Autor: Jędrzej Jednacz
Tagi: Newsy, Pamięć zbiorowa i polityka historyczna, II wojna światowa, Polska, Trójmiasto, Pomorze i Kujawy
Opublikowany: 2010-02-05 14:12
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Awantura o tablicę

Pomorscy posłowie PiS protestują przeciw tablicy upamiętniającej ofiary niemieckich jednostek zatopionych na Bałtyku w 1945 r.
REKLAMA

Tablica zawisła na murze gdyńskiego kościoła pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka 65 lat po tamtych tragicznych wydarzeniach i niemal od razu wzbudziła kontrowersje. Jest bowiem poświęcona pamięci kilkunastu tysięcy ofiar, które zginęły w efekcie zatopienia przez radziecką marynarkę wojenną jednostek: „Wilhelm Gustloff”, „Stueben” i „Goya”. Transportowały one z obszaru Pomorza niemieckich żołnierzy i marynarzy ale także licznych cywilów i dla większości z nich stały się podwodnym cmentarzem. Wmurowanie tablicy to efekt starań Związku Ludności Niemieckiej w Gdyni.

Przeciwko tej inicjatywie ostro protestują pomorscy politycy PiS, Zbigniew Kozak i Andrzej Jaworski. Wystosowali oni specjalny list, w którym twierdzą, iż wmurowanie tablicy jest formą wyróżnienia i można je porównać do wystawienia pomnika. Ponadto jak stwierdził poseł Jaworski fakt wmurowania tablicy powoduje zacieranie się różnic między katem i ofiarą.

Co ciekawe, ofiary tych tragedii posiadają już poświęcony im pomnik. Ma on formę postumentu z umieszczonym na wierzchu kołem ratunkowym, na którym wymienione zostały nazwy zatopionych jednostek. Za tą inicjatywę odpowiada gdańska Akademia Rzygaczy. Pomnik został zaprojektowany i odsłonięty wirtualnie w 2003 r. i ma m. in. przypominać wszystkim i każdemu narodowi, jak może się skończyć coś, co się pięknie zaczyna, a oparte jest na zagładzie niesionej innym.

Zobacz też:

Źródła

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Jędrzej Jednacz
Magister historii, absolwent Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Interesuje się dziejami Polski na morzu oraz historią Pomorza Gdańskiego ze szczególnym uwzględnieniem rodzinnej Gdyni. W kręgu jego zainteresowań znajduje się także historia architektury, ochrona zabytków oraz muzealnictwo. Społeczny opiekun zabytków oraz członek Sekcji Historyczno-Eksploracyjnej Towarzystwa Przyjaciół Sopotu. Interesuje się także fotografią. Prowadzi blog pod adresem http://fotogdynia.blogspot.com

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy