Brama do świata absurdu? Na Muranowie odnowiono bramę tylko w połowie

opublikowano: 2019-02-20 13:37
wolna licencja
poleć artykuł:
W okolicy warszawskiego Kina Muranów znajduje się charakterystyczna brama. Od niedawna jest jeszcze bardziej charakterystyczna, bo... została odnowiona jedynie w połowie. Dlaczego tak się stało?
REKLAMA

Po II wojnie światowej na gruzach dawnego getta wzniesione zostało osiedle Muranów Południowy (część Śródmieścia). W głąb osiedla prowadzi charakterystyczna brama o kształcie nawiązującym do koncepcji łuku triumfalnego – miał to być symbol odradzającej się po potwornych zniszczeniach dzielnicy. Brama, wraz z elewacją sąsiedniego budynku została niedawno odnowiona. I byłaby to w zasadzie dość przeciętna informacja, gdyby nie fakt, że odnowienia dokonano jedynie połowicznie.

Tak sytuacja wyglądała przed połowicznym odświeżeniem (fot. Wistula, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0).

Brama przynależy bowiem do dwóch adresów jednocześnie – połowa to ul. Nowolipie 1 (część odnowiona), połowa zaś to ul. Andersa 1 (tu pozostało bez zmian). Wiążą się z tym zagadnienia natury administracyjnej – de facto obiekt ten ma dwóch administratorów i jest częścią dwóch wspólnot mieszkaniowych. Dlatego też „linia nowości” kończy się dokładnie na środku przejścia.

Jak donosi portal Wawalove przedstawiciele obu wspólnot dość sprzecznie interpretują sytuację. Według tych z Nowolipia sąsiedzi nie chcieli przyłączyć się do przedsięwzięcia, z kolei ci z Andersa twierdzą, że nie zostali o niczym w ogóle poinformowani.

Według informacji podanych z kolei przez TVN Warszawa wspólnota Andersa 1 także planuje już gruntowną renowację elewacji, która ma odbyć się jeszcze w tym roku. Wedle zapewnień, mimo różnicy czasowej część przy ul. Andersa nie powinna odbiegać wizualnie od Nowolipia.

Na razie sytuacja prezentuje się dosyć absurdalnie, co widać poniżej:

Muranów Południowy to osiedle wybudowane na przełomie lat 40. i 50., w duchu modernizmu i socrealizmu. Właśnie w tej części stolicy znajduje się m.in. słynne Kino Muranów.

Źródła: tvnwarszawa.tvn24.pl, wawalove.wp.pl

Polecamy e-book Pawła Rzewuskiego „Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP”:

Paweł Rzewuski
„Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
109
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-6-0

Książkę można też kupić jako audiobook, w tej samej cenie. Przejdź do możliwości zakupu audiobooka!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Paweł Czechowski
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone