Stanisław August Poniatowski (1732–1798)

opublikowano: 2020-05-20 13:32
wolna licencja
poleć artykuł:
Stanisław August Poniatowski (1732–1798) to postać, której losy są bardzo chętnie dyskutowane. Fatalny władca, czy może król, który zrobił co w swej mocy w trudnych czasach? Oto jego życiorys
REKLAMA
Stanisław August w stroju koronacyjnym (aut. Marcello Bacciarelli , domena publiczna).

Stanisław August Poniatowski (1732–1798), a właściwie Stanisław Antoni Poniatowski herbu Ciołek, przyszedł na świat w Wołczynie, 17 stycznia 1732 roku. Był synem Stanisława Poniatowskiego seniora, przyszłego kasztelana krakowskiego, oraz Konstancji Zofii, wywodzącej się z rodu Czartoryskich. Miał siódemkę rodzeństwa: pięcioro braci i dwie siostry.

Pierwsze lata jego życia związane były z Gdańskiem, choć jeszcze jako malec został uprowadzony do Kamieńca Podolskiego na rozkaz Józefa Potockiego – powodem był fakt, że ojciec Stanisława opowiedział się w sporze o koronę po stronie Augusta III Sasa. W mieście tym pobierał swoje pierwsze nauki, a edukację kontynuował po przenosinach do Warszawy w kolegium teatynów. Po raz pierwszy w podróż zagraniczną wybrał się w 1748 roku, w kolejnych latach nabierał też doświadczenia w kancelarii prawnej i zdobywał cenne koneksje.

Elekcja Stanisława Augusta (aut. Bernardo Bellotto, domena publiczna).

W 1752 roku został posłem na Sejm jako przedstawiciel ziemi łomżyńskiej (funkcję posła pełnił w przyszłości jeszcze kilkukrotnie), związał się również politycznie ze stronnictwem znanym szerzej w historiografii jako Familia (Czartoryskich). W 1755 roku został stolnikiem wielkim litewskim, krótko później otrzymał tytuł starosty przemyskiego. Mniej więcej w tym okresie wyruszył też na dwór rosyjski, na którym przebywał kilka lat, w tym czasie nawiązując romans z przyszłą carycą Katarzyną II.

Po śmierci Augusta III Sasa był kandydatem Familii, aktywnie wspieranym przez Katarzynę, w rywalizacji o tron polski. Sztuka ta mu się udała – we wrześniu 1764 roku sejm elekcyjny ogłosił go nowym polskim monarchą. Wbrew oczekiwaniom swoich protektorów, Stanisław August Poniatowski próbował wzmocnić pozycję królewską oraz przeprowadzić szereg reform dotyczących funkcjonowania Rzeczpospolitej. Z jego inicjatywy założona została Szkoła Rycerska, mająca kształcić wyższe kadry wojskowe, z kolei dla wzmocnienia roli miast zaczęto powoływać tzw. komisje dobrego porządku. Poniatowski przeszedł też do historii jako postać zaangażowana w mecenat i wsparcie dla kultury – zadecydował o utworzeniu warszawskiego Teatru Narodowego, słynne stały się także obiady czwartkowe, na które władca zapraszał artystów i literatów.

Niestety panowanie Stanisława Augusta miało też liczne cienie. Przeciwko reformom występowała krajowa opozycja oraz – przede wszystkim – mocarstwa ościenne, na czele z Rosją. Uzależnienie od potężnej sąsiadki wzrastało, a kumulacją tych wydarzeń było podpisanie tzw. „Traktatu o wieczystej przyjaźni”, który de facto ustanawiał rosyjski protektorat nad Rzeczpospolitą. W związku z tymi wydarzeniami część szlachty zawiązała w Barze konfederację, której siły rozbito w 1772 – był to również rok I rozbioru Polski.

W 1788 roku król zainaugurował obrady Sejmu Czteroletniego, zwanego też Wielkim, który był ostatnią wielką próbą zreformowania ustroju państwa. Efektem jego działania było m.in. ogłoszenie 3 maja 1791 roku Konstytucji. Wszystkich planów nie udało się jednak wypełnić – niebawem wybuchła krótkotrwała wojna polsko-rosyjska i nastąpił II rozbiór (1792). Król ponadto zdążył przystąpić do konfederacji targowickiej, co po dziś jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych wątków w jego życiorysie. Po stłumieniu insurekcji kościuszkowskiej w 1794 roku, Rzeczpospolita przestała istnieć w roku 1795 po ostatnim, III rozbiorze.

Stanisław August Poniatowski abdykował 25 listopada 1795 roku, w 31. rocznicę swojej koronacji i – co wydaje się ironiczne – w dniu imienin Katarzyny II. Wyjechał do Petersburga, gdzie spędził ostatnie lata swojego życia. Zmarł 12 lutego 1798 roku. Pozostawił po sobie trójkę dzieci: Stanisława, Kazimierza i Izabelę – były one owocem jego morganatycznego związku z Elżbietą Grabowską.

Stanisław August Poniatowski – często zadawane pytania:

Stanisław August Poniatowski, by sięgnąć po koronę polską, musiał mieć odpowiednie wsparcie – w kraju zwracało się wieloletnie poparcie Familii Czartoryskich, za granicą relacja z Katarzyną II. Jak Poniatowski został królem? [CZYTAJ WIĘCEJ]

Krytycy zarzucają Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu przede wszystkim brak heroizmu. Nie postawił się Rosji, przystąpił do konfederacji targowickiej, a po klęsce powstanie kościuszkowskiego, zamiast kontynuować choćby symboliczny opór, zrzekł się tronu. Nie został bohaterem, nie szukał śmierci i nie zdecydował się na walkę do ostatniej kropli krwi. [CZYTAJ WIĘCEJ]

Za rządów SAP zmieniło się nieco funkcjonowanie polskiej dyplomacji – decyzją króla utworzono stałą służbę dyplomatyczną. Jakie jeszcze działania podejmowano? [CZYTAJ WIĘCEJ]

Monarcha posiadał potomstwo ze związku z Elżbietą Grabowską, jednak morganatyczny charakter tej relacji (Grabowska była uznawana za osobę niższego stanu) sprawiał, że dzieci nie miały pełnych praw dziedziczenia. [CZYTAJ WIĘCEJ]

Konstytucja 3 maja była owocem obrad Sejmu Czteroletniego (zwanego też Wielkim). Wypracowanie takiego kompromisu politycznego nie było łatwe – jak do niego doszło? [CZYTAJ WIĘCEJ]

Dowiedz się więcej! Przejdź do listy naszych pozostałych materiałów o Stanisławie Auguście Poniatowskim i tematach pokrewnych!

Polecamy e-book Sebastiana Adamkiewicza „Zrozumieć Polskę szlachecką”

Sebastian Adamkiewicz
„Zrozumieć Polskę szlachecką”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
82
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-4-6

Książkę można też kupić jako audiobook, w tej samej cenie. Przejdź do możliwości zakupu audiobooka!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone