Charlie Chaplin i Pola Negri

opublikowano: 2024-07-21 18:48
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Charliego Chaplina i Polę Negri połączyło krótkie, lecz burzliwe uczucie. Jak aktor wspominał Polkę?
REKLAMA

Podczas realizacji Dnia zapłaty, jesienią 1921 roku, Chaplin zawiesił tymczasowo zdjęcia i udał się na krótkie wakacje do rodzinnego Londynu, gdzie akurat wyświetlano Brzdąca. Jego pobyt w Europie nieco się przedłużył – artysta zdecydował się również na podróż do Paryża i Berlina. W niemieckiej stolicy w Palais Heinroth poznał aktorkę polskiego pochodzenia Polę Negri. Urodzona jako Apolonia Chałupiec artystka była gwiazdą kina niemego o międzynarodowej sławie, wówczas odnoszącą sukcesy w niemieckiej kinematografii dzięki współpracy z Ernstem Lubitschem (Oczy mumii Ma czy Madame du Barry), mającą jeszcze przed sobą czasy hollywoodzkiej świetności. Kiedy poznała Chaplina w Berlinie, nie znała angielskiego, a jedyne, co potrafiła wydukać, to „jazz boy, Charlie”. Sam komik mówił o niej:

Jest naprawdę piękna. Jest Polką i to bardzo typową. Ma piękne, kruczoczarne włosy, białe, równe zęby i cudowną karnację. Jaka szkoda, że jej kolorytu nie da się przenieść na ekran. Tutaj jest w centrum zainteresowania. Zostałem jej przedstawiony. Jakiż ma głos! Jej usta tak ślicznie wymawiają niemieckie słowa. Głos ma miękki, aksamitny, o czarującej modulacji.

Charlie Chaplin i Pola Negri

Do ponownego spotkania Poli Negri i Charlesa Chaplina doszło rok później już w Hollywood, do którego utalentowana Polka przybyła z zamiarem zrobienia jeszcze większej kariery. Wkrótce obok Glorii Swanson stała się jedną z ikon nieudźwiękowionej epoki, a także femme fatale, nie tylko na ekranie, ale też w życiu prywatnym. Do historii przeszły jej romanse z Rudolphem Valentino i właśnie Chaplinem. Charlie umiejętnie zabiegał o jej względy. Przysyłał hawajski zespół muzyczny, by budził polską aktorkę, poza tym był czarujący, zabawny, zabierał ją na przyjęcia i doradzał w sztuce aktorskiej.

W grudniu 1922 roku doszło do zaręczyn, ale koniec ich związku zbliżał się nieubłaganie z powodu zazdrości artysty, który zarzucał Poli nieustanne zdrady. Peter Ackroyd pisał o Chaplinie:

Zawsze bał się, że zostanie oszukany i porzucony, wyśmiany i skrzywdzony. Z najmniejszego powodu potrafił dostawać paroksyzmów zazdrości. Wobec związanych z nim kobiet był podejrzliwy, wymagający, łatwo się na nie złościł.

Zaledwie trzy miesiące po zaręczynach prasa rozpisywała się, że Negri rzuciła Chaplina. Kończąc związek, wyznała w rozmowie z „Los Angeles Herald Examiner”: „On jest zbyt porywczy, zmienny jak wiatr, wszystko dramatyzuje, eksperymentuje z miłością”.

Polecamy e-book Pauli Apanowicz pt. „Najwięksi skandaliści złotej ery Hollywood”:

„Najwięksi skandaliści złotej ery Hollywood”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
267
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-66-2
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Paula Apanowicz
Dziennikarka i absolwentka Filozofii na Uniwersytecie Gdańskim (specjalność kulturowo-estetyczna). Z pasji krytyczka filmowa. Publikowała m.in. na łamach magazynów „Świat Wiedzy Historia” i „Vege”, tygodnika „Polityka”, a także serwisów National Geographic Polska, Onet.pl, ofeminin.pl, Kroniki Dziejów, Damosfera, Histmag.org czy OldCamera.pl (gdzie w okresie 2021-2022 pełniła również funkcję zastępczyni redaktor naczelnej). Współpracuje ponadto z wydawnictwem Polska Press. Debiutowała jako autorka książką zbiorową „Twarze i Maski. Ostatni wielcy kochankowie kina” (wyd. ebookowo, 2021). W kręgu jej zainteresowań znajdują się historia filmu, literatura, kultura Korei Południowej oraz joga. Miłośniczka starego kina, a zwłaszcza twórczości Alfreda Hitchcocka.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone