Andrzej Fedorowicz – „Gladiatorzy z obozów śmierci” – recenzja i ocena

opublikowano: 2020-10-11 07:00
wolna licencja
poleć artykuł:
Książka Andrzeja Fedorowicza „Gladiatorzy z obozów śmierci” odkrywa przed nami świat niemieckich obozów koncentracyjnych od mniej znanej strony. Dziewięciu wybitnych bokserów musiało dosłownie wywalczyć sobie przetrwanie, stając się przy tym bohaterami współwięźniów i towarzyszy niedoli. Jak wyglądało ich życie? W jaki sposób sport im je uratował?
REKLAMA

Andrzej Fedorowicz – „Gladiatorzy z obozów śmierci” – recenzja i ocena

Andrzej Fedorowicz
„Gladiatorzy z obozów śmierci”
nasza ocena:
9/10
cena:
36,90 zł
Wydawca:
Bellona
Okładka:
miękka
Liczba stron:
264
Format:
135×215 mm
ISBN:
978-83-1115-883-2
EAN:
9788311158832

Życie w obozach koncentracyjnych było koszmarem, zaś machina śmierci pochłonęła miliony, którym odmówiono człowieczeństwa. W tej zdeformowanej rzeczywistości więźniowie walczyli o przeżycie każdego dnia, a dla niektórych całkiem dosłowna walka stała się ratunkiem. Wiele napisano już o realiach i codzienności obozowego życia, najnowsza książka Aleksandra Fedorowicza „Gladiatorzy z obozów śmierci” przedstawia niezwykle ciekawy jego element, jakim były legalne walki bokserskie organizowane przez władze obozów. Autor jest dziennikarzem, w wyniku połączenia dwóch jego pasji: historycznego dziennikarstwa śledczego oraz sportu, powstała omawiana książka, oparta głównie na relacjach bohaterów z pobytu w obozie oraz wspomnieniach ich współwięźniów.

Tadeusz Pietrzykowski, Jerzy Junosza Kowalewski, Johann Rukeli Trollmann, Salam Bully Schott, Leendert Leen Sanders, Salamo Arouch, Antoni Czortek, Harry Haft i Victor Young Perez to dziewięciu głównych bohaterów tej książki. Większość z nich zajmowała się zawodowo boksem przed osadzeniem w obozach koncentracyjnych, jednak nie wszyscy byli profesjonalistami. Opowieść o losach każdego z nich zaczyna się od scen ukazujących ich już jako więźniów obozowych, by następnie w retrospekcjach ukazać początki ich życia oraz przedstawić czytelnikowi jak wyglądały ich bokserskie kariery, zanim trafili do obozów. Głównym wątkiem w opowieści o każdym z bokserów jest jednak ich życie jako więźniów, okoliczności w jakich zaczęli walczyć, zwycięstwach i porażkach oraz o tym, jak potoczyło się ich życie po wojnie, czy kontynuowali karierę sportową, czy też koszmar, jaki przeżyli zniechęcił ich na zawsze do boksu.

Książka Andrzeja Fedorowicza pokazuje nam świat obozowy z innej perspektywy, dzięki niej dowiadujemy się jakie znaczenie miały zwycięstwa więźniów nad kapo oraz esesmanami na ringu oraz co dawały one ich towarzyszom. Interesujące jest podejście zawiadujących obozami do walk i zwycięzców, nierzadko zdobywali się na zaskakująco ludzkie odruchy w stosunku do nich. Główną tego przyczyną była chęć zysku, ale wydawać by się mogło, że niektórzy zawodnicy zdobywali ich sympatię i budzili w nich humanitaryzm, którego nie przejawiali w stosunku do innych więźniów.

REKLAMA

Akcja powieści nie ogranicza się do jednego obozu, ani też do terenów Polski, autor przedstawił losy najwybitniejszych bokserów, którzy na obozowych ringach wygrywali walkę za walką i tym samym wygrywali życie, nie tylko dla siebie, ale także dla współwięźniów. Akcentowane kwestie solidarności i wzajemnej pomocy ocieplają postaci gladiatorów, którzy dzięki nim zyskują bardziej ludzki wymiar, nie są tylko świetnie wytrenowanymi sportowcami. Poza głównymi bohaterami w opowieści pojawiają się postaci drugoplanowe, bokserów mniej wybitnych, przegranych, a także brawurowych uciekinierów i członków konspiracji, co bardzo wzbogaca narrację i przypomina, że opowieść jest zakotwiczona w określonej rzeczywistości, której jest tylko wycinkiem. Same starcia opisane są w sposób plastyczny, wprowadzając elementy prawdziwie wartkiej akcji. Wiedza autora na temat sportu dała swój wyraz w opisach stylów walki każdego z bohaterów, które zostały przeanalizowane i przedstawione na tyle ciekawie, by nie znużyć przeciętnego czytelnika, ale też na tyle profesjonalnie, by usatysfakcjonować znawców tematu.

Porywające opisy walk i sportowe niuanse są niewątpliwie atutem książki, w kontraście z ich jakością nieco gorzej wypadają dialogi wypowiadane przez bohaterów i samo prowadzenie opowieści każdego z bohaterów, które momentami wydaje się zanadto przyspieszone. Dygresje wprowadzane w historiach, które przedstawiają postaci drugoplanowe zaburzają niekiedy narrację i wpływają na jej płynność, jakby chciano przedstawić zbyt wiele wątków, nie poświęcając im wystarczająco wiele miejsca.

Drobne mankamenty nie ujmują jednak wartości książce, która w świetny sposób przedstawia wątek walk bokserskich w obozach koncentracyjnych, zapoznając czytelnika z tym może mniej znanym, a szalenie interesującym aspektem dramatycznego obozowego życia. Zdecydowanie polecam, nie tylko pasjonatom historii sportu!

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Andrzeja Fedorowicza „Gladiatorzy z obozów śmierci” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Iwona Szymichowska
Absolwentka historii sztuki i studentka filologii germańskiej. Interesuje się sztuką dawną oraz popkulturą.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone