Autor: Magdalena Mikrut-Majeranek
Tagi: Newsy, Pamięć zbiorowa i polityka historyczna, Książki, Polska
Opublikowany: 2020-03-28 11:48
Licencja: wolna licencja

„Bohaterowie Niepodległej” - nowa seria Instytutu Pamięci Narodowej

„Bohaterowie Niepodległej” to seria broszur opracowanych przez Instytut Pamięci Narodowej. Przedstawiono w niej postacie, które uczestniczyły w zmaganiach o niepodległość Rzeczypospolitej w latach 1914–1918 oraz o granice Polski Odrodzonej w latach 1918–1921. Publikacje dostępne są online na stronie Instytutu Pamięci Narodowej.

Cykl „Bohaterowie Niepodległej” stworzono w celu upamiętnienia heroizmu osób oraz czynów związanych z wydarzeniami tego czasu. Seria ta pomaga także przypomnieć postaci, które niekonieczne znane są z kart podręczników historii.

  • „W serii pokazujemy sylwetki zarówno osób powszechnie znanych z kart podręczników najnowszych dziejów Polski, jak i tych bohaterów Niepodległej, których nazwiska, dziś często zapomniane, warto przypomnieć – m.in. żołnierzy Legionów Polskich, Armii Błękitnej, wojny polsko-bolszewickiej, członków Polskiej Organizacji Wojskowej, powstańców wielkopolskich i śląskich oraz innych polskich formacji wojskowych, uczestniczących w zmaganiach o Niepodległą i jej granice” – wyjaśniają przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej.

Jednym słowem jest to świetne źródło służące do usystematyzowania wiedzy o dziejach walk o niepodległość. Po pozycję tę powinni sięgnąć nie tylko pasjonaci dziejów, ale przede wszystkim studenci oraz maturzyści przygotowujący się do egzaminu dojrzałości, który nieubłaganie się zbliża.

Czyje życiorysy znajdziemy w serii „Bohaterowie Niepodległej”?

Obok takich tuz jak Wojciech Korfanty czy Józef Piłsudski w cyklu przypomniano także mniej znanych bohaterów dnia codziennego, których męstwo i oddanie dla kraju sprawiło, że Polska odzyskała niepodległość.

Mowa jest tu m.in. o Józefie Szostaku ps. „Filip”, który walczył od 1915 roku w Legionach Polskich, następnie brał udział w walkach o wschodnie granice Rzeczypospolitej, a w okresie międzywojennym kontynuując służbę w szeregach Wojska Polskiego, walczył zarówno w jednostkach liniowych, jak i pracował w Sztabie Głównym. Z kolei we wrześniu 1939 roku powierzono mu dowodzenie 13. Pułkiem Ułanów Wileńskich. Nieco później działał w strukturach konspiracyjnych Polskiego Państwa Podziemnego, a w czasie powstania warszawskiego osiągnął status trzeciej osoby w sztabie Komendy Głównej Armii Krajowej. Za swoje zasługi w walce o niepodległość został dwukrotnie odznaczony orderem Virtuti Militari.

W publikacji opisano także dzieje Matki Matyldy Getter, która w czasie II wojny światowej uratowała ponad 750 Żydów, w tym ponad 500 dzieci oraz Henryka Sławika określanego mianem „Posłańca Bożego” czy „polskiego Wallenberga”. A Agnieszka Wisła? To kolejna ciekawa postać, której sylwetka została przywołana z mroków zapomnienia. Bohaterka ta działała w Sokolstwie Polskim w Ameryce. Angażowała się m.in. w akcję rekrutacyjną do Armii Polskiej we Francji, a jako sanitariuszka Polskiego Białego Krzyża podczas I wojny światowej organizowała pomoc dla polskich ochotników w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych oraz we Francji.

W serii przeczytamy także o Konstantym Plisowskim, Karolu Piłacie, Wincentyn, Janie i Marii Wierzejewskich czy Antonim Sikorskim oraz ppłk. i doktorze habilitowanym Wacławie Lipińskim czy Stanisławie Kaszubskim „Królu”.

To ciekawe przygotowane kompendium wiedzy o postaciach, które miały olbrzymi wpływ na dzieje Polski. Warto także podkreślić, że wszystkie teksty zostały udostępnione bezpłatnie w Internecie.

Z życiorysami „Bohaterów Niepodległej” można zapoznać się na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej.

Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Redaktor naczelna Histmag.org. Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Magdalena Mikrut-Majeranek
redaktor naczelna
redakcja@histmag.org
telefon: 796 418 763
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy