Najlepsze książki Księgarni Odkrywcy (lipiec-sierpień)

opublikowano: 2011-09-10, 19:45
wolna licencja
Wakacje już za nami, czas więc na podsumowanie dwóch ostatnich miesięcy. Dzisiaj proponujemy wam zestawienie książek najlepiej sprzedających się w tym okresie w Księgarni Odkrywcy Każdy miłośnik historii znajdzie tam coś dla siebie!
reklama

LIPIEC

  1. India, Pancerne skarby z pobojowisk.

„Pancerne skarby z pobojowisk” to druga część bestselerowego reportażu Indii. Tym razem, autorka wraz z grupą przyjaciół i znajomych prowadzi nas na pobojowisk pełnych szczątków, broni pancernej: począwszy od drobnych przedmiotów pancernych, przez działa czołgowe do całych wraków czołgów. Od Panzerfaustów ćwiczebnych, przez karabiny ppanc. wz. 35 (Ur), aż do moździerzy z okresu I wojny światowej. A to wszystko nadal jest w zasięgu średniej klasy wykrywacza!

  1. J. Nitkowska-Węglarz, Tajemnicze Pomorze, cz. 2.

„Tajemnicze Pomorze” to książka napisana z pasją i prawdziwą dziennikarską dociekliwością. Przykuje ona uwagę każdego czytelnika, nie tylko dzięki wartkości tekstu - który czyta się niczym najlepszą książkę detektywistyczną, ale za sprawą niekończącej się liczby pasjonujących i zaskakujących informacji na temat historii tajemniczego Pomorza. Jeżeli jesteś miłośnikiem odpoczynku nad polskim Bałtykiem, to przeczytaj koniecznie tę książkę i poznaj chociaż niewielki fragment sekretów polskiego Pomorza. Nowe, III wydanie "Tajemniczego Pomorza" jest w porównaniu z wcześniejszymi (z 1998 i 2001 roku) znacznie rozszerzone i uaktualnione. W jego drugim tomie przeczytacie między innymi o historii prawdziwych latających cygar, poznacie tajemnice redzikowskiego lotniska oraz dowiecie się o wojennych zagadkach jeziora Jamno...

  1. W. Rużewicz, Fortyfikacje nowożytne Prus Wschodnich - przewodnik.

Fortyfikacje nowożytne, zwane potocznie „bunkrami” mają w Polsce ciągle rosnące grono miłośników. Dla części z nich to wyzwanie naukowe, a dla innych zabawa w eksplorację i survival w niedostępnych betonowych zakamarkach. Jeszcze inni, zwiedzają pod okiem przewodnika zagospodarowane obiekty zamienione na muzea czy skanseny. W książce Wojciecha Rużewicza, znawcy mazurskich fortyfikacji, każdy z nich znajdzie coś dla siebie. Autor zabierze czytelników w podróż po nieistniejącej od 1945 roku prowincji Prusy Wschodnie, gdzie tylko w I połowie XX wieku wzniesiono ponad 1500 budowli fortecznych. Zaawansowani miłośnicy historii znajdą tu dokładne techniczne opisy i rysunki poszczególnych obiektów, mapy pozycji obronnych, a amatorzy zwiedzania także obszerny przewodnik, ciekawie i wyczerpująco opisujący miejsca istotne dla każdego turysty, chcącego na własne oczy zobaczyć minioną potęgę „bunkrów”. Różnorodność konstrukcji Trójkąta Lidzbarskiego czy potęga budowli wzniesionych na dawnej granicy powodują, że obszar ten nieustannie przyciąga rzesze turystów kochających historię umocnień.

  1. T. von Hohenkrug, Z wykrywaczem po skarby czyli wszystko o poszukiwaniach.

Książka ma na celu odmitologizowanie poszukiwań jako dziedziny ekstremalnie trudnej, niebezpiecznej i wymagającej olbrzymiego doświadczenia czy drogiego sprzętu. Propaguje również rozsądne i przemyślane poszukiwania, a także ma stanowić pomoc dla początkujących eksploratorów, wskazując im zasady, jakimi powinni się kierować w lesie czy na polu. Znajdziecie tu szereg praktycznych i sprawdzonych rad dotyczących wyboru sprzętu a także miejsc i technik szukania. W książce tej każdy odnajdzie coś dla siebie, zarówno ten, kto dopiero zaczyna przygodę zwaną Poszukiwaniami, jak i osoba kultywująca owo hobby od lat. Poza kwestiami oczywistymi dla doświadczonych eksploratorów, Z wykrywaczem po skarby zawiera szereg szczegółów, które być może umknęły waszej uwadze. Jest to książka napisana dla ludzi, których pomimo zimna, deszczu, a czasem nawet śniegu coś ciągnie do lasu, w ruiny czy na pola – i nie jest to bynajmniej chęć zysku! Niestraszna im niesprzyjająca pogoda, zdziwione spojrzenia innych a nawet skostniałe prawo, często stawiające poszukiwaczy na równi z groźnymi przestępcami. Chęć przeżycia ciekawych przygód, odkrycia i zrozumienia dawnych historii, ludzi i miejsc jest w nich naprawdę godna podziwu.

  1. M. Biskup, Śladami zapomnianych bohaterów.

Ta książka to próba przypomnienia ludzi, którzy poświęcili swoje życie, byśmy mogli żyć w wolnym kraju. Kto jeszcze wie czy pamięta, kim była Izabela Horodecka, Eugeniusz Łazowski, Wiktoria i Józef Ulmowie, rotmistrz Jerzy Sosnowski, czy maharadża Jam Saheb Digvijaysinhji? Co zrobili dla Polski? To smutne, że pasjonujemy się codziennym życiem celebrytów, jednocześnie nie wiedząc nic o prawdziwych bohaterach. Ta książka to również dowód na to, że historia nie jest zbiorem nudnych dat i faktów, ale to przede wszystkim fascynujący ludzie, których życiorysy z powodzeniem mogłyby zainspirować niejednego scenarzystę hollywoodzkich filmów. Ta książka to wreszcie próba wywołania pewnej narodowej dumy. Może i mamy wiele wad, kłócimy się bezustannie i skaczemy sobie do gardeł. Spoglądając jednak wstecz, na pokolenia, które już odeszły, wszyscy czujemy dumę. I to bez względu na różnice światopoglądowe.

SIERPIEŃ

  1. P. Oleńczak, Twierdza Modlin. Przewodnik historyczny z mapą.

Twierdza Modlin jest jedną z największych autonomicznych twierdz na świecie. Wymyślona przez Napoleona Bonaparte, była oczkiem w głowie czterech Carów Rosji. Przez półtora stulecia nie schodziła z pierwszych stron historii nie tylko Polski, ale całej Europy. Książka Piotra Oleńczaka to przewodnik po jej burzliwej historii, zaklętej w zabytkowych, często zapomnianych budowlach, łącząca zalety przystępnego „spacerownika” turystycznego i monografii historycznej. Zawiera opisy 48 najważniejszych obiektów warownych Modlina, ilustrowana jest ponad 300 zdjęciami, planami sytuacyjnymi, schematami i tabelami. Dołączona mapa okolic Twierdzy Modlin (w skali 1: 25 000) + plan twierdzy z listą najciekawszych miejsc pozwala bezbłędnie zlokalizować każdy z opisywanych zabytków.

  1. India, Pancerne skarby z pobojowisk – kolejny miesiąc wśród najpopularniejszych!
  2. L. Adamczewski, Łuny nad jeziorami. Agonia Prus Wschodnich.

„Łuny nad jeziorami” to wybór kilkudziesięciu dramatycznych i sensacyjnych epizodów z dziejów Prus Wschodnich w ostatnich miesiącach II wojny światowej i pierwszych miesiącach pokoju. Leszek Adamczewski, poznański pisarz, dziennikarz i autor bestsellerowego „Zmierzchu bogów w Posen” ukazuje czytelnikowi tajemnice rezydencji Wilhelma II, a także opisuje kulisy zamachu w Wilczym Szańcu i losy Bursztynowej Komnaty. Dla pasjonatów II wojny, historii i dawnych terenów Prus Wschodnich – pozycja obowiązkowa.

  1. M. Barnowski, Twierdza Ustka przewodnik. Bunkry i ciekawostki militarne.

Czy historia wojennych umocnień może być ciekawa? Tak, jeśli dodamy do niej ponad 300 zdjęć i archiwalnych ilustracji, mapy, rysunki i plany rozległych podziemnych budowli, których tak bliskiego istnienia nie podejrzewają wylegujący się na usteckich plażach wczasowicze. Zapraszamy na wyprawę szlakiem zbrojonego stalą kamienia współczesności – betonu; ulubionego materiału budowniczych współczesnych twierdz, zwanego też krótko: żelbetem.

Przewodnik adresowany jest nie tylko do pasjonatów militariów, ale do wszystkich, którzy lubią aktywność i wędrówki śladami historii, połączone z odszukiwaniem tych śladów w terenie. W lasach wokół Ustki nie jest to proste, więc wiele żelbetowych pozostałości określamy współrzędnymi GPS. Gdyby wcześniej Hitler zdążył zrealizować swoje usteckie inwestycje, świat usłyszałby o twierdzy Ustka (Festung Stolpműnde) już w czasie II wojny światowej. Nad militarnymi inwestycjami wisiało tu jednak jakieś fatum, bo żadna z nich nie została dokończona...

  1. W. Antkowiak, Leksykon skarbów polskich.

Przewodnik przeznaczony jest dla poszukiwaczy, dla hobbystów i dla tej wąskiej grupy licznego środowiska archeologów, która zajmuje się eksploracją terenową. Książkę autor adresuje też do muzealników, w każdym razie do tych, którym rzeczywiście zależy na pozyskiwaniu nowych, atrakcyjnych eksponatów. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, praktyka dowodzi, że nie jest to wcale oczywiste. W książce autor wraca do wszystkich miejsc kultowych, o których pisał wcześniej, znanych wszystkim poszukiwaczom: do Srebrnej Góry i Kłodzka, Dzikowa Iławeckiego, Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, Riese w Górach Sowich czy Lubiąża. Miejsca kultowe to te, którymi zajmujemy się od dawna, wracamy do nich co jakiś czas i dokładamy nowe informacje. Wraca też do miejsc, które powinny być szczególnie atrakcyjne dla archeologów: do jeziora Tonka na Warmii, miejsca zapomnianej tragedii żołnierzy napoleońskiej Starej Gwardii, do Wisły na wysokości Starego Miasta w Warszawie, w której od 1414 roku leżą bombardy Władysława Jagiełły, do Jeziora Golubskiego na Mazurach, kilkanaście kilometrów na wschód od Ełku, na dnie którego, od około 1400 roku czeka na odkrycie chyba coś więcej oprócz wielkiej bombardy wielkiego księcia litewskiego Witolda...

reklama
Komentarze
o autorze
Michał Przeperski
(ur. 1986), doktor historii, pracownik Instytutu Historii Nauki PAN. Od stycznia 2012 do czerwca 2014 redaktor naczelny Histmaga. Specjalizuje się w dziejach Europy Środkowej w XX wieku, historii dziennikarstwa i badaniach nad transformacją ustrojową. Autor m.in. książek „Gorące lata trzydzieste. Wydarzenia, które wstrząsnęły Rzeczpospolitą” (2014) i „Nieznośny ciężar braterstwa. Konflikty polsko-czeskie w XX wieku” (2016). Laureat nagrody „Nowych Książek” dla najlepszej książki roku (2017), drugiej nagrody w VII edycji Konkursu im. Inki Brodzkiej-Wald na najlepsze prace doktorskie z dziedziny humanistyki (2019). Silas Palmer Research Fellow w Stanford University (2015), laureat Stypendium im. Krystyny Kersten (2015), stypendysta Funduszu Wyszehradzkiego w Open Society Archives w Budapeszcie (2019). Kontakt: [email protected]

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone