Czołg lekki 7TP - duma polskiego oręża [GALERIA]

opublikowano: 2022-09-01 05:24
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Przez długi czas wojnę obronną 1939 roku rozważano głównie przez pryzmat słabości i anachroniczności Wojska Polskiego. Miało ono jednak również swoje atuty. Jednym z nich był czołg 7TP - maszyna zdolna stawić czoła niemieckim siłom pancernym.
REKLAMA
Czołgi 7TP podczas zajmowania Zaolzia, 1938 rok (fot. NAC)

Polski czołg lekki 7TP (siedmiotonowy polski), obok tankietek TK-3 i TKS, był podstawową bronią polskich sił pancernych w czasie walk z września 1939 roku. Stanowił rozwinięcie brytyjskiego czołgu Vickers E powstałego końcem lat 20. XX wieku, na którego Polska początkiem lat 30. zakupiła licencję, zaczynając własną produkcję maszyn.

7TP posiadał wiele rozwiązań niespotykanych wówczas w innych wozach tej klasy, takich jak peryskop odwracalny konstrukcji Rudolfa Gundlacha czy wysokoprężny silnik. Chociaż zbyt mała liczba 7TP nie mogła przyczynić się do zmiany sytuacji na polu walki, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom zapisały się złotymi zgłoskami w historii polskiego oręża.

Poniżej prezentujemy ich archiwalne zdjęcia!

Polecamy e-book Szczepana Michmiela – „II wojna światowa wybuchła w Szymankowie”

Szczepan Michmiel
„II wojna światowa wybuchła w Szymankowie”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
81
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-38-9
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Natalia Pochroń
Absolwentka bezpieczeństwa narodowego oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Rekonstruktorka, miłośniczka książek. Zainteresowana historią Polski, szczególnie okresem wielkich wojen światowych i dwudziestolecia międzywojennego, jak również geopolityką i stosunkami międzynarodowymi.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone