Polski Nobel?

opublikowano: 2007-01-20 13:01
wolna licencja
poleć artykuł:
Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata. W czasie wojny uratowała z getta ok. 2,5 tysiąca żydowskich dzieci, wielu innym prześladowanym niosła pomoc ryzykując życie. Trwa zbieranie podpisów pod listą poparcia dla kandydatury polskiej działaczki społecznej Ireny Sendler do Pokojowej Nagrody Nobla.
REKLAMA

Pani Irena urodziła się 15 lutego 1910 roku w Otwocku. W jej rodzinie żywe były tradycje społeczne, jej ojciec jako lekarz pomagał ubogim Żydom. Związana była z ruchem socjalistycznym i PPS. W czasie wojny była pracownicą ośrodka społecznego. Udając pielęgniarkę dostawała się do warszawskiego getta, dostarczając potrzebującym jedzenia i lekarstw. Współpracowała z „Żegotą” – Radą Pomocy Żydów, w której kierowała wydziałem dziecięcym. Dzięki jej staraniom udało się uratować ok. 2,5 tysiąca żydowskich dzieci wyciągniętych z getta i umieszczonych w przybranych rodzinach, domach dziecka i kościelnych ochronkach. W 1943 została aresztowana przez Gestapo i skazana na śmierć. Dzięki okupowi jaki wpłaciła „Żegota” rozstrzelano ją tylko „na papierze”. Do końca wojny ukrywała się, niosąc dalszą pomoc potrzebującym. Po wojnie nadal działała społecznie. W 1983 roku instytut Yad Vashem uhonorował ją medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, a w 2003 roku odznaczono ją Orderem Orła Białego.

Irena Sendler (1942)

Historię Ireny Sendler rozpropagował Norman Conard, nauczyciel z Kansas w USA. Napisał on sztukę „Życie w słoiku” (ang. „Life in the Jar”), opartą na życiorysie pani Ireny. Sztuka zdobyła sobie ogromną popularność w Stanach Zjednoczonych i Europie. Conard założył fundację promującą bohaterską postawę Sendlerowej. Organizacja wystąpiła z inicjatywą zgłoszenia kandydatury Polki do Pokojowej Nagrody Nobla. W 2006 roku inicjatywę poparli prezydent Lech Kaczyński i premier Izraela Ehud Olmert.

Na stronie http://www.polskinobel.pl/ istnieje możliwość podpisania listu poparcia dla tej kandydatury. Dotychczas dokonało tego m.in. wielu polityków, intelektualistów, artystów, oraz dwójka noblistów: Wisława Szymborska i prof. Roald Hoffman. List podpisać można jeszcze tylko w ciągu kilku najbliższych dni.

W imieniu redakcji „Histmaga” zachęcam do podpisania owego listu, który promuje rzeczywiste bohaterstwo i godność, oraz który jest wyrazem hołdu dla postawy pani Ireny Sendler.

Zapraszamy również do dyskusji na ten temat na naszym forum

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone