Co wydarzyło się 23 stycznia?

opublikowano: 2017-01-23 05:51
wolna licencja
poleć artykuł:
224 lata temu Rosja i Prusy dokonały drugiego rozbioru Polski. Co jeszcze wydarzyło się 23 stycznia? Zapraszamy na poranny przegląd rocznic historycznych w sam raz do porannej kawy.
REKLAMA

Co wydarzyło się 23 stycznia? – zobacz też nasz wpis na kolejny dzień!

***
Święta na dziś: na Pitcairn obchodzony jest dzisiaj Dzień „Bounty”. Upamiętnia on spalenie w 1790 roku brytyjskiego pełnorejowca HMS „Bounty” przez buntowników, którzy porwali okręt i uciekając przed pogonią osiedlili się na nieznanej wyspie, którą było właśnie Pitcairn. Bunt na Bounty stał się popularnym motywem kultury, eksploatowanym przez wielu twórców.
Sylwetka: 112 lat temu urodził się w Warszawie Konstanty Ildefons Gałczyński, jeden z najważniejszych poetów polskich XX wieku. Związany z grupą Kwadryga , był ważną postacią przedwojennej bohemy artystycznej i głównym reprezentantem pokolenia młodych poetów. W latach 30. związany był m.in. z nacjonalistycznym pismem „Prosto z mostu”. Zmobilizowany w 1939 roku, trafił do niewoli radzieckiej, resztę wojny spędził w niewoli niemieckiej. Po wojnie mieszkał w Szczecinie, gdzie był jednym z pionierów polskości tego miasta. Po wojnie bliski władzy komunistycznej, pisał utwory socrealistyczne. Jeden z bohaterów Zniewolony umysł Czesława Miłosza (Delta). Zmarł w grudniu 1953 roku. Był autorem takich wierszy jak Zaczarowana dorożka , Pieśń o żołnierzach z Westerplatte , Skumbrie w tomacie czy kabaretu Teatrzyk Zielona Gęś .
Z archiwum Histmaga: 76 lat temu w Rumunii zdelegalizowano faszystowską organizację Żelazna Gwardia. Przyczyną była nieudana próba zamachu stanu przeciwko autorytarnym rządom Iona Antonescu. Żelazna Gwardia była jedną z największych organizacji faszystowskich w Europie – jej historię opisał na naszych łamach Michał Przeperski .

Film z Histmag.org: 23 stycznia 1936 roku miała miejsce premiera filmu Dodek na froncie z Adolfem Dymszą w roli głównej. To historia oparta o klasyczny schemat pomyłki – Dodek Wędzonka, piłkarz i żołnierz armii austriackiej, zostaje wzięty przez Rosjan za ich oficera-lekarza i... nie wyprowadza ich z błędu. Polecamy piosenkę z filmu w wykonaniu samego Dymszy:

Polecamy e-book Izabeli Śliwińskiej-Słomskiej – „Trylogia Sienkiewicza. Historia prawdziwa”

Izabela Śliwińska-Słomska
„Trylogia Sienkiewicza. Historia prawdziwa”
cena:
14,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
128
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-55-6

Książka dostępna również jako audiobook!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone