Akcja „Ostra Brama” i podzwonne dla konspiracji [Fragmenty książek Wydawnictwa IPN]

opublikowano: 2024-06-29 19:24
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
W połowie kwietnia 1944 r. został przerzucony do Polski Józef Hieronim Retinger „Salamandra”, oficjalnie specjalny wysłannik premiera Stanisława Mikołajczyka, a nieoficjalnie zaś osoba wykonująca zlecenia rządu brytyjskiego na odcinku spraw polskich. Posłuchajcie...
REKLAMA

Towarzyszył mu w tej misji jego nieformalny asystent Tadeusz Chciuk „Celt”, kurier, którego przydzielili Retingerowi Stanisław Mikołajczyk oraz Stanisław Kot. O wyprawie tej napisano sporo, a mimo to pozostaje ona nadal owiana mgłą tajemniczości. Łatwość i szybkość, z jaką Retinger uzyskał od Brytyjczyków pozwolenia niezbędne do realizacji swego planu (co zazwyczaj było procedurą żmudną i długotrwałą), oraz cały szereg innych okoliczności skłaniają do wniosku, że prawdziwymi inspiratorami eskapady byli ludzie z otoczenia premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla, a nie kręgi polskie. Jak deklarował sam „Salamandra”, chciał on osobiście zorientować się w nastrojach panujących w Warszawie wśród osób z najwyższych kręgów polskiej konspiracji; zamierzał przestrzec przywódców podziemia niepodległościowego przed konsekwencjami decyzji, które zapadły na temat przyszłości Polski w Teheranie. Podróży jednak przyświecał zupełnie inny cel. Retinger nie ukrywał, że zależy mu na przekonaniu ludzi z kierownictwa polskiej konspiracji do konieczności zmiany stosunku względem Związku Sowieckiego. Ściślej chodziło o nakłonienie ich do podjęcia rokowań z Moskwą i wyrzeczenia się wschodnich województw RP, w zamian za gwarancje pewnej niezależności Polski w nowych, okrojonych granicach. Było to zbieżne ze stanowiskiem premiera Stanisława Mikołajczyka i oczekiwaniami Wielkiej Brytanii...

Zobacz materiał poniżej:

Materiał jest fragmentem książki „Bolesław Piasecki. Początki drogi (1915–1944)”. Spodobał Ci się fragment? Zamów książkę TUTAJ!

Wojciech Muszyński
Bolesław Piasecki. Początki drogi (1915–1944)
cena:
Wydawca:
Instytut Pamięci Narodowej
Rok wydania:
2023
Liczba stron:
680
ISBN:
978-83-8229-806-2
EAN:
9788382298062
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mateusz Balcerkiewicz
Redaktor naczelny portalu Histmag.org, kustosz Archiwum Akt Nowych w Warszawie, absolwent historii na Uniwersytecie Warszawskim. Redaktor naukowy i współtwórca portalu 1920.gov.pl. Hobbystycznie członek grupy rekonstrukcyjnej Towarzystwo Historyczne "Rok 1920" oraz gitarzysta.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone