Cyfrowa Biblioteka Druków Ulotnych. Kilka słów o projekcie

opublikowano: 2010-01-25 13:54
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Cyfrowa Biblioteka Druków Ulotnych Polskich i Polski Dotyczących z XVI, XVII i XVIII Wieku (CBDU) zawiera możliwie wszystkie zachowane i opisane w literaturze tego typu druki. Można je przeglądać w serwisie dostępnym pod adresem http://cbdu.id.uw.edu.pl/ O przedstawienie projektu na stronach „Histmaga” poprosili nas jego twórcy.
REKLAMA

Jak można przeczytać na stronach repozytorium, druki zostały zebrane głównie na podstawie pracy Konrada Zawadzkiego „Gazety ulotne polskie i Polski dotyczące od XVI-XVIII wieku” zawierającej opisy prawie 2 tys. jednostek bibliograficznych. Skany prezentowane w CBDU zostały wykonane z mikrofilmów znajdujących się w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie, co było możliwe dzięki uprzejmości Dyrekcji tej biblioteki. Skanowanie wykonano w Zakładzie Reprografii i Digitalizacji BN.

W CBDU możliwe jest wyszukiwanie druków wg różnych kryteriów. Można wyświetlić listę rekordów według daty wydania, miejsca wydania, języka, tytułu lub numeru w pracy Zawadzkiego. Większość druków jest dostępna do przeczytania w formie plików DjVu, choć niektóre opatrzono jedynie opisem, bez skanu. Szczególnie liczne są druki z lat 1656, 1657 i 1683. Pod każdą z tych dat zamieszczono przeszło sto druków, a pod ostatnią – przeszło 200. Dla pozostałych lat z zakresu 1501-1728 liczba dostępnych w repozytorium druków waha się od kilku do kilkudziesięciu. Najwięcej jest źródeł w języku niemieckim (797), znacznie mniej w polskim (325). Bardziej znaczące są także zbiory druków w językach włoskim (180), łacińskim (69) i szwedzkim (49).

Druki odnoszące się do tych samych faktów, a zwłaszcza te, które są (prawdopodobnie lub na pewno) przekładami innych obecnych w bibliotece tekstów, zostały ze sobą połączone linkami. W wypadku dokumentów będących prawdopodobnie tłumaczeniami tekstów niezachowanych podano informacje o tym, z jakiego języka były dokonane przekłady. Część druków została dodatkowo opatrzona komentarzami historycznymi dotyczącymi faktów i osób, o których mowa w danym dokumencie, komentarzami historyczno-medialnymi czy historyczno-językowymi. Nie są to zwykle komentarze rozbudowane, ale bardzo przydają się przy wstępnej analizie źródła.

Do większości druków polskojęzycznych i do wielu niemieckojęzycznych dołączone są słowniczki objaśniające znaczenie nieużywanych dziś wyrazów czy związków frazeologicznych (w słowniczkach tych objaśnienia podawane są odpowiednio we współczesnej polszczyźnie i współczesnej niemczyźnie). Do niektórych tekstów polskich dołączono także słowiczki wyrażeń łacińskich zawartych w tych tekstach.

Projekt został zrealizowany przez zespół pracowników naukowych Uniwersytetu Warszawskiego pod kierownictwem dr hab. Włodzimierza Gruszczyńskiego. Repozytorium jest zamieszczone na serwerze Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego pod adresem http://cbdu.id.uw.edu.pl/. Póki co projekt jest jeszcze dość słabo znany, ale w perspektywie może stanowić niezwykle cenne narzędzie do badań nad przeróżnymi tematami historii nowożytnej.

Zobacz też

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone