Autor: Paweł Czechowski
Tagi: Newsy, Historia kultury i sztuki, XVI-XVII wiek, Beneluks, Niemcy, Austria, Szwajcaria
Opublikowany: 2018-10-13 18:59
Licencja: wolna licencja

Bruegel co do milimetra – niezwykła strona wiedeńskiego muzeum

Z okazji otwarcia wystawy obrazów Pietera Bruegela Starszego w Wiedniu miejscowe Muzeum Historii Sztuki uruchomiło specjalny serwis pozwalający na przyjrzenie się obrazom artysty w detalach – z dokładnością nawet do kilku milimetrów.
REKLAMA

Z okazji zbliżającej się 450. rocznicy śmierci Pietera Bruegela Starszego Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu (Kunsthistorisches Museum Wien) przygotowało wystawę prezentującą dzieła wybitnego niderlandzkiego malarza. Ekspozycję można oglądać w stolicy Austrii od 2 października, a towarzyszy jej niezwykły projekt-serwis, „Inside Bruegel”.

Wieża Babel , jeden z dostępnych w serwisie obrazów (domena publiczna).

„Inside Bruegel” to strona pozwalająca na bardzo dokładne przyjrzenie się dziewięciu pracom artysty, znanego zresztą z malowania wyjątkowo szczegółowych, obfitych w drobne detale obrazów. Wśród dostępnych dzieł znajdują się m.in. „Zabawy dziecięce”, „Wieża Babel” czy „Myśliwi na śniegu”. Po kilknięciu w dany obraz domyślny widok ustawiony jest na poziomie 20 cm, można go jednak zmniejszyć nawet do rozmiaru 2 mm, co w praktyce oznacza, że zobaczyć można każde pociągnięcie pędzla. Strona dostępna jest pod tym linkiem.

Ponadto serwis oferuje też m.in. ciekawostki dotyczące powstawania wszystkich skanów oraz oczywiście informacje dot. właściwej wystawy.

Pieter Bruegel Starszy urodził się ok. 1525 r., zmarł zaś w 1569 r. Kojarzony jest m.in. z przedstawieniami życia chłopów. Do dziś uznawany jest za jednego z najwybitniejszych malarzy niderlandzkich.

Źródła: insidebruegel.net, wien.info

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Paweł Czechowski
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy