Opublikowano
2019-02-20 14:37
Licencja
Wolna licencja

Brama do świata absurdu? Na Muranowie odnowiono bramę tylko w połowie

W okolicy warszawskiego Kina Muranów znajduje się charakterystyczna brama. Od niedawna jest jeszcze bardziej charakterystyczna, bo... została odnowiona jedynie w połowie. Dlaczego tak się stało?


Po II wojnie światowej na gruzach dawnego getta wzniesione zostało osiedle Muranów Południowy (część Śródmieścia). W głąb osiedla prowadzi charakterystyczna brama o kształcie nawiązującym do koncepcji łuku triumfalnego – miał to być symbol odradzającej się po potwornych zniszczeniach dzielnicy. Brama, wraz z elewacją sąsiedniego budynku została niedawno odnowiona. I byłaby to w zasadzie dość przeciętna informacja, gdyby nie fakt, że odnowienia dokonano jedynie połowicznie.

muranow południowy Tak sytuacja wyglądała przed połowicznym odświeżeniem (fot. Wistula, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0).

Brama przynależy bowiem do dwóch adresów jednocześnie – połowa to ul. Nowolipie 1 (część odnowiona), połowa zaś to ul. Andersa 1 (tu pozostało bez zmian). Wiążą się z tym zagadnienia natury administracyjnej – de facto obiekt ten ma dwóch administratorów i jest częścią dwóch wspólnot mieszkaniowych. Dlatego też „linia nowości” kończy się dokładnie na środku przejścia.

Jak donosi portal Wawalove przedstawiciele obu wspólnot dość sprzecznie interpretują sytuację. Według tych z Nowolipia sąsiedzi nie chcieli przyłączyć się do przedsięwzięcia, z kolei ci z Andersa twierdzą, że nie zostali o niczym w ogóle poinformowani.

Według informacji podanych z kolei przez TVN Warszawa wspólnota Andersa 1 także planuje już gruntowną renowację elewacji, która ma odbyć się jeszcze w tym roku. Wedle zapewnień, mimo różnicy czasowej część przy ul. Andersa nie powinna odbiegać wizualnie od Nowolipia.

Na razie sytuacja prezentuje się dosyć absurdalnie, co widać poniżej:

Muranów Południowy to osiedle wybudowane na przełomie lat 40. i 50., w duchu modernizmu i socrealizmu. Właśnie w tej części stolicy znajduje się m.in. słynne Kino Muranów.

Sokrates Starynkiewicz – jak Rosjanin Warszawę cywilizował...

Sokrates Starynkiewicz został prezydentem Warszawy z poruczenia rosyjskiego generał-gubernatora. Swoją działalnością zyskał jednak niezwykłe uznanie warszawian. Gdy Starynkiewicz zmarł w 1902 r. żegnał go stutysięczny tłum żałobników...Czytaj dalej...

Źródła: tvnwarszawa.tvn24.pl, wawalove.wp.pl

Polecamy e-book Pawła Rzewuskiego „Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP”:

Autor: Paweł Rzewuski
Tytuł: „Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP”

Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]

ISBN: 978-83-934630-6-0

Stron: 109

Formaty: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)

9,9 zł

(e-book)
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Paweł Czechowski

Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org