Opublikowano
2019-10-09 10:00
Licencja
Wolna licencja

Barbara Gaweł – „Krajobraz po życiu. Śladami Galicji. Opowieści o ludziach i miejscach” – recenzja i ocena

Wynalazca nazywany polskim Edisonem, założyciel lwowskiej szkoły matematycznej, odkrywca pierwszej szczepionki przeciw tyfusowi – cała trójka chodziła do jednego gimnazjum w Jaśle. W swojej najnowszej książce Barbara Gaweł przenosi nas do dawnej Galicji.


Barbara Gaweł – „Krajobraz po życiu. Śladami Galicji. Opowieści o ludziach i miejscach” – recenzja i ocena

„Krajobraz po życiu. Śladami Galicji. Opowieści o ludziach i miejscach” - Barbara Gaweł - okładka Tytuł: „Krajobraz po życiu. Śladami Galicji.
Opowieści o ludziach i miejscach”
Autor: Barbara Gaweł
Wydawnictwo: Editio
Język wydania: polski
EAN: 9788328340480
Ilość stron: 200
Format: 16,5 × 23,5 cm
Numer wydania: I
Data premiery: 2019-09-10
Oprawa: okładka miękka
Cena: 39,90 zł
Kup ze zniżką!

Ocena naszego recenzenta: 8/10
(jak oceniamy?)
Inne recenzje książek historycznych

Barbara Gaweł, w swoim debiucie książkowym, zabiera czytelnika w niezwykłą podróż po śladach dawnej Galicji. Ze swadą i pięknym językiem opowiada o wydarzeniach, miejscach i ludziach związanych z historią tej części kraju. Autorkę „najbardziej zachwyca to, co jest tuż obok”. Kolejne odwiedzane miejscowości stanowiły dla niej impuls do stworzenia subiektywnie ułożonej podkarpackiej mozaiki, na którą składają się m.in. niezwykłe zabytki, historie miłosne, skandale obyczajowe, zbrodnie, działania wojenne, sylwetki zarówno wybitnych jednostek, jak i postaci zupełnie nieznanych, a także liczne cmentarze będące jedną z ostatnich pamiątek po etnicznym tyglu tego regionu.

Anna Golus – „Dzieciństwo w cieniu rózgi. Historia i oblicza przemocy wobec dzieci” – recenzja i ocena

Czytaj dalej...

Właśnie pamiętające minione czasy nekropolie były ważnymi punktami na mapie wędrówek Gaweł. Jak sama przyznała: „Gdy odwiedzam jakieś nowe miejsce, to zwykle robię dwie rzeczy: idę na miejscowy cmentarz i szukam najstarszych nagrobków oraz kupuję lokalną gazetę. To bezcenne źródła informacji. I inspiracji”. Recenzowaną pozycję otwiera rozdział poświęcony wsi o nazwie Stare Brusno. Miejscowość już nie istnieje. Mieszkający w niej dawniej Ukraińcy zostali wysiedleni. Zostały jedynie pochłaniane przez las nagrobki. Podobnych śladów przeszłości między Roztoczem a Bieszczadami jest znacznie więcej.

We fragmencie poświęconym jednym z najpiękniejszych polskich pasm górskich znajdziemy informacje o nieoczywistych miejscach na turystycznej trasie: pomniku greckiego komunisty i cmentarzu tej nacji w Krościenku (pozostałości po uchodźcach przybyłych do Polski po 1949 roku) oraz grobach włoskich budowniczych mostów na trasie kolejki leśnej w Cisnej. Na innych stronach autorka wspomina o nagrobku kanadyjskiego nastolatka, który stał się dla niej impulsem do tekstu poświęconego galicyjskiemu boomowi naftowemu. Dobór tematów – interesujących i niebanalnych, mogących funkcjonować osobno, ale czytanych razem tym bardziej wartościowych – jest największą zaletą Krajobrazu po życiu.

Andrzej Gawroński. Geniusz, o którym zapomniano

Andrzej Gawroński był genialnym językoznawcą i profesorem Uniwersytetów Lwowskiego i Jagiellońskiego. W czasie swojego krótkiego życia nauczył się podobno aż 140 języków!Czytaj dalej...

Z lektury można się dowiedzieć, jaki był związek ubogiej żydowskiej rodziny z Radomyśla Wielkiego z Marylin Monroe i dramatopisarzem Arthurem Millerem oraz jakie motywy kierowały pionierem polskiego lotnictwa, kiedy ogłosił się cesarzem Antarktydy. Opowieści o tajemnicach dawnej Galicji przywracają pamięć o takich osobistościach jak agent Ważny, wynalazca Szczepanik, poliglota Gawroński, matematyk Steinhaus, atleta Cyganiewicz, czy też niedoszły noblista Weigl. Całość została okraszona licznymi kolorowymi fotografiami, dzięki którym czytelnik zapewne zapragnie wyruszyć w podróż na krańce Rzeczpospolitej, do miejsc jeszcze niedawno zamieszkiwanych przez prawdziwą mieszankę religii i narodowości.

Ignacy Łukasiewicz – król nafty

Czytaj dalej...

Gaweł w atrakcyjny sposób połączyła ze sobą nostalgię za przedwojennym Podkarpaciem, przewodnik turystyczny oraz, najczęściej mało znane, historie napisane przez samo życie. Książka składa się z fragmentów bardziej i mniej interesujących, jednak po odłożeniu tytułu na półkę każdy miłośnik podróży śladami przeszłości z pewnością będzie usatysfakcjonowany – coraz rzadziej dziś spotykanym wyszukanym stylem oraz ambitną treścią, pełną informacji, anegdot oraz inspiracji do wyruszenia w trasę. Krajobraz po życiu jest jedną z najciekawszych na rynku pozycji pozwalających lepiej zrozumieć fenomen nieistniejącej już Galicji. Polecam uwadze!

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Barbary Gaweł – „Krajobraz po życiu. Śladami Galicji. Opowieści o ludziach i miejscach” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:


Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Piotr Bejrowski

Absolwent historii i politologii na Uniwersytecie Gdańskim. Sportowiec-amator, podróżnik. Autor tekstów popularnonaukowych. Redaktor e-booków wydawanych przez Histmag.org.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org