Autor: Mat. pras.
Tagi: Wydarzenia, Historia społeczna, Książki, Polska, Warszawa
Opublikowany: 2019-12-03 06:03
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Album z albumów. Warszawa na zdjęciach mieszkańców

Ostatnie dni Supersamu, zakupy na Wolumenie czy zwykły spacer Puławską w latach 30. znalazły się na zdjęciach w albumie Społecznego Archiwum Warszawy. Powstało wydawnictwo, które pokazuje, jak zmieniała się codzienność i przestrzeń stolicy. Jego autorami są mieszkańcy Warszawy. Premiera będzie miała miejsce 5 grudnia o godz. 18.00 w Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20 w Warszawie.

Miasto fotografowane z myślą wyłącznie o rodzinnych zbiorach stało się bohaterem albumu stworzonego ze zdjęć Społecznego Archiwum Warszawy. To projekt Stowarzyszenia Masław, które od kilku lat digitalizuje prywatne zbiory warszawiaków, by na ich podstawie odtwarzać historię miasta. Rodzinne albumy mieszkańców świetnie opowiadają historię stolicy – pokazu-ją jak rosły i upadały kolejne budynki, jak ewoluowała przestrzeń Warszawy i jak zmieniało się życie na ulicach.

Autorami zdjęć są mieszkańcy stolicy. W ciągu ostatnich lat przekazali do Społecznego Archiwum Warszawy ponad półtora tysiąca zdjęć, z czego blisko dwieście trafia do albumu. To wyjątkowe, amatorskie, często niedoskonałe fotografie, których zadaniem było dokumentowanie historii rodziny, Społeczne Archiwum Warszawy zagląda nieco szerzej w kadr – na podstawie tych zdjęć pokazuje, jak zmieniało się miasto.

Premiera albumu odbędzie się 5 grudnia w Domu Spotkań z Historią. Wydarzeniu towarzyszyć będzie dyskusja z udziałem ekspertów poświęcona m. in. roli mieszkańców w dokumentowaniu pamięci o mieście oraz znaczeniu prywatnych archiwów. Spotkanie po-prowadzi Cezary Polak. Bezpłatne wydawnictwo trafi do darczyńców, którzy wzbogacili zbiory SAW fotografiami i uczestników premierowego spotkania.

Społeczne Archiwum Warszawy

Społeczne Archiwum Warszawy jest projektem realizowanym przez Stowarzyszenie Masław – twórców m. in. mapy „Tu było, tu stało”, pokazującej wyburzone i przekształcone po 1989 r. budynki warszawskie.

Zdjęcia z prywatnych archiwów można oglądać na stronie projektu: https://www.tubylotustalo.pl/spoleczne-archiwum

Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy