt, że wiele osób biorących udział w "sądach skorupkowych" de facto nie wiedziała nad czym głosuje, nie znała wagi oskarżeń, lecz postępowała jedynie wiedziona emocjami lub podpowiedziami osób trzecich.

Pytanie 18

nazwa: pryncypat

wyjaśnienie: system nazywano tak ponieważ pod pozorem zachowania ustroju republikańskiego doszło w nim do skoncentrowania całej władzy w rękach Oktawiana Augusta

Pytanie 19

Wizerunek władcy zamieszczony na monecie nawiązuje do tradycji politycznej cesarstwa rzymskiego.

Pytanie 20

Wzorem były monarchie hellenistyczne.

Pytanie 21

Chodzi tu o Napoleona III Bonaparte.

Pytanie 22

Trzecia republika

Pytanie 23

pozytywy: oparcie o kompromis polityczny, stabilizacja, oddanie władzy w ręce "profesjonalistów", konieczność posiadania przez ministrów zaufania parlamentu

negatywy: "fasadowość" urzędu prezydenta, krótkotrwałość gabinetów, nepotyzm, korupcja

Zobacz też:

Polecamy książkę: „Historia. Poradnik maturalny”

Sebastian Adamkiewicz, Karolina Sikała
„Historia. Poradnik maturalny”
cena:
Okładka:
miękka
Liczba stron:
160
Format:
135x200
Redakcja:
Michał Świgoń
ISBN:
978-83-62329-12-0
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Sebastian Adamkiewicz
Publicysta portalu „Histmag.org”, doktor nauk humanistycznych, asystent w dziale historycznym Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, współpracownik Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii współzałożyciel i członek zarządu Fundacji Nauk Humanistycznych. Zajmuje się badaniem dziejów staropolskiego parlamentaryzmu oraz kultury i życia elit politycznych w XVI wieku. Interesuje się również zagadnieniami związanymi z dydaktyką historii, miejscem „przeszłości” w życiu społecznym, kulturze i polityce oraz dziejami propagandy. Miłośnik literatury faktu, podróży i dobrego dominikańskiego kaznodziejstwa. Współpracuje - lub współpracował - z portalem onet.pl, czasdzieci.pl, novinka.pl, miesięcznikiem "Uważam Rze Historia".

Wszystkie teksty autora
Kamil Śmiechowski
Historyk, doktor nauk humanistycznych, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego. Autor opracowania „Z perspektywy stolicy. Łódź okiem warszawskich tygodników społeczno-kulturalnych 1881-1905 (Łódź 2012)”. Członek Stowarzyszenia Fabrykancka.pl, gdzie zajmuje się promowaniem walki o zachowanie i renowację łódzkich zabytków. Interesuje się historią Łodzi, dziejami prasy oraz architekturą i procesami urbanizacyjnymi.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone