Barbara Wysoczańska – „Obiecaj, że wrócisz” – recenzja i ocena

opublikowano: 2024-08-29 10:26
wolna licencja
poleć artykuł:
Miało być tak pięknie. Uwolniła się spod wpływu despotycznego ojca, odnalazła kochającego męża i urodziła syna. W Brześciu nad Bugiem stworzyła sobie własny bezpieczny świat. Niestety wszystko miało jej zostać odebrane.
REKLAMA

Barbara Wysoczańska – „Obiecaj, że wrócisz” – recenzja i ocena

Barbara Wysoczańska
„Obiecaj, że wrócisz”
nasza ocena:
7/10
cena:
49,90 zł
Wydawca:
Filia
Rok wydania:
2024
Okładka:
miękka
Liczba stron:
496
Premiera:
05.06.2024
Format:
135x205 mm
ISBN:
978-83-8357-422-6
EAN:
9788383574226

Barbara Wysoczańska określa się jako historyczka z pasji i wykształcenia. Odniosła sukces jako autorka poczytnych powieści osadzonych w realiach historycznych, takich jak Narzeczona nazisty, Świat na nowo czy Cena wolności. Obecnie do rąk czytelników trafiła jej kolejna książka osadzona w realiach II wojny światowej.

Karolina Kornacka jest córką wysoko postawionego sanacyjnego pułkownika Wachowskiego. Nie tylko jest on jednym z głównych graczy grupy określanej jako „rząd pułkowników”, ale jest również surowym i despotycznym rodzicem. Niespodziewana miłość do porucznika Stanisława Kornackiego jest dla niej możliwością zmiany całego swojego życia. Razem z mężem wyjeżdża do Brześcia nad Bugiem, gdzie zaczyna budować własny świat. Niestety wybucha wojna, Stanisław dostaje się do niewoli w Związku Sowieckim, a Karolina zostaje z noworodkiem w zajętym przez Sowietów mieście.

Sytuacja wydawałaby się patowa, jednak nieoczekiwanie z pomocą przychodzi jej oficer SS Friedrich Weber. Dzięki jego postawie udaje jej się wrócić do Warszawy i zamieszkać u teściów. Nieznany SS-mann nie da jej jednak spokoju i po jakimś czasie zjawi się na progu willi z nakazem jej zajęcia. Do miasta wróci również adiutant porucznika Kornackiego, Waldemar Romanowicz, który przyniesie wiadomości o sowieckim obozie jenieckim w Kozielsku. Sama Karolina, zmuszona do towarzyszenia żonie Webera w wyprawach na zakupy i do kawiarni, zostanie wzięta na celownik przez polskie podziemie jako konfidentka.

Autorka bardzo zgrabnie buduje fabułę powieści obyczajowej osadzonej w realiach historycznych. I choć postacie są skonstruowane w sposób dość oczywisty, to jednak bronią się w konwencji tego typu literatury. Opowieść jest wartka, a narracja potoczysta. Wydarzenia II wojny światowej, takie jak tragedia ludności cywilnej, zbrodnia katyńska, zagłada getta warszawskiego, są tłem do ukazania złożonych relacji międzyludzkich, traum, a także pokładów nieznanych do tej pory emocji, które wyzwala uczestnictwo w konflikcie zbrojnym. Nie można mieć zatem pretensji o niezgodności historyczne.

Osobiście zastanawia mnie czy nazwisko ojca głównej bohaterki – który, spójrzmy prawdzie w oczy, jest typowym politycznym lawirantem niesionym na fali przez każde wydarzenie – jest świadomym „puszczeniem oka” do czytelnika. Nieodmiennie bowiem przywodzi ono na myśl słynnego „kapciowego” Lecha Wałęsy. Można również w konstrukcji fabuły znaleźć analogie z filmem Katyń Andrzeja Wajdy, gdzie również pojawia się motyw ocalonego z Kozielska, który spotyka się wszędzie wręcz z pretensjami, że przeżył, a ten, na którego wszyscy czekają zginął.

Recenzowana pozycja jest bardzo dobrym przedstawicielem gatunku powieści obyczajowej osadzonej w realiach historycznych. Oczywiście fanatyczny zwolennik stuprocentowej zgodności faktów z fabułą i losami bohaterów znajdzie tu nieścisłości faktograficzne, ale osobom, które szukają w opowieściach nie wiedzy, a rozrywki zdecydowanie polecam.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Barbary Wysoczańskiej „Obiecaj, że wrócisz” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Daria Czarnecka
Socjolog i historyk, laureatka Konkursu im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku 2012. Bibliofil nie nadający się już do leczenia. Z zamiłowaniem i pasją zajmująca się historią II wojny światowej i militariami, dodatkowo specjalistka od ludobójstwa (w teorii, nie w praktyce) i ścigania zbrodniarzy wojennych.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone