Alberto Vazquez-Figueroa – „Piękna bestia” – recenzja i ocena

opublikowano: 2021-05-22 10:35
wolna licencja
poleć artykuł:
Historia jednej z najbardziej sadystycznych zbrodniarek III Rzeszy budzi nie tylko kontrowersje i przerażenie, ale też ciekawość. Czy fabularyzowana opowieść sprawdzi się jako sposób na opowieść o niesławnej Irmie Grese?
REKLAMA

Alberto Vazquez-Figueroa – „Piękna bestia” – recenzja i ocena

Alberto Vazquez-Figueroa
„Piękna bestia”
nasza ocena:
6/10
cena:
36,90 zł
Wydawca:
Bellona
Okładka:
miękka
Liczba stron:
234
Format:
135×215 [mm]
EAN:
9788311161658

Osławiona Irma Grese była jedną z najbardziej brutalnych nadzorczyń obozów koncentracyjnych. W wieku 19 lat przeszła szkolenie w kobiecym obozie w Ravensbrück, by rok później rozpocząć pracę jako SS-Aufseherin w Auschwitz-Birkenau, która była dla niej spełnieniem zawodowych marzeń. Dzięki swej urodzie, niebywałemu okrucieństwu, fanatycznemu uwielbieniu dla Hitlera i nienasyconemu apetytowi seksualnemu szybko zapewniła sobie wysoką pozycję w szeregach SS. Często towarzyszyła Josefowi Mengele podczas selekcji więźniów i znajdowała niemal perwersyjną satysfakcję z zabijania i katowania więźniarek za pomocą ulubionego, ozdobionego perłami pejcza. Biseksualna, Irma nawiązywała romanse zarówno z przedstawicielami władz obozowych, jak i uwięzionymi. Wygląd hollywoodzkiej gwiazdy filmowej i czerpanie przyjemności ze stosowania nieludzkiej przemocy przyniosły jej przydomek „Pięknej bestii”.

Sylwetka Irmy, jak wielu nazistowskich zbrodniarzy, została przedstawiona w licznych publikacjach (w tym między innymi w wydanej po polsku pozycji autorstwa Daniela Patricka Browna „Piękna bestia. Zbrodnie SS Aufseherin Irmy Grese”). Hiszpański pisarz Alberto Vázquez-Figueroa w książce „Piękna Bestia. Opowieść seksualnej niewolnicy Jędzy z Belsen” postanowił ukazać w fabularyzowanej formie historię Irmy z perspektywy jej ofiary, Violety Flores. Kobieta opowiada o swoich przeżyciach wydawcy (narratorowi powieści), przez kilka dni wracając wspomnieniami do lat, w których była niewolnicą „Pięknej bestii”. Poznała ją kilka lat przed wybuchem wojny, mieszkały obok siebie i już wtedy Irma wykazywała się niesłychaną brutalnością, która tylko zwiększyła się, kiedy przymuszona szantażem i groźbami Violeta zamieszkała z nią w obozie Auschwitz-Birkenau. Traktowana jak niewolnica, wykorzystywana seksualnie, była świadkiem najgorszych czynów jakich dopuszczała się Irma.

Opowieści o jej okrucieństwie, katowaniu więźniarek i braku jakichkolwiek zahamowań tworzą obraz kobiety do cna zdemoralizowanej i pozbawionej człowieczeństwa. To zdecydowanie najmocniejsze i najbardziej emocjonujące fragmenty książki, ale równie ciekawe są losy obu bohaterek podczas ostatnich momentów wojnie i tuż po niej. Violeta opowiada o swojej brawurowej ucieczce, poszukiwaniach matki i brata, a także o uwięzieniu Irmy. „Piękna bestia” pozostała butna do samego końca, nie okazując żadnej skruchy i nie przyznając się do winy, mając zaledwie 22 lata została skazana na śmierć przez powieszenie.

REKLAMA

Historia o jednej z najgorszych zbrodniarek III Rzeszy sama w sobie jest niesłychanie poczytnym i interesującym tematem, a jednak autor zdecydował się jeszcze uzupełnić ją wieloma niepotrzebnymi i niczego nie wnoszącymi wątkami. Książka objętościowo jest niewielka (trochę ponad 200 stron), a wiele miejsca w niej zajmują opisy życia prywatnego narratora, otoczenia, pogody, jedzenia, przemyśleń na temat wyglądu i zwyczajów jego rozmówczyni, które w dodatku często się powtarzają. Sprawia to wrażenie, jakby autor nie miał zbyt wiele materiału źródłowego na temat samej Irmy i starał się czymś wypełnić strony swej powieści. O źródłach zresztą nie wiemy niczego, ponieważ autor nie zdradza skąd czerpał wiedzę, ewidentnie jednak zdobył jej zbyt mało, ponieważ pojawiają się nieścisłości i błędy. Możemy przeczytać na przykład o lampach z ludzkiej skóry, które jakoby Irma miała posiadać, tymczasem takie doniesienia dotyczą innej zbrodniarki, Ilse Koch.

Warstwa historyczna w powieści zdecydowanie potraktowana została po macoszemu i nie przedstawiono jej w sposób godny kalibru podjętego tematu. Poruszającą historię opisano w sposób mający budzić sensację, niekiedy przy użyciu wulgaryzmów, co wydaje się absolutnie zbędnym zabiegiem. Rozmówczyni narratora wielokrotnie podkreśla, że opowiada swoją historię, aby ukazać ogrom zła, cierpienia i okrucieństwa, do którego doprowadził nazizm, czego postać Irmy Grese stanowi doskonały przykład. Przypomnę tylko, że autorem recenzowanej książki jest hiszpański pisarz, a jego książka adresowana jest w pierwszym rzędzie do hiszpańskojęzycznego czytelnika, który ma raczej niewielką wiedzę o II wojnie światowej. Jeżeli przyczyni się do poszerzenia wiedzy o niemieckich zbrodniach z tego okresu, to można uznać, że spełniła swoją rolę.

„Piękna Bestia. Opowieść seksualnej niewolnicy Jędzy z Belsen” to książka na pewno ciekawa, może jednak pozostawić uczucie niedosytu, jeśli chodzi o samą historię głównej anty-bohaterki i pewnie zaciekawi tych, którzy dotąd nie zetknęli się z jej postacią, lub wolą czytać o historii w bardziej przystępnej, zbeletryzowanej formie.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Alberto Vazqueza-Figueroy – „Piękna bestia” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Iwona Szymichowska
Absolwentka historii sztuki i studentka filologii germańskiej. Interesuje się sztuką dawną oraz popkulturą.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone