Opublikowano
2017-01-09 10:02
Licencja
Wolna licencja

Co wydarzyło się 9 stycznia?

220 lat temu z inicjatywy gen. Jana Henryka Dąbrowskiego powstały Legiony Polskie we Włoszech. Co jeszcze wydarzyło się 9 stycznia? Zapraszamy na nasz przegląd rocznic historycznych w sam raz do porannej kawy.***

Święta na dziś: 9 stycznia to w naszym kraju Dzień Ligi Ochrony Przyrody, upamiętniający powstanie tej najstarszej ogólnopolskiej organizacji ekologicznej w 1928 roku. Dziś LOP po prawie 80 latach działalności (z przerwą w czasie drugiej wojny światowej) wciąż zajmuje się popularyzacją wiedzy o przyrodzie oraz inicjowaniem działań na rzecz jej chronienia.
Sylwetka: 20 lat temu zmarł Edward Osóbka-Morawski (ur. 1909), polski polityk socjalistyczny, przed wojną działacz spółdzielczy, w czasie wojny lider Robotniczej Partii Polskich Socjalistów, środowiska rozłamowego względem głównego nurtu PPS. W historii zapisał się jako przewodniczący utworzonego w Moskwie pod dyktando Stalina Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, a później premier Rządu Tymczasowego i Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej. W roli tej był jednak jedynie figurantem, gdyż rząd kluczową rolę w rządzeniu odgrywali komuniści. Był także liderem tzw. „lubelskiej” PPS, współpracującej z PPR. Po wyborach do Sejmu w 1947 roku stracił funkcję premiera i przewodniczącego CKW PPS i został odsunięty na boczny tor.
Z archiwum Histmaga: 108 lat temu brytyjska wyprawa na biegun południowy pod wodzą Ernesta Shackletona została zmuszona do porzucenia podróży w związku z brakiem żywności. Shackleton poświęcił całe swoje życie dla podróży antarktycznych. Zapraszamy do lektury jego wspomnień, które publikowaliśmy w naszym serwisie.

Muzyka z Histmag.org: 9 stycznia 1991 roku w Krakowie zdemontowano znajdujący się w tym mieście pomnik radzieckiego marszałka Iwana Koniewa, który dowodził zdobyciem miasta w styczniu 1945 roku i który, według propagandy komunistycznej, miał doprowadzić do niezniszczenia dawnej stolicy w czasie walk. Pomnik stanął w tym miejscu w 1987 roku. Zdemontowany monument odesłano do Rosji. Obiekt ten stał się sławny dzięki piosence Piwnicy pod Baranami, będącej przeróbką wywiadu z rzeźbiarzem:

Chcemy wzbogacić nasz portal o nowe funkcjonalności oraz publikować więcej wartościowych treści. Pomożesz nam w tym? Dołącz do Drużyny Histmag.org!

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Tomasz Leszkowicz

Redaktor naczelny Histmag.org, członek redakcji merytorycznej portalu od października 2006 roku. Doktorant w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk. Absolwent Instytutu Historycznego i Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Były członek Zarządu Studenckiego Koła Naukowego Historyków UW. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesują go też dzieje Niemiec i historia wojskowości. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Publikował m.in. w „Mówią Wieki”, „Uważam Rze Historia”, „Pamięci.pl” oraz „Dziejach Najnowszych”. Stały współpracownik tygodnika polonijnego „Monitor” z Chicago. Oprócz historii pasjonuje go rock i poezja śpiewana, jest miłośnikiem kabaretów, książek Ryszarda Kapuścińskiego i Hansa Helmuta Kirsta oraz gier z serii Europa Universalis.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org