Co wydarzyło się 11 kwietnia?

opublikowano: 2017-04-11 04:30
wolna licencja
poleć artykuł:
203 lata temu cesarz Napoleon Bonaparte został zmuszony przez zwycięską VI koalicję antyfrancuską do bezwarunkowej abdykacji. Co jeszcze wydarzyło się 11 kwietnia? Zapraszamy do naszego porannego przeglądu rocznic historycznych.
REKLAMA

Co wydarzyło się 11 kwietnia? – zobacz też nasz wpis na kolejny dzień!

***
Rocznica na dziś: 938 lat temu zginął biskup krakowski Stanisław ze Szczepanowa. Jeden z głównych patronów Polski został skazany na śmierć przez króla Bolesława II Śmiałego i poćwiartowany pod zarzutem zdrady stanu. Przyczyny sporu między monarchą a biskupem nie są do końca znane. Prawdopodobnie Stanisław ze Szczepanowa, będący nie tylko duchownym, ale również możnowładcą, sprzeciwiał się wzrostowi potęgi Bolesława II w państwie. Wieść o męczeńskiej śmierci biskupa z biegiem czasu obrosła legendą. W 1253 roku doszło do jego kanonizacji. Więcej o królu Bolesławie Śmiałym i jego konflikcie ze Stanisławem ze Szczepanowa możecie przeczytać w tekście Moniki Juzpeczuk.
Sylwetka: 77 lat temu urodził się Władysław Komar, jeden z najlepszych polskich miotaczy kulą w historii. Karierę sportową rozpoczął od boksu, znalazł się nawet w młodzieżowej reprezentacji Polski. W 1959 roku zmienił jednak dyscyplinę i rozpoczął treningi lekkoatletyczne pod okiem Sławomira Zieleniewskiego. W 1972 roku na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium zdobył złoty medal. Zginął tragicznie w wypadku samochodowym 17 sierpnia 1998 roku.
Z archiwum Histmaga: 49 lat temu przywódca Socjalistycznego Niemieckiego Związku Studentów, Rudi Dutschke, został ciężko ranny w wyniku zamachu dokonanego przez prawicowego ekstremistę w Berlinie Zachodnim. Więcej o tym wydarzeniu oraz o jego wpływie na rozwój Frakcji Czerwonej Armii możecie przeczytać w tekście Przemysława Mrówki.

Video historia:

62 lata temu miała miejsce premiera amerykańskiego filmu Marty w reżyserii Delberta Manna. Obraz przedstawia historię nieśmiałego rzeźnika Marty’ego Piletti, który zakochuje się w poznanej na potańcówce nauczycielce. Produkcja nagrodzona została czterema Oscarami, w tym za najlepszy film, oraz Złotą Palmą na festiwalu w Cannes w tej samej kategorii. Jest jednym z nielicznych filmów wyróżnionych obiema głównymi nagrodami. Poniżej jego zwiastun:

Polecamy e-book Michała Beczka – „Wikingowie na Rusi”

Michał Beczek
„Wikingowie na Rusi”
cena:
14,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
135
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-37-2
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Woś
Student historii i absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią XX w. – zwłaszcza okresem międzywojennym – oraz szeroko pojętą historią dyplomacji. Miłośnik filmów i seriali, a także wielki pasjonat uniwersum „Gwiezdnych wojen”.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone