„Aleksander Gieysztor. Władza. Symbole i rytuały” w setną rocznicę urodzin.

opublikowano: 2016-10-12 10:52
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Zamek Królewski w Warszawie zaprasza do swojego e-sklepu. Na stronie esklep.zamek-krolewski.pl można kupić publikacje naukowe, katalogi zbiorów i wystaw organizowanych w Zamku Królewskim, albumy oraz przewodniki po muzealnej ekspozycji. Polecamy najnowszą pozycję – książkę Aleksandra Gieysztora „Władza – symbole i rytuały” pod red. Przemysława Mrozowskiego, Pawła Tyszki i Piotra Węcowskiego!
REKLAMA
Aleksander Gieysztor. Własność Zakładu Nauk Pomocniczych i Metodologii Historii Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego

W 2016 r. przypada setna rocznica urodzin prof. Aleksandra Gieysztora, wybitnego mediewisty, nauczyciela i mentora kilku pokoleń polskich historyków, jednego z inicjatorów odbudowy i pierwszego dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie, dzięki któremu gmach ten stał się najwyższej rangi pomnikiem historii i kultury narodowej. Profesor Aleksander Gieysztor był także wieloletnim dyrektorem Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego i prezesem Polskiej Akademii Nauk.

Pragnąc uczcić jego pamięć oraz zasługi dla rozwoju polskiej szkoły historycznej, Zamek Królewski w Warszawie wydał zbiór 24 tekstów Profesora, publikowanych w polskich i zagranicznych czasopismach oraz edycjach zbiorowych, jak też przechowywanych w rękopisach i maszynopisach w archiwach Zamku i Polskiej Akademii Nauk. Artykuły poświęcone są zagadnieniom, które przez lata najbardziej poruszały wyobraźnię Aleksandra Gieysztora i stanowiły ważny przedmiot jego zainteresowań badawczych.

Tom otwiera cykl artykułów poświęconych inauguracji władzy królewskiej w Polsce późnego średniowiecza, rozpatrywanej na dwóch płaszczyznach: spektaklu i liturgii. Analizując źródła narracyjne oraz ikonograficzne, a także ocalałe rekwizyty sakry królewskiej Autor podejmuje próbę odtworzenia struktury rytuału, ukazując wyjątkową rangę i moc symboliczną obrzędów i czynności rozgrywających się w przestrzeni katedry wawelskiej w dniu koronacji, w wyniku których elekt staje się pomazańcem bożym, a jego władza uzyskuje sakralny wymiar. Kolejne artykuły poświęcone są fundacjom artystycznym pojmowanym jako znaki panowania oraz ideowym aspektom mechanizmów sprawowania władzy. Z tej perspektywy prof. Aleksander Gieysztor postrzegał także dawne i obecne funkcje Zamku Królewskiego w Warszawie, poświęcając im kilka ważnych tekstów, które zamykają edycję.

Zapraszamy do odwiedzania witryny e-sklepu Zamku Królewskiego w Warszawie, jak również do stacjonarnego sklepu oraz Salonu Książki Muzealnej mieszczących się w Zamku.

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone