Był generałem, profesorem, badaczem, pisarzem... Debata wokół postaci Mariana Kukiela

opublikowano: 2010-04-24 11:27
wolna licencja
poleć artykuł:
W piątek 23 kwietnia w Sali Senatu Pałacu Kazimierzowskiego na terenie kampusu głównego UW odbyła się debata pt. _Marian Kukiel. Historyk w świecie polityki_ towarzysząca książce o tym samym tytule. Organizatorem spotkania był Instytut Dziennikarstwa UW a patronem medialnym nasz portal.
REKLAMA

Debatę otworzył dziekan Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW prof. dr hab. Janusz Adamowski, który stwierdził, że chociaż jest medioznawcą a nie historykiem, to cieszy się z tego spotkania, gdyż każde sympozjum, każda konferencja jest świętem naszej małej społeczności.

Jako pierwszy głos zabrał Dyrektor Instytutu Dziennikarstwa UW prof. Marek Jabłonowski, który wraz z prof. Rafałem Habielskim redagował prezentowany tom. Zaznaczył on, że postać Kukiela znajduje się co prawda w różnych podręcznikach, jednak jest coraz bardziej zapominana, a jak zaznaczył Jabłonowski, jego dorobek jest wart przypomnienia. Kontynuując, redaktor tomu zaznaczył, że Kukiel bez wątpienia był historykiem, wojskowym i człowiekiem o poczuciu służby państwowej, który dążył do prawdy, miał temperament naukowca pozostając jednocześnie osobą skromną. Książka, wydana w serii Instytutu Dziennikarstwa Ludzie – media – polityka, ma na celu pokazanie wielostronnego portretu Kukiela jako historyka, polityka, publicystę oraz jego poglądy na przeszłość, aktywność wojenną oraz wkład w życie kulturalne emigracji.

Debata, moderowana przez prof. Habielskiego składała się z dwóch części – w pierwszej autorzy książki przedstawili główne tezy napisanych przez siebie rozdziałów: od początków drogi żołnierza-historyka (prof. Tadeusz Rawski), poprzez dorobek historyczny Kukiela (prof. Wiesław Majewski, prof. Rafał Stobiecki), spór z Piłsudskim o historię wojny 1920 r. (prof. Marek Jabłonowski), przedwojenną publicystykę polityczną (dr Marek Sioma), służbę w czasie II wojny światowej (prof. Janusz Zuziak) aż po końcówkę życia spędzoną na emigracji (prof. Rafał Habielski).

W dyskusji głos zabrali nie tylko autorzy książki, ale również zgromadzeni goście. Szczególnie ciekawą wypowiedzią, nie tylko w kontekście życia Kukiela, było stwierdzenie prof. Majewskiego, że od końca II wojny światowej traktuje się historię wojskowości jako dziedzinę badań historycznych drugiej kategorii, co jest absolutnie błędne.

Zobacz też:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone