Artiom Malgin: Rocznica wypędzenia Polaków z Kremla? Nikt nie traktuje tego poważnie

opublikowano: 2009-09-26 18:29
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Zdaniem profesora Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (MGIMO) i członka polsko-rosyjskiej grupy do spraw trudnych nie powinniśmy się przejmować rosyjskim Dniem Jedności Narodowej. I nie tylko tym. _Żadne z naszych świąt nie jest skierowane przeciwko komuś, przeciwko Europie_ – mówi Artiom Malgin.
REKLAMA

W wystąpieniu na wczorajszej konferencji „Rocznica wydarzenia historycznego a polityka zagraniczna” (zobacz relację) rosyjski naukowiec skupił się przede wszystkim na kwestiach wewnętrznych, ale nie pominął też zadrażnień polsko-rosyjskich na tle historycznym.

Mówiąc o wprowadzonym w 2005 roku Dniu Jedności Narodowej w rocznicę wypędzenia Polaków z Kremla w 1612 roku prof. Malgin stwierdził: myślę, że nikt do tego nie podchodzi szczególnie poważnie i że to święto może niedługo po prostu zniknąć. Zdaniem referenta nowe święto nie ma w żadnym razie wydźwięku antypolskiego – jest wymierzone nie w Polskę, ale w rodzimą lewicę i ma stanowić zastępstwo dla rocznicy rewolucji październikowej. Rosjanie są przyzwyczajeni, że mają na początku listopada wolny dzień – skwitował prof. Malgin. Rzeczywiście zbieżność dat jest wyraźna: 7 listopada (dawne święto) i 4 listopada (nowe). Należy przy tym uczciwie stwierdzić, że do podobnych co prof. Malgin wniosków dochodziło wielu polskich komentatorów rosyjskiego życia politycznego.

Za ciekawostkę można uznać, że mówiąc o rosyjskich „wojskowych” rocznicach prof. Malgin obok Połtawy, zdobycia Kazania czy Astrachania, wymienił też... Grunwald. Jego zdaniem starcie z 1410 roku to także rosyjska rocznica.

Nieco uwagi profesor Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych poświęcił tegorocznej rocznicy wybuchu II wojny światowej. Niestety odbywała się ona na tle wojny propagandowej między Rosją i Polską – stwierdził. Można ją było jednak odbierać inaczej. Można było stwierdzić, że Rosja ze wszystkimi, pomimo podziałów, uczestniczy we wspólnych uroczystościach. Niestety odebrano to inaczej. Później prof. Malgin dodał jeszcze: Żadne z naszych świąt nie jest skierowane przeciwko komuś, przeciwko Europie. Trzeba trochę zmienić akcenty, ale też zmienić odbiór tych rocznic. Przecież nie obchodzimy 17 września! Przecież byliśmy aliantami i w pierwszej i w drugiej wojnie światowej. Tu nie powinno być żadnych problemów.

Na koniec stwierdził: Niestety w Europie Wschodniej, w tym w Rosji, mamy tendencję do politycznego traktowania rocznic.

Zobacz też

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone