Anna Rybakiewicz – „Agentka wroga” – recenzja i ocena

opublikowano: 2023-09-23 10:54
wolna licencja
poleć artykuł:
Gotowa poświęcić wszystko dla ukochanej osoby zostaje podwójną agentką. Jak zakończy się jej niebezpieczna gra i czy uda jej się wypełnić swoją misję?
REKLAMA

Anna Rybakiewicz – „Agentka wroga” – recenzja i ocena

Anna Rybakiewicz
„Agentka wroga”
nasza ocena:
8/10
cena:
47,90 zł
Wydawca:
Filia
Rok wydania:
2023
Okładka:
miękka
Liczba stron:
368
Premiera:
06.09.2023
Format:
135x205 mm
ISBN:
978-83-8280-887-2
EAN:
9788382808872

Anna Rybakiewicz pisze powieści obyczajowe inspirowane prawdziwymi wydarzeniami, szczególnie przemawia do niej tematyka II wojny światowej, którą poruszała w książkach „Złodziejka listów” oraz „Lekarka nazistów”. Najnowsza pozycja w dorobku autorki „Agentka wroga” również osadzona jest w czasach wojennych.

Tytułową „agentką” jest pochodząca ze Szwajcarii Angela Dremmler, która w 1943 r. dołącza do Abwehry i zostaje wysłana do Anglii, gdzie oficjalnie ma przejść na stronę aliantów, aby móc szpiegować ich dla Niemców. Wbrew planom, wywiad brytyjski z pomocą polskiego ruchu oporu przerzuca Angelę do okupowanej Warszawy. Bohaterka rozpoczyna niebezpieczną grę, pracując dla kilku stron i realizując ich sprzeczne interesy. Nie wiedzą oni, że ich agentka ma także swoje własne plany. Wojna i jej wynik nie mają dla niej większego znaczenia, ponieważ do wywiadu dołączyła z powodów osobistych. Nadrzędnym celem Angeli jest rozwikłanie tajemnicy śmierci brata, której okoliczności budzą jej wątpliwości, a wszystkie tropy prowadzą do Warszawy.

Podejmuje pracę jako sekretarka Ludwiga Höhnego, wysoko postawionego architekta w Urzędzie Dystryktu Warszawskiego, wymarzonym miejscu do pracy dla szpiega. Szef Angeli jawi się jako oschły i nieprzyjemny człowiek, w miarę spędzania z nim coraz więcej czasu poznaje jego tragiczną historię i drugie, bardziej ludzkie oblicze, a wkrótce zaczynają ich łączyć głębsze uczucia. Bohaterka lawirująca między polskim ruchem oporu, niemieckim i brytyjskim wywiadem, żyjąc pod nieustanną obserwacją, zmuszona jest wykazać się stalowymi nerwami i kreatywnością w wypełnianiu swojej misji. Okazuje się doskonałą agentką, poznaje i przekazuje aliantom plany Niemców dotyczące przebudowy Warszawy, tzw. Plan Pabsta, pomaga również w uwolnieniu polskiego więźnia.

REKLAMA

Dla Angeli priorytetem pozostaje jednak jej brat i nadzieja na odnalezienie go żywego i gotowa jest w tym celu zdradzić wszystkich. Udaje jej się spełnić swoją misję, co wiąże się z zaskakującym zbiegiem okoliczności i okupione jest wpadką, po której Angela trafia do łomżyńskiego więzienia, gdzie jednym z brutalnie ją przesłuchujących jest nie kto inny, tylko Ludwig. Rozpoczyna tam grę na czas i decyduje się opowiedzieć o swoich poczynaniach jako potrójnej agentki. Sceny z więzienia przeplatają się w książce z jej opowieścią, prowadząc czytelnika do zaskakującego finału i enigmatycznego zakończenia.

„Agentka wroga” przedstawia wciągającą, sensacyjną historię kobiety, która, aby osiągnąć swój cel uwikłała się w skomplikowaną sytuację i do pewnego momentu radzi sobie w niej nadspodziewanie dobrze. Fabuła osadzona jest w czasach II wojny światowej, historia jest tłem dla opowieści i choć jej dokładne odwzorowanie nie jest priorytetem, wiele jej elementów zostało wiernie ukazanych, szczególnie tych dotyczących wyglądu okupowanej Warszawy, czy związanego z nim Planu Pabsta, który odgrywa w powieści dużą rolę. Większość występujących postaci jest fikcyjna, losy Angeli Dremmler inspirowane są jednak życiorysami prawdziwych agentów, dzięki czemu autorka była w stanie połączyć fikcję z prawdą w taki sposób, aby opowiedziana historia nie wydawała się naciągana ani zbyt nieprawdopodobna.

Książka Anny Rybakiewicz z pewnością jest zajmującą lekturą, autorka skonstruowała ciekawą fabułę, której bohaterka jest postacią wielowymiarową, pełną sprzecznych emocji i wykazującą się dużym sprytem i odwagą w realizacji swoich działań. Momentami może wydawać się odrobinę nierealistyczna, nadrabia niespodziewanymi zwrotami akcji i pomysłowymi rozwiązaniami. „Agentka wroga” godna jest polecenia miłośnikom powieści historycznych i wciągających, sensacyjnych opowieści.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Anny Rybakiewicz „Agentka wroga” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Iwona Szymichowska
Absolwentka historii sztuki i studentka filologii germańskiej. Interesuje się sztuką dawną oraz popkulturą.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone