Co zrobić z mumią Lenina?

opublikowano: 2008-06-05 21:17
wolna licencja
poleć artykuł:
Były prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow stwierdził, że zabalsamowane zwłoki przywódcy rewolucji październikowej powinny zostać przeniesione z mauzoleum i pochowane w zwykłym grobie.
REKLAMA

Staniemy w końcu przed sytuacją, w której mauzoleum utraci swoje znaczenie i pochowamy Lenina w ziemi tak jak chciała jego rodzina. Myślę, że taki czas nastąpi – stwierdził Gorbaczow.

Były prezydent opowiedział się także za stworzeniem muzeum pamięci ofiar stalinizmu, krytykując próby gloryfikacji dyktatora i dodając, że taka inicjatywa pomoże rosyjskiej demokracji.

Zwłoki Włodzimierza Ilicza Lenina, zmarłego w 1924 r. pierwszego przywódcy Związku Radzieckiego, zostały zmumifikowane i wystawione w szklanej trumnie w specjalnym mauzoleum na Placu Czerwonym w Moskwie. Zimą 1941 r., gdy wojska niemieckie podeszły pod Moskwę, „relikwie komunizmu” były ewakuowane na wschód, przez co uległy częściowemu uszkodzeniu.

Do dziś mauzoleum jest jedną z turystycznych atrakcji Moskwy. Po upadku ZSRR toczyły się dyskusje nt. losów mumii. Borys Jelcyn był gotowy pochować Lenina w zwykłym grobie, jednak wywołało to protesty opozycji komunistycznej. Władymir Putin wstrzymywał się od decyzji, uznając sprawę za zbyt emocjonalną. Rosyjska cerkiew wzywa do likwidacji mauzoleum.

Źródło: Independent

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone