Opublikowano
2019-08-13 10:51
Licencja
Wolna licencja

Bob Carruthers – „Burzliwa młodość Hitlera” – recenzja i ocena

Wpływ szczenięcych lat i młodości Adolfa Hitlera na jego dorosłe życie to temat podejmowany w literaturze wielokrotnie. Czy Bob Carruthers dopisał nowy rozdział do tych rozważań?


Bob Carruthers – „Burzliwa młodość Hitlera” – recenzja i ocena

Bob Carruthers – „Burzliwa młodość Hitlera” – recenzja i ocena - okładka Autor: Bob Carruthers
Tytuł: „Burzliwa młodość Hitlera”
Wydawca: Bellona
Rok wydania: 2019
Oprawa: twarda
Liczba stron: 344
ISBN: 9788311153479
Cena: 39,90 zł

Ocena naszego recenzenta: 6/10
(jak oceniamy?)
Inne recenzje książek historycznych

Poza złożonymi uwarunkowaniami społecznymi i rodzinnymi, które zadecydowały o tym, jakim człowiekiem stał się Adolf Hitler, było jeszcze szerokie spektrum czynników historycznych, geograficznych, politycznych i narodowościowych, kształtujących młodego człowieka i jego sposób myślenia. Czynniki zewnętrzne, które oddziaływały na Adolfa Hitlera, miały swoje korzenie głęboko w zawikłanych kolejach niemieckiej i austriackiej historii.

Od pewnego czasu w historiografii panuje swoista moda na szczegółowe analizowanie dzieciństwa i młodości znanych postaci: władców, polityków, tyranów. Niegdyś skupiano się przede wszystkim na ich działalności politycznej. Nie ma wątpliwości, że czas dzieciństwa i młodości wywiera wpływ na dorosłe życie człowieka.

Andrzej Brzeziecki – „Czerniawski. Polak, który oszukał Hitlera” – recenzja i ocena

Czytaj dalej...

Przywołajmy w tym miejscu choćby słynną książkę „Stalin – młode lata despoty”. W takim właśnie nurcie utrzymana jest nowa praca Boba Carruthersa pod tytułem „Burzliwa młodość Hitlera. Jak wojna światowa i przemoc uliczna ukształtowały wodza Rzeszy”. Ukazała się ona nakładem wydawnictwa Bellona. Jej autor jest znanym brytyjskim historykiem wojskowości. Carruthers jest także filmowcem: producentem i reżyserem. Czy informacje na temat autora to pierwszy sygnał ostrzegawczy? Czy autorowi udało się opowiedzieć o najważniejszych doświadczeniach, które wpłynęły na osobowość zbrodniarza?

Książka ma klasyczny, chronologiczny charakter. Składa się z szesnastu rozdziałów, w których autor śledzi losy Hitlera od urodzenia, po nieudany pucz monachijski. Należy wspomnieć, że Carruthers obficie przytacza obszerne fragmenty tekstów źródłowych, z których korzystał podczas pisania książki. Bardzo często są to cytaty z „Mein Kampf”. Brytyjski historyk idzie tym samym w sukurs wielu współczesnym opiniom, jakoby książka Hitlera nie nadawała się do czytania. Wręcz przeciwnie – a na poparcie swojego poglądu przytacza opinię Churchilla, że żadna inna praca nie zasługuje na bardziej wnikliwą analizę. Uważa ją za intrygującą, ponieważ pozwala nam wejrzeć z bliska w prywatny świat przywódcy III Rzeszy. Autor uważa, że czegokolwiek by nie mówić o Hitlerze, to nie można mu zarzucić tego, że ukrywał swoje poglądy. Ironicznie pisze, że gdyby zachodni politycy wnikliwie przeczytali „Mein Kampf”, to być może losy świata potoczyłyby się inaczej.

Hitler o Piłsudskim: „wychowawca narodu”

Stosunek Adolfa Hitlera do Józefa Piłsudskiego naznaczony był podziwem dla pogromcy komunistów z 1920 roku, męża stanu i polityka przychylnego porozumieniu z III Rzeszą. Führer próbował wykorzystać to w relacjach z Polską. Jednocześnie zaś Marszałek kojarzył się mu też z czymś bardzo negatywnym...Czytaj dalej...

Pierwszy rozdział poświęcony jest przodkom przyszłego dyktatora. Autor stara się odpowiedzieć na pytanie, kim byli rodzie Adolfa i dlaczego zmienili nazwisko na Hitler. Podnosi także hipotezę jego żydowskich przodków. W kolejnych rozdziałach czytamy o młodym, zagubionym Adolfie. „Przeciwności w Wiedniu, włóczęga w Wiedniu i Monachium” – ten tytuł dobrze oddaje treść i perspektywę przyjętą przez autora: szczenięce i młodzieńcze lata Hitlera to pasmo licznych przeciwności losu: śmierć matki, nieudane starania o przyjęcie do wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Osobny rozdział został poświęcony „kwestii żydowskiej” – Hitler już jako młody chłopak nabrał przekonań, które doprowadzą do potworności, jakich nie znał świat. W książce szeroko została zrekonstruowana służba wojskowa Hitlera podczas I wojny światowej. Autor zastanawia się, jak to się stało, że chociaż początkowo Adolf robił wszystko, aby uciec przed armią, tuż po wybuchu I wojny zgłosił się na ochotnika. Kilka rozdziałów możliwie szczegółowo opisują lata wojenne – Hitler był sprawnym żołnierzem, a jego postawa nie umknęła uwadze przełożonych. Bob Carruthers szczegółowo wyjaśnia także zamieszanie z wojskowym stopniem Adolfa.

Być może to I wojna światowa ostatecznie ukształtowała Hitlera. To właśnie z niej wziął się u niego kult siły i nacisk na zdecydowane działania. Zrozumiał on, że w ostatecznym rozrachunku liczy się tylko brutalna siła. Ostatnie rozdziały przedstawiają Hitlera jako polityka. Autor nie boi się przyznać, że jako polityk Hitler był bardzo sprawny i niejako „wyprzedził” epokę – sprawny mówca i organizator, przykładający wielką wagę do propagandy. Dość szczegółowo zostaje także podniesiona sprawa zmiany nazwy partii i „prawicowości” Hitlera. „Burzliwa młodość Hitlera” kończy się w dniu 20 grudnia 1924 roku, gdy Adolf Hitler opuścił więzienie po nieudanym puczu monachijskim. Paradoksalnie – jak zauważa historyk – „krótki pobyt w więzieniu przyniósł narodziny nazistowskiej biblii”.

Piotr Gursztyn – „Ribbentrop-Beck. Czy pakt Polska-Niemcy był możliwy?” – recenzja i ocena

Czytaj dalej...

Dla porządku odnotujmy jeszcze, że w książce znajdziemy fotografie Hitlera z omawianego okresu, raporty policyjne na jego temat, a także akwarelę jego pędzla.

Pomimo wcześniejszych obaw, muszę autorowi należy oddać, że dość sprawnie opowiedział o młodości niemieckiego przywódcy. Spełnił tym samym swoje założenie. To solidna książka o młodości Hitlera. Czy „burzliwej”? Myślę, że to każdy oceni sam po lekturze. Niemniej jednak nie nastawiajmy się, że znajdziemy w tej publikacji jakieś rewolucyjne poglądy i nowe spojrzenie na korzenie III Rzeszy.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Boba Carruthersa – „Burzliwa młodość Hitlera”!


Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Wojciech Sobański

Absolwent Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia. Do jego zainteresowań należy teologia, aktualne wydarzenia z życia Kościoła. Nade wszystko jest jednak pasjonatem historii, szczególnie dziejów Polski po roku 1945, aż do czasów współczesnych. Z zainteresowaniem śledzi wydarzenia na polskiej scenie politycznej. Miłośnik dobrych biografii.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org