Opublikowano
2009-08-06 11:31
Licencja
Wolna licencja

Czy będzie naukowe wydanie „Mein Kampf”?

Bawarscy historycy z monachijskiego „Instytutu Dziejów Najnowszych” chcieliby wydać „Mein Kampf” wraz z naukowym opracowaniem. Dziś otrzymali poparcie Centralnej Rady Żydów w Niemczech.


Prawa autorskie do książki Hitlera posiada rząd Bawarii i konsekwentnie odmawia zgody na jej publikację, nie chcąc, by przyczyniło się to do szerzenia nazistowskiej ideologii. Coraz częściej jednak słychać głosy, że polityka taka nie powinna być kontynuowana, ponieważ w 2015 roku minie 70 lat od śmierci führera III Rzeszy i wówczas „Mein Kampf” znajdzie się w domenie publicznej, co umożliwi jej wydanie dosłownie każdemu.

Okładka francuskojęzycznej edycji „Mein Kampf” z 1934 roku (fot. Roby, na licencji Creative Commons Attribution ShareAlike 2.0 Belgium) Z tego też powodu historycy z Instytutu Dziejów Najnowszych, powstałego w 1949 roku w celu prowadzenia badań nad okresem hitlerowskiej dyktatury, prosili o pozwolenie na rozpoczęcie prac nad naukowym opracowaniem „Mein Kampf”, które umożliwiłoby opatrzenie książki odpowiednim komentarzem i aparatem naukowym. Można by dzięki temu uprzedzić tych, którzy po 2015 mogliby rzeczywiście wykorzystać książkę Hitlera do propagowania narodowosocjalistycznej ideologii.

Ta praca może zostać zdemitologizowana. Analiza jej treści pozwoliłaby odpowiedzieć na kluczowe pytania, np. jak wiele zapożyczył Hitler od innych autorów i na ile pozostał wierny wyłożonym w swej książce poglądom – powiedział w telefonicznym wywiadzie rzecznik Instytutu, Bernhard Gotto, wyrażając przy tym nadzieję na zniesienie zakazu publikacji. Jego zdaniem grupa historyków potrzebowałaby 3-4 lat pracy na przygotowanie naukowego wydania „Mein Kampf”.

26 czerwca historyków poparł w jednym ze swych przemówień bawarski minister edukacji, Wolfgang Heubisch, wskazując na niebezpieczeństwo wykorzystania książki przez „szarlatanów”. Odmienne zdanie wyraziło jednak w tym tygodniu ministerstwo finansów Bawarii (to ono rozporządza utworami, do których prawa autorskie posiada rząd tego landu). Jakkolwiek cele instytutu są naukowe, nie pozwolimy na publikację, gdyż może to zostać wykorzystane przez prawicowych ekstremistów – powiedział rzecznik ministerstwa, Horst Wolf. – Zakaz jest uznawany i bardzo szanowany przez organizacje żydowskie i chcemy, by tak pozostało.

Być może rząd Bawarii zmieni jednak zdanie po tym, jak Stephen Kramer, sekretarz generalny Centralnej Rady Żydów w Niemczech, wyraził poparcie dla inicjatywy historyków, mówiąc, że przygotowane przez nich naukowe wydanie uniemożliwiłoby neonazistom czerpanie korzyści z publikacji „Mein Kampf” i bez wątpienia pozwoliłoby obalić wiele z wywodzących się z niej i wciąż funkcjonujących mitów.

Źródło: Bloomberg.com; telegraph.co.uk.

Zobacz też:

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Uwaga, wyświetliliśmy tylko ostatnio opublikowane komentarze. Zobacz wszystkie komentarze!

Gość: Czytelnik |

\"Jak pokochałem Adolfa Hitlera\" - Roman Zieliński, Wrocław 2006. Od pewnego czasu autor przygotowuje się do wydania książki \"Ja, Adolf Hitler, Mein Kampf\".Odpowiedz

Gość: Krzysztof Kloc |

Nie pisaną zasadą panującą wśród historyków, jest sprawa kwarendy wśród publikacji na interesujący nas temat. Owa zasada wymaga by najpierw zapoznać się z wszelkim materiałem w języku ojczystym. W przypadku przygotowywania pracy na jakikolwiek temat związany z III Rzeszą nieuniknionym zadaniem dla młodego historyka jest zapzonanie się z \"Mein Kampf\". Gdzie go może dostać??? W okrojonych, albo zupełnie źle zredagowanych pdf - ach? Na allegro narażając się na konsekwencje prawne? Na uczelni bez zgody pracownika naukowego raczej też ciężko... Czyż więc nie pozostaje tylko i wyłącznie posiłkowanie się przypisami odwołującymi się do fragmentów książki Hitlera w pracach innych badaczy? \"Mein Kampf\" oczywiście nie jest osamotnione, w jeszcze gorszej sytuacji jest ktoś kto chcę np. odwołać się do twierdzeń Rosenberga( choć jego wpływ na Hitlera był żadny) i potrzebuje jego \"Mitu XX wieku\"... Nie muszę dodawać, że w tym samym czasie setki młodych ludzi chodzą po polskich ulicach w \"uszatkach\" z sierpem i młotem zwięnczonym literami CCCP.Odpowiedz

Gość: mw |

http://historiaimedia.org/2007/07/19/hitlerowskie-filmy-na-youtube-hackowanie-kanalow-dystrybucji-totalitarnej-propagandy/Odpowiedz

Dodałem na Wykop: http://www.wykop.pl/link/220050/czy-bedzie-naukowe-wydanie-mein-kampfOdpowiedz

Gość: Stylista;) |

Ano racja, zgadzam się z załorzeniami przy wydaniu. Zwracam tylko uwage, ze ksiazka powinna byc na \"2 czesci-rozdzialy\"podzielona 1 tresc zrodlowa i 2 analiza;) Co do samego pomyslu wydania...powiem tak, w necie 3 minuty szukania i mamy kopie...wiem bo kiedys szukalem i czytalem nawet... niestety z takiego pdfa czy worda, jesli potrzebowalibysmy cytatu nie zrobimy.... niemajac w reku dla weryfikacji tekstu papierowego... ekstremistom to wisi czy tlumaczenie dobre gdzie przecinek..a komus do cytatu ten pzrecinek może być ważny;) Jak znam zycie w PL zaraz , gdyby i u nas miala sie pojawic, rozlegna sie glosy \"PROPAGOWAC CHCA NAZIZM? NIE!\"... nie zebym kota ogonem chcial odwracac, ale osobom ktore najglosniej by chcialy wolac polecam wizyte w 1szej z brzegu bibliotece wiekszej;) Ksiazki slawiace jedynie sluszna ideologie komunistyczna sa dostepne w czytelniach nawet dla dzieci.... krytyczne opracowanie?marzenie.... zeby chociarz dla mniej doswiadczonych czytelnikow byla wklejona informacja \"że ksiazka powstała pod wpływem ideologi komunistycznej, a co za tym idzie nie wszystkie przedstawione informacje są obiektywne\"...ale tego tez niema;) Ot ustawa o niepropagowaniu totalitaryzmu sie klania;)Odpowiedz
Roman Sidorski

Historyk, redaktor, popularyzator historii. Absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Przez wiele lat związany z „Histmagiem” jako jego współzałożyciel i członek redakcji. Jest współautorem książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009). Współpracował jako redaktor i recenzent z oficynami takimi jak Bellona, Replika, Wydawnictwo Poznańskie oraz Wydawnictwo Znak. Poza „Histmagiem”, publikował między innymi w „Uważam Rze Historia”.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org