Autografy twoich przodków, czyli Polska 1926

opublikowano: 2018-03-02 09:20
wolna licencja
poleć artykuł:
Opracowana w 1926 roku „Polska Deklaracja o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych” to niezwykłe świadectwo II RP – złożyło pod nią podpis 5,5 mln obywateli kraju. Teraz w prosty sposób można wyszukać wśród nich swoich przodków!
REKLAMA

Zobacz też: W poszukiwaniu własnych korzeni – poradnik początkującego genealoga!

W 1926 roku do Białego Domu i prezydenta USA Calvina Coolidge'a trafiło 111 tomów z ponad 30 tys. stron podpisów obywateli II RP – miało to być niezwykłe podziękowanie za wkład Stanów Zjednoczonych w odbudowę niepodległej Polski i jednoczesne uczczenie 150. rocznicy ogłoszenia amerykańskiej deklaracji niepodległości. Polskie autografy przez wiele lat pozostawały zapomniane, aby po ponownym odkryciu w Bibliotece Kongresu USA stać się unikalnym świadectwem dawnych czasów.

Mapa terenów II RP (fot. Halibutt, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0).

Pod „Polską Deklaracją” podpisy złożyli m.in. prezydent Ignacy Mościcki, premier Kazimierz Bartel, marszałek Józef Piłsudski i prymas Aleksander Kakowski. Oczywiście nie tylko państwowi dostojnicy przesłali życzenia za ocean – ogromna liczba 5,5 mln sygnatariuszy sprawia, że prawie każdy Polak może wśród nich znaleźć dziś jakiegoś krewnego.

Na portalu polska1926.pl udostępniono wszystkie 111 tomów deklaracji, a dzięki zamieszczonej wyszukiwarce możliwe jest łatwe przeglądanie tej nietypowej bazy danych. Informacje można sprawdzać nie tylko po numerach tomów, ale także po konkretnych stronach, nazwiskach i lokalizacjach. Na razie odczytano ok. 250 tys. podpisów i także według tego kryterium można odnajdywać przodków.

Ponadto w serwisie zamieszczono też. m.in. krótki poradnik genealogiczny i arkusz służący do spisywania nazwisk ze stron „Deklaracji o Podziwie”.

Portal polska1926.pl wydawany jest przez Ośrodek KARTA, a sam projekt jest częścią akcji Nieskończenie Niepodległa, w której bierze udział także nasz portal:

Źródło: polska1926.pl, kanał domspotkanzhistoria na YouTube

Polecamy e-book: Paweł Rzewuski – „Wielcy zapomniani dwudziestolecia”

Paweł Rzewuski
„Wielcy zapomniani dwudziestolecia cz.1”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
58
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-0-8
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Paweł Czechowski
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone