Cenne znalezisko trafiło do Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. To obraz św. Augustyna w celi przypisywany Witowi Stwoszowi

opublikowano: 2022-01-11 10:02
wolna licencja
poleć artykuł:
Muzeum Archidiecezji Warszawskiej wzbogaciło się o cenny eksponat. To obraz św. Augustyn w celi (kwatera poliptyku z Füssen) pochodzący z ok. 1503 roku. Przypisywany jest Witowi Stwoszowi. Wyjątkowe dzieło można oglądać do 30 stycznia.
REKLAMA
Obraz św. Augustyn w celi (mat. Muzeum Archidiecezji Warszawskiej)

Zobacz także:

Obraz tablicowy przypisywany jest Witowi Stwoszowi i jego warsztatowi przez Ernsta Buchnera. To unikat w skali świata. Dzieło to prezentowane jest w Muzeum Archidiecezji Warszawski (ul. Dziekania 1, Warszawa - Stare Miasto) dzięki uprzejmości właściciela - pana Tomasza Jabłońskiego. Praca ta po raz pierwszy pokazywana jest w Polsce publicznie. Do tej pory bowiem obraz znajdował się w prywatnych, niemieckich kolekcjach. Niedawno w jego posiadanie wszedł wspomniany tu już Tomasz Jabłoński, antykwariusz i kolekcjoner dzieł sztuki  z Wałbrzycha, który kupił go na aukcji dzieł sztuki w Monachium.

Jak informują przedstawiciele Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, obraz jest jedną z sześciu zachowanych do dnia dzisiejszego kwater ołtarza z opactwa St. Manga w Füssen z ok. 1503 roku.

- Nastawa z Füssen składała się z szafy środkowej, zawierającej rzeźby, oraz z dwóch par ruchomych skrzydeł, obustronnie dekorowanych. Skrzydła wewnętrzne od strony szafy były zdobione zaginionymi dziś reliefami o nieznanej treści. Na pozostałą dekorację składało się 12 malowanych kwater z wizerunkami świętych. Z tego zespołu do dziś istnieje 6 tablic. Dwie z apostołami zgrupowanymi po trzech: św. Andrzej, Piotr i Paweł oraz św. Jakub Starszy, Młodszy i Jan Ewangelista. Dwie następne z wizerunkami wspomożycieli: św. Magnusa, Dionizego i Jerzego oraz św. Idziego, Erazma i Błażeja (obecnie w Staatsgalerie Füssen) - wyjaśnia dr Ewa Korpysz, kustosz MAW (cyt. za www.maw.art.pl)

Źródła:

www.facebook.com/MuzeumMAW,

www.maw.art.pl

Polecamy e-book Antoniego Olbrychskiego – „Pojedynki, biesiady, modlitwy. Świat średniowiecznych rycerzy”:

Antoni Olbrychski
„Pojedynki, biesiady, modlitwy. Świat średniowiecznych rycerzy”
cena:
Wydawca:
Michał Świgoń PROMOHISTORIA (Histmag.org)
Liczba stron:
71
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-07-5
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone