Co wydarzyło się 7 października?

opublikowano: 2016-10-07 07:30
wolna licencja
poleć artykuł:
Macie pojęcie, że to właśnie 7 października rozpoczęła się rachuba czasu według kalendarza żydowskiego? Poza tym przypominamy o innych ważnych wydarzenia z tego dnia!
REKLAMA

Co wydarzyło się 7 października? – zobacz też nasz wpis na 10 października!

***
Rocznice na dziś: 5777 lat temu, w roku 3761 p.n.e, rozpoczęła się rachuba czasu według kalendarza żydowskiego. Z kolei 333 lata temu, w roku 1683, rozpoczęła się bitwa pod Parkanami - nieco zapomniane zwycięstwo wojsk polskich, pod wieloma względami większe niż bitwa pod Wiedniem. 90 lat temu, w roku 1926, władze miejskie Gdyni zdecydowały o budowie w mieście przemysłu stoczniowego.
Życzenia od Histmaga: Dziś imieniny świętują: Amalia, Apulejusz, August, Bachus, Bakchus, Blanka, Justyna, Marceli, Marek, Maria, Mateusz, Mirela, Rodsław, Rosława, Rościsława, Sergiusz, Stefan i Tekla. Wszystkiego dobrego!
Z archiwum Histmaga: 7 października 1918 r. ogłoszona została niepodległość Polski. Jest to data nieco zapomniana. Ogłoszenie Polski niepodległą było jednym z ostatnich akordów w politycznej pieśni, jaką odegrała Rada Regencyjna Królestwa Polskiego. Czym właściwie była Rada Regencyjna?

Historia kultury z Histmag org: 48. urodziny obchodzi dzisiaj Thom York, znany szerzej przede wszystkim jako wokalista i instrumentalista grupy Radiohead. Wielka światowa popularność tego zespołu zaczęła się w drugiej połowie lat 90., kiedy wraz z wydaniem albumu OK Computer pojawiły się przeboje „Karma Police”, „Paranoid Android” i - prezentowane poniżej - „No Surprises”. Zespół zgarnął Grammy dla najlepszego albumu alternatywnego i uzyskał trwałe miejsce w sercach słuchaczy. A przynajmniej w moim :)

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Przeperski
(ur. 1986), doktor historii, pracownik Instytutu Historii Nauki PAN. Od stycznia 2012 do czerwca 2014 redaktor naczelny Histmaga. Specjalizuje się w dziejach Europy Środkowej w XX wieku, historii dziennikarstwa i badaniach nad transformacją ustrojową. Autor m.in. książek „Gorące lata trzydzieste. Wydarzenia, które wstrząsnęły Rzeczpospolitą” (2014) i „Nieznośny ciężar braterstwa. Konflikty polsko-czeskie w XX wieku” (2016). Laureat nagrody „Nowych Książek” dla najlepszej książki roku (2017), drugiej nagrody w VII edycji Konkursu im. Inki Brodzkiej-Wald na najlepsze prace doktorskie z dziedziny humanistyki (2019). Silas Palmer Research Fellow w Stanford University (2015), laureat Stypendium im. Krystyny Kersten (2015), stypendysta Funduszu Wyszehradzkiego w Open Society Archives w Budapeszcie (2019). Kontakt: [email protected]

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone