Bogdan Musiał – „Walizka Mengelego. Anatomia oszustwa” – recenzja i ocena

opublikowano: 2025-07-15, 09:59
wolna licencja
Tajemnicza walizka, rzekome notatki Josefa Mengelego i śledztwo, które odsłania skomplikowaną mistyfikację. Bogdan Musiał w najnowszej książce nie tylko rekonstruuje system nazistowskich pseudomedycznych eksperymentów, ale także pokazuje, jak łatwo współczesna wyobraźnia daje się zwieść fikcji, gdy ta podszyta jest autentycznymi emocjami i pozorami prawdy.
reklama

Bogdan Musiał – „Walizka Mengelego. Anatomia oszustwa” – recenzja i ocena

Bogdan Musiał
„Walizka Mengelego. Anatomia oszustwa”
nasza ocena:
8/10
cena:
44,99 zł
Podajemy sugerowaną cenę detaliczną z dnia dodania produktu do naszej bazy. Użyj przycisku, aby przejść do sklepu — tam poznasz aktualną cenę produktu. Szczęśliwie zwykle jest niższa.
Wydawca:
Fundacja Historia i Kultura
Rok wydania:
2025
Okładka:
miękka
Liczba stron:
244
Premiera:
21.05.2025
Format:
13.5x21.5 cm
ISBN:
978-83-971173-5-8
EAN:
9788397117358

Bogdan Musiał jest polsko-niemieckim historykiem, pracował w Niemieckim Instytucie Historycznym w Warszawie oraz Instytucie Pamięci Narodowej w Warszawie. Od 2010 roku wykłada na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Pisze książki historyczne, m.in. „Rozstrzelać elementy kontrrewolucyjne” (wyd. pol. 2001) czy „Na Zachód po trupie Polski” (wyd. pol. 2009). Głównym przedmiotem jego zainteresowań jest II wojna światowa oraz zbrodnie niemieckie, temat ten kontynuuje w swojej najnowszej książce „Walizka Mengelego - anatomia oszustwa” wydanej przez Fundację Historia i Kultura. Choć tytuł sugeruje skupienie się na postaci osławionego „Anioła Śmierci”, Josefa Mengelego, książka nie jest jego biografią, a przedstawieniem szerszego zagadnienia eksperymentów pseudomedycznych prowadzonych w obozach koncentracyjnych połączonym z demaskatorskim studium mistyfikacji, która omal nie oszukała historyków i opinii publicznej.

Punktem wyjścia jest spotkanie autora z kobietą, która twierdzi, że odziedziczyła walizkę pełną dokumentów po swoim dziadku, lekarzu-więźniu, zmuszonym do współpracy z Mengelem w Auschwitz. Walizka, według relacji, miała zawierać zapiski, próbki badań i osobiste notatki samego Mengelego. Ten pozornie niewiarygodny trop staje się punktem wyjścia do fascynującego śledztwa historycznego. Musiał, z naukową precyzją, prowadzi czytelnika przez proces weryfikacji znaleziska. Krok po kroku rozkłada na czynniki pierwsze dokumenty, analizuje konteksty i konfrontuje je z zachowanymi źródłami archiwalnymi. Szybko okazuje się, że mamy do czynienia z drobiazgowo zaplanowanym oszustwem. Autor nie tylko je demaskuje, ale wykorzystuje okazję, by ukazać, jak łatwo ludzie potrafią ulegać pokusie sensacji.

Książka nie jest tylko historią o oszustwie; ukazuje, jak rodziła się pseudonaukowa obsesja na punkcie czystości rasowej, oraz jak lekarze, zamiast leczyć, odgrywali kluczową rolę w selekcji więźniów, eksterminacji osób niepełnosprawnych i przeprowadzaniu brutalnych eksperymentów medycznych.

Musiał opisuje czym zajmowali się naukowcy w obozach, nie szczędząc czytelnikom przerażających szczegółów dotyczących badań prowadzonych na dzieciach, bliźniętach, chorych na choroby zakaźne czy kobietach w ciąży, które były usprawiedliwiane w imię postępu nauki. Lekarze, często gruntownie wykształceni, wywodzący się z akademickich elit, stawali się wykonawcami polityki eksterminacyjnej.

reklama

Mengele nie był odosobnionym przypadkiem czy wyjątkiem, ale częścią szerokiego, systemowego mechanizmu zbrodni, wspieranego przez uczelnie, instytuty badawcze i samego Hitlera. Szczególne miejsce w książce zajmuje opis działalności niemieckiego instytutu antropologii oraz jego współpracy z SS, ukazując zorganizowany charakter pseudomedycznych badań podpartych zbrodniczą ideologią.

Musiał pokazuje, w jaki sposób naukowcy wspierali aparat represji, dostarczając „naukowych” podstaw do polityki eksterminacyjnej i przedstawia wynikającą z niej brutalną rzeczywistość obozową: selekcje na rampie, warunki życia więźniów, a także przypadki eksperymentów, które kończyły się śmiercią lub trwałym kalectwem. Autor nie unika brutalnych faktów, ale też nie epatuje nimi, zachowując rzeczowy styl i skupiając się na przytaczaniu informacji ze źródeł, między innymi akt procesowych, zeznań świadków i dokumentów SS.

Jednym z najbardziej poruszających wątków książki jest powojenne milczenie i niedopełniona sprawiedliwość. Wielu lekarzy, w tym Josef Mengele, nie tylko uniknęło odpowiedzialności za swoje zbrodnie, ale przez lata wiedli spokojne życie w Ameryce Południowej, a niektórzy wrócili nawet na uniwersytety i do instytutów naukowych w powojennych Niemczech. Musiał w swojej książce zadaje pytania jak mogło do tego dojść i dlaczego zbiorowa pamięć wydaje się tak podatna na zniekształcenia i dlaczego tak łatwo ludzie ulegają złudzeniom, które wpisują się w sensacyjne, medialnie atrakcyjne narracje o nazistowskich sekretach czy skarbach.

„Walizka Mengelego – anatomia oszustwa” Bogdana Musiała łączy rzetelne ukazanie historii eksperymentów medycznych w III Rzeszy z wciągającą opowieścią o mistyfikacji i demaskowaniu pseudohistorii. Choć tytuł może sugerować biografię Josefa Mengelego, czytelnicy nie powinni czuć się zawiedzeni, książka oferuje znacznie więcej niż opowieść o jednym człowieku, ukazując szeroki, obraz całego systemu z refleksją na temat zakłamywania historii i łatwości, z jaką fałszywe narracje przenikają do zbiorowej pamięci. Lektura zdecydowanie godna polecenia, nie tylko miłośnikom historii II wojny światowej!

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Bogdana Musiała „Walizka Mengelego. Anatomia oszustwa” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy!

reklama
Komentarze
o autorze
Iwona Szymichowska
Absolwentka historii sztuki i studentka filologii germańskiej. Interesuje się sztuką dawną oraz popkulturą.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2025 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone