Bp Tadeusz Pieronek: „Szoah to żydowski wymysł”

opublikowano: 2010-01-25 20:57
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
W wywiadzie udzielonym włoskiemu portalowi katolickiemu Pontifex.Roma przewodniczący Kościelnej Komisji Konkordatowej i były rektor Papieskiej Akademii Teologicznej stwierdził, że _Szoah to żydowski wymysł,_ zaś _Żydzi, mają dobrą prasę, ponieważ dysponują potężnymi środkami finansowymi, ogromną władzą i bezwarunkowym poparciem Stanów Zjednoczonych._ Biskup zdystansował się od części swoich wypowiedzi, stwierdzając, że włoski _dziennikarz dopowiedział sobie kilka rzeczy._
REKLAMA
Fot. Kokorik, 2008. Lic. CC ASA 3,0.

W tekście opublikowanym w niedzielę można przeczytać m.in.:

Niewątpliwie w obozach koncentracyjnych umierali w większości Żydzi, ale na liście są też Polacy, Cyganie, Włosi i katolicy. Nie wolno więc zawłaszczać tej tragedii, by uprawiać propagandę.

Biskup Pieronek stwierdza w nim także, że:

Szoah jako taki to żydowski wymysł, można by równie dobrze mówić z taką samą mocą i ustanowić dzień pamięci także o licznych ofiarach komunizmu, prześladowanych katolikach i chrześcijanach. (...) Ale oni, Żydzi, mają dobrą prasę, ponieważ dysponują potężnymi środkami finansowymi, ogromną władzą i bezwarunkowym poparciem Stanów Zjednoczonych i to sprzyja swego rodzaju arogancji, którą uważam za nie do zniesienia.

Na temat pamięci o Holocauście biskup mówił z kolei, że wykorzystywana jest jako broń propagandowa i to w celu osiągnięcia nieuzasadnionych często korzyści.

To nie moje słowa

W rozmowie z radiem TOK FM biskup stwierdził na temat fragmentu o „żydowskim wymyśle”: To są słowa autora tekstu, ja takich rzeczy nie mówiłem. To nie są moje przekonania, takich poglądów nie głosiłem. Albo autor ich nie zrozumiał albo sobie dopowiedział. Mam na to dowód, bo poprzedni wywiad tego samego autora też był nadinterpretacją i wyrażaniem jego poglądów w oparciu o pewne zdania, które ode mnie usłyszał. Jednocześnie Pieronek przyznał, że inne wypowiedzi z wywiadu mogły paść z jego ust.

Biskup podkreślił, że nie zamierza przesyłać do portalu sprostowania, ponieważ z buńczucznymi dziennikarzami nie ma w zwyczaju rozmawiać.

Szersze stanowisko hierarchy kościelnego można znaleźć na stronach Katolickiej Agencji Informacyjnej: Odnośnie Szoah powiedziałem, że nazwa ta została nadana tej tragedii przeciwko ludzkości przez Żydów i to jest prawda. „Nazwać coś” a „wymyślić coś” i zrealizować coś w sposób bestialski, jak to zrobili naziści to są diametralnie dwie różne sprawy. Szoah jest nazwą zastrzeżoną przez Żydów i to nie ulega wątpliwości. Jest to idea, która jednoczy współcześnie Żydów i jest to im potrzebna do zintegrowania narodu. Proszę nie przypisywać mi rzeczy, których bym nawet nie pomyślał.

Wywiad był nagrywany

W sprawie wypowiedział się także redaktor naczelny Pontifex.Roma Bruno Volpe, który przesłał KAI specjalne oświadczenie. Zaznaczył on, że kontrowersyjny wywiad został nagrany, możliwe jest więc sprawdzenie jakich dokładnie sformułowań użył Pieronek. Zdaniem Volpe nieporozumienia wynikają w pierwszej kolejności z bariery językowej: Co do sformułowania „wymysł”, użytego przez bpa Pieronka, odnosiło się ono, może z powodu niedoskonałej znajomości języka włoskiego, do etymologii tego terminu, a w drugiej kolejności do faktu, że w Holokauście zginęli nie tylko Żydzi, ale również obywatele innych narodowości i wyznania. Z całą uczciwością, co mu przyznaję, bp Pieronek nigdy nie negował historycznego istnienia Szoah.

Źródła

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone