Opublikowano
2017-01-09 10:02
Licencja
Wolna licencja

Co wydarzyło się 9 stycznia?

220 lat temu z inicjatywy gen. Jana Henryka Dąbrowskiego powstały Legiony Polskie we Włoszech. Co jeszcze wydarzyło się 9 stycznia? Zapraszamy na nasz przegląd rocznic historycznych w sam raz do porannej kawy.***

Święta na dziś: 9 stycznia to w naszym kraju Dzień Ligi Ochrony Przyrody, upamiętniający powstanie tej najstarszej ogólnopolskiej organizacji ekologicznej w 1928 roku. Dziś LOP po prawie 80 latach działalności (z przerwą w czasie drugiej wojny światowej) wciąż zajmuje się popularyzacją wiedzy o przyrodzie oraz inicjowaniem działań na rzecz jej chronienia.
Sylwetka: 20 lat temu zmarł Edward Osóbka-Morawski (ur. 1909), polski polityk socjalistyczny, przed wojną działacz spółdzielczy, w czasie wojny lider Robotniczej Partii Polskich Socjalistów, środowiska rozłamowego względem głównego nurtu PPS. W historii zapisał się jako przewodniczący utworzonego w Moskwie pod dyktando Stalina Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, a później premier Rządu Tymczasowego i Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej. W roli tej był jednak jedynie figurantem, gdyż rząd kluczową rolę w rządzeniu odgrywali komuniści. Był także liderem tzw. „lubelskiej” PPS, współpracującej z PPR. Po wyborach do Sejmu w 1947 roku stracił funkcję premiera i przewodniczącego CKW PPS i został odsunięty na boczny tor.
Z archiwum Histmaga: 108 lat temu brytyjska wyprawa na biegun południowy pod wodzą Ernesta Shackletona została zmuszona do porzucenia podróży w związku z brakiem żywności. Shackleton poświęcił całe swoje życie dla podróży antarktycznych. Zapraszamy do lektury jego wspomnień, które publikowaliśmy w naszym serwisie.

Muzyka z Histmag.org: 9 stycznia 1991 roku w Krakowie zdemontowano znajdujący się w tym mieście pomnik radzieckiego marszałka Iwana Koniewa, który dowodził zdobyciem miasta w styczniu 1945 roku i który, według propagandy komunistycznej, miał doprowadzić do niezniszczenia dawnej stolicy w czasie walk. Pomnik stanął w tym miejscu w 1987 roku. Zdemontowany monument odesłano do Rosji. Obiekt ten stał się sławny dzięki piosence Piwnicy pod Baranami, będącej przeróbką wywiadu z rzeźbiarzem:

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Tomasz Leszkowicz

Redaktor działu naukowego, członek redakcji merytorycznej portalu od października 2006 roku, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Doktorant w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk. Absolwent Instytutu Historycznego i Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Były członek Zarządu Studenckiego Koła Naukowego Historyków UW. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Publikował m.in. w „Mówią Wieki”, „Uważam Rze Historia”, „Pamięci.pl”, „Polityce” oraz „Dziejach Najnowszych”. Oprócz historii pasjonuje go rock i poezja śpiewana, jest miłośnikiem kabaretów, książek Ryszarda Kapuścińskiego i Hansa Helmuta Kirsta oraz gier z serii Europa Universalis.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org