Autorzy: Mat. pras. , Magdalena Mikrut-Majeranek
Tagi: Newsy, Historia kultury i sztuki, Polska
Opublikowany: 2022-01-11 10:02
Licencja: wolna licencja

Cenne znalezisko trafiło do Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. To obraz św. Augustyna w celi przypisywany Witowi Stwoszowi

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej wzbogaciło się o cenny eksponat. To obraz św. Augustyn w celi (kwatera poliptyku z Füssen) pochodzący z ok. 1503 roku. Przypisywany jest Witowi Stwoszowi. Wyjątkowe dzieło można oglądać do 30 stycznia.
REKLAMA
Obraz św. Augustyn w celi (mat. Muzeum Archidiecezji Warszawskiej)

Zobacz także:

Obraz tablicowy przypisywany jest Witowi Stwoszowi i jego warsztatowi przez Ernsta Buchnera. To unikat w skali świata. Dzieło to prezentowane jest w Muzeum Archidiecezji Warszawski (ul. Dziekania 1, Warszawa - Stare Miasto) dzięki uprzejmości właściciela - pana Tomasza Jabłońskiego. Praca ta po raz pierwszy pokazywana jest w Polsce publicznie. Do tej pory bowiem obraz znajdował się w prywatnych, niemieckich kolekcjach. Niedawno w jego posiadanie wszedł wspomniany tu już Tomasz Jabłoński, antykwariusz i kolekcjoner dzieł sztuki  z Wałbrzycha, który kupił go na aukcji dzieł sztuki w Monachium.

Jak informują przedstawiciele Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, obraz jest jedną z sześciu zachowanych do dnia dzisiejszego kwater ołtarza z opactwa St. Manga w Füssen z ok. 1503 roku.

- Nastawa z Füssen składała się z szafy środkowej, zawierającej rzeźby, oraz z dwóch par ruchomych skrzydeł, obustronnie dekorowanych. Skrzydła wewnętrzne od strony szafy były zdobione zaginionymi dziś reliefami o nieznanej treści. Na pozostałą dekorację składało się 12 malowanych kwater z wizerunkami świętych. Z tego zespołu do dziś istnieje 6 tablic. Dwie z apostołami zgrupowanymi po trzech: św. Andrzej, Piotr i Paweł oraz św. Jakub Starszy, Młodszy i Jan Ewangelista. Dwie następne z wizerunkami wspomożycieli: św. Magnusa, Dionizego i Jerzego oraz św. Idziego, Erazma i Błażeja (obecnie w Staatsgalerie Füssen) - wyjaśnia dr Ewa Korpysz, kustosz MAW (cyt. za www.maw.art.pl)

Źródła:

www.facebook.com/MuzeumMAW,

www.maw.art.pl

Polecamy e-book Antoniego Olbrychskiego – „Pojedynki, biesiady, modlitwy. Świat średniowiecznych rycerzy”:

Antoni Olbrychski
„Pojedynki, biesiady, modlitwy. Świat średniowiecznych rycerzy”
Wydawca: Michał Świgoń PROMOHISTORIA (Histmag.org)
Liczba stron: 71
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-07-5
REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy