BBC przygotowuje się do obchodów setnej rocznicy I wojny światowej

opublikowano: 2013-10-19 14:06
wolna licencja
poleć artykuł:
Zbliża się okrągła rocznica rozpoczęcia Wielkiej Wojny. Angielska stacja BBC przygotowuje ciekawą propozycję jej uczczenia.
REKLAMA
Tradycyjne wiązanki maków składane przez Brytyjczyków w miejscach pamięci w rocznicę zakończenia pierwszej wojny światowej 11 listopada (fot. Andrew Dunn, opublikowano na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic).

Seriale, filmy dokumentalne, programy edukacyjne, słuchowiska – wszystko opowiadające na różne sposoby o europejskim konflikcie rozpoczętym w 1914 r. Ramówka, którą zaplanowała BBC, ma na celu uczczenie pamięci tych, którzy walczyli, a ponadto będzie szansą dla nas, aby nauczyć się czegoś nowego o wojnie, o której myślimy, że dużo wiemy – zapowiedział szef stacji Tony Hall.

Specjalnie przygotowane programy będą docierać do widzów telewizji, radiosłuchaczy i internautów od 2014 do 2018 r. Rocznicowy sezon obejmie 130 nowych audycji, trwających w przybliżeniu 2500 godzin.

BBC One zaproponuje widzom m.in. serial The Ark, opowiadający historię lekarzy, pielęgniarek i ochotniczek pracujących w szpitalu polowym we Francji. Narażają oni swoje życie, by „leczyć ciała i dusze rannych”. W tle działań zespołu medycznego pokazane zostaną ważne przemiany w sposobie myślenia – stare zasady i ustalone przez różnice klasowe hierarchie stają się w obliczu zagrożenia nieważne. The Passing Bells z kolei przedstawi obraz wojny widzianej oczami dwóch zwyczajnych młodych mężczyzn, którzy zaciągają się do wojska w przekonaniu, że konflikt rozwiąże się w ciągu kilku miesięcy. Dzieje się jednak inaczej, a oni muszą zmierzyć się z nową okrutną rzeczywistością. Dramat stara się ukazać wszystkie aspekty wojny: od uczuć towarzyszących opuszczeniu rodziny, której być może już nigdy więcej się nie zobaczy, po gorzką niesprawiedliwość mechanizmów rządzących światem, w którym decyzje podejmowane zza biurka doprowadzają do wielkiego rozlewu krwi.

BBC Two przygotowało z kolei oparty na faktach trzyczęściowy dramat 37 Days. Tytułowe 37 dni to burzliwy okres od dnia zamachu na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda do wybuchu wojny. Tym razem widzowie będą mieli okazję spojrzeć na rozwijający się konflikt oczami polityków.

BBC Three ma do zaoferowania serial Our World War, opowiadający o niezwykłej odwadze żołnierzy. Każdy odcinek jest oparty na opowieściach świadków tamtych wydarzeń, wywiadach i wspomnieniach, które odsłaniają nieznane, a czasem szokujące aspekty życia w okopach.

REKLAMA

Na rocznicę wybuchu Wielkiej Wojny przygotowało się również BBC Radio. Home Front to opowieść o ludziach niebiorących bezpośredniego udziału w wojnie, a których bliscy walczyli na froncie. Miłość, strata, zmiany społeczne, koniec niewinności i ewolucja od narodu entuzjastycznego do zmęczonego wojną – to wszystko zostanie ukazane w BBC Radio 4 w wojennej epopei – zapowiadają brytyjscy radiowcy. Ciekawą propozycją będzie również seria słuchowisk Tommies, oparta na skrupulatnie przeprowadzonych badaniach, dzięki którym każda audycja opowie o konkretnym dniu wojny i będzie nadawana dokładnie sto lat później od wspominanych wydarzeń. Słuchowisko skupiać się będzie przede wszystkim na historii sierżanta łącznościowca z lahorskiej dywizji Armii Indii. Celem audycji jest ukazanie rozwoju technologii sygnalizacyjnej, która miała kluczowy wpływ na przebieg i zakończenie wojny.

BBC przygotowało ponadto programy telewizyjne prowadzone przez wybitnych historyków, jak np. The Necessary War Sir Maxa Hastingsa czy The Pity Of War Nialla Fergusona, które pozwolą spojrzeć na wojnę z różnych perspektyw. Natomiast w Gallipoli, dokumencie o najbardziej poniżającym dla imperium brytyjskiego epizodzie I wojny światowej, zostanie przeprowadzony wywiad z Rupertem Murdochem, który opowie o swoim ojcu, który brał udział w tej nieudanej kampanii.

To, co oferujemy na nadchodzące cztery lata będzie czymś więcej niż chronologiczny zapis historii. Mamy zamiar poszerzyć wiedzę ludzi na temat wojny, aby uczcić pamięć tych, którzy byli w nią uwikłani – oznajmił Adrian van Klaveren, dyrektor rocznicowego sezonu.

Źródła: bbc.co.uk (1, 2, 3), digitalspy.co.uk

Zobacz też:

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Julita Kamionowska
Studentka historii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią XIX wieku, szczególnie dziejami ziem polskich, litewskich i rosyjskich. Poza historią pasjonuje się też sportem (zwłaszcza skokami narciarskimi i lekkoatletyką).

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone