Autor: Judyta Ostapiak-Jagodzińska
Tagi: Recenzje, Historia nauki i techniki, Książki, Inne dzieła kultury, XVI-XVII wiek, Polska
Opublikowany: 2021-08-07 09:01
Licencja: wolna licencja

Anna Czerwińska-Rydel – „Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem” – recenzja i ocena

Edukacyjna powieść o sferze niebieskiej przedstawiona przez pryzmat życia słynnego gdańskiego astronoma – Jana Heweliusza. Jego zdumiewająca zawziętość w dążeniu do celu jest godna podziwu. Teraz, dzięki książce Anny Czerwińskiej-Rydel, każde dziecko będzie mogło poznać historię tego niezwykłego uczonego.
REKLAMA

Anna Czerwińska-Rydel – „Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem” – recenzja i ocena

Anna Czerwińska-Rydel
„Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem”
Ocena: 8
26,90 zł
Wydawca: Wydawnictwo Literatura
Rok wydania: 2021
Okładka: twarda
Liczba stron: 96
ISBN: 9788376729824

Autorka powieści,,Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem” jest gdańszczanką, pedagogiem, muzykiem i autorką książek dla dzieci i młodzieży, w których porusza zagadnienia z zakresu historii, muzyki czy tematyki społecznej i biograficznej. Laureatka wielu prestiżowych nagród. Recenzowana powieść w 2011 roku zdobyła nagrodę „Książki Roku IBBY 2011” w kategorii ilustracje, oraz wyróżnienie w Konkursie PTWK „Najpiękniejsza książka 2011”. Duży sukces powieści o Heweliuszu sprawił, że książka doczekała się II wydania.

„Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem” to publikacja przedstawiająca intrygujące podróże odbywające się na wielu płaszczyznach. Za dnia, razem z astronomem, zwiedzamy nie tylko jego rodzinny Gdańsk, ale i całą Europę – młody Jan zabiera nas w podróż między innymi do Królewca, Londynu czy Paryża. Zaś w nocy poznajemy tajniki nieba i kosmosu. Naszym oczom ukazuje się świat, który najlepiej zgłębiać w obserwatoriach, a niewątpliwie dostrzegalnia Jana Heweliusza była wrotami do wiedzy, której pozazdrościć mógł mu niejeden badacz.

Autorka opowiada o życiu tytułowego bohatera począwszy od dnia jego narodzin, przez lata młodości, aż do śmierci, jak również prezentuje czytelnikom dość bogate spectrum XVII-wiecznego życia w Gdańsku: relacje rodzinne i przyjacielskie, wychowanie szkolno-akademickie, wpływy polityczne czy hierarchię dziedziczenia. Mnogość poruszonych wątków jest zaskakująca.

Warto podkreślić wysoki walor edukacyjny publikacji. Pracowitość gdańskiego astronoma i rozwijanie życiowej pasji są godne podziwu. Jest to dobry wzór do naśladowania i warto brać z niego przykład. Anna Czerwińska-Rydel rewelacyjnie pokazała, jak ciężką pracą można osiągnąć wymarzony cel. Doskonale przeplotła ważne treści historyczne z codziennością, niekiedy przedstawioną dość humorystycznie.

REKLAMA

Bardzo dobrym pomysłem było uzupełnienie biografii Heweliusza i jego odkryć o informacje ogólne, dotyczące podstawowych wiadomości o Układzie Słonecznym, a także zebraniu najważniejszych zagadnień w słowniku astronoma czy zaprezentowaniu kilku sylwetek wielkich badaczy nieba. Dzięki temu historia jest kompletna.

Duża, czytelna czcionka, świetnie podzielony materiał na krótkie rozdziały, idealna liczba stron oraz kolorowe nagłówki dat rocznych, powodują że tekst jest przejrzysty. Treść książki uzupełniona została wieloma urokliwymi ilustracjami Joanny Gwis, które z pewnością zachęcą niejednego młodego czytelnika do lektury.

Recenzowana powieść nie jest jednak wolna od mankamentów. Uważam, że niektóre informacje z historii życia Jana Heweliusza są zbędne. Rozumiem, że zmuszony był przejąć po ojcu rodzinny browar, aczkolwiek z uwagi na przeznaczenie wiekowe książki, informacje dotyczące ważenia i spożywania piwa mogłyby być ograniczone do minimum, aby nie zachęcać dzieci do złych nawyków. W pewnych miejscach język jest nieco zbyt ambitny, jak na opowieść dla dziewięciolatków. Myślę, że niektóre zagadnienia można było dostosować trafniej do kategorii wiekowej, aczkolwiek zabieg ten może również rozbudzić w dziecku ciekawość i chęć do nauki.

Najciekawsze w tej książce jest to, że napisana została w sposób, który spodobać może się każdemu. Wydaje mi się, że górna granica wieku tu nie istnieje. Jeśli ktoś chciałby zapoznać się z życiem gdańskiego astronoma i drogą, którą musiał przejść, aby osiągnąć sukces, to jest to pozycja właśnie dla niego. Zdecydowanie polecam jako prezent, zwłaszcza dla najmłodszych, którym z pewnością spodoba się bogata szata graficzna.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Anny Czerwińskiej-Rydel „Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem”!

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Judyta Ostapiak-Jagodzińska
Doktor nauk humanistycznych. Archeolog i historyk sztuki. Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Polskiej Akademii Nauk. Z zamiłowania pasjonatka podróży. W ramach pracy doktorskiej prowadziła badania nad zagadnieniem obrazowania i technik zdobienia urn twarzowych z kultury pomorskiej. Interesuje się problematyką wizualizacji i obrazowania w pradziejach.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy