Autor: Paweł Czechowski
Tagi: Newsy, Historia kultury i sztuki, Późne średniowiecze, XVI-XVII wiek, Beneluks
Opublikowany: 2020-05-14 13:57
Licencja: wolna licencja

Bosch Project – prace Hieronima Boscha dostępne online, co do detalu!

Oto strona, która wciągnie każdego miłośnika sztuki na długie godziny! W ramach Bosch Project zdigitalizowano dzieła słynnego niderlandzkiego malarza Hieronima Boscha – są one dostępne dla wszystkich, w interaktywnej formie i bardzo wysokiej rozdzielczości. Dzięki temu można przyjrzeć się obrazom co do detalu i co do milimetra – widoczne są nawet najmniejsze szczegóły.

Hieronim (Jheronimus) Bosch był niderlandzkim malarzem i rysownikiem żyjącym w latach (ok.) 1450-1516. Tworzył na przełomie późnego średniowiecza i wczesnej epoki nowożytnej, a jedną z charakterystycznych cech wielu jego dzieł jest niezwykła szczegółowość – zwłaszcza tryptyki czy poliptyki Niderlandczyka są wypełnione setkami detali, które ciężko ogarnąć wzrokiem bez szczegółowej analizy obrazu. Przykładem jest poniższy „Ogród rozkoszy ziemskich” z ok. 1500 roku:

domena publiczna

Tym bardziej należy więc docenić Bosch Project – Robert G. Erdmann, profesor Uniwersytetu Amsterdamskiego i pracownik Rijksmuseum (Muzeum Narodowego w Amsterdamie), wraz ze współpracownikami stworzył witrynę, na której każdy entuzjasta historii sztuki będzie mógł znaleźć zdigitalizowane prace Hieronima Boscha w niebywale wysokiej rozdzielczości.

Obrazy są w pełni interaktywne – można przybliżyć interesujący nas fragment do takiego stopnia, że zobaczymy nawet pojedyncze pęknięcia warstw farby. W ten sposób jesteśmy w stanie przeanalizować każdą postać czy przedmiot, choćby takich detali było na jednym dziele kilkaset.

Strona Bosch Project dostępna jest pod tym linkiem. Aby uaktywnić przybliżanie obrazu, należy kliknąć w jego tytuł. Uwaga – potrafi mocno wciągnąć!

Źródła: boschproject, uva.nl

Wesprzyj nasz portal kupując w sklepie Histmag.org:

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Paweł Czechowski
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy