Autor: Antoni Olbrychski
Tagi: Newsy, Historia religii, Starożytny Bliski Wschód, Bliski Wschód i Afryka Północna
Opublikowany: 2015-04-27 18:57
Licencja: wolna licencja

Czy meteor wpłynął na nawrócenie Świętego Pawła?

Paweł z Tarsu był faryzeuszem, który doznawszy cudu nawrócił się na chrześcijaństwo. Dziś badacze rozważają, czy na jego konwersję wpłynął meteoryt, przelatujący w okolicach Damaszku.
REKLAMA

Zobacz też: Wielkanoc i początki chrześcijaństwa

Paweł z Tarsu (zwany Saulem lub Szawłem) podróżował z Jerozolimy do Damaszku w latach 30. I wieku naszej ery. W jego torbie spoczywały nakazy aresztowania wyznawców chrześcijaństwa. Niespodziewanie wędrowca oślepiła jednak wielka jasność. Pozbawiony wzroku, usłyszał jedynie głos Jezusa: Szawle, Szawle, dlaczego mnie prześladujesz?

Nawrócenie Szawła , fresk Michała Anioła (domena publiczna)

Zdaniem Williama Hartmanna, współzałożyciela Planetary Science Institute, wydarzenie opisane w Dziejach Apostolskich mogło być powiązane z przelotem meteorytu nad Damaszkiem ponad 2000 lat temu. Opis oślepiającego blasku porównuje on do relacji słynnego meteorytu tunguskiego czy czelabińskiego, który 2 lata temu rozbił się w Rosji.

Mamy dobrze udokumentowane wydarzenia z Czelabińska i Tunguski, wykorzystujemy także sondę Zond IV. Daje to możliwość do porównania reakcji współczesnych świadków z antycznymi podaniami na temat rozbłysków na niebie. Trzy różne zjawiska posiadają pewne cechy wspólne - tłumaczy Hartmann na łamach pisma „Meteoritics & Planetary Science”.

Badacze tłumaczą także nagłe oślepienie, które dotknęło Szawła. Mogło być ono spowodowane działaniem silnego promieniowania, wywołanego eksplozją meteoru. Efekt śnieżnej ślepoty utrzymał się 3 dni. Później Szaweł odzyskał wzrok i nawrócił się na chrześcijaństwo. Jako św. Paweł stał się jednym z filarów tej religii.

Zdaniem Bill'a Coke'a, szefa Meteoroid Environment Office (jedna z gałęzi NASA) teoria, że meteoryt wpłynął na konwersję Szawła nie jest całkiem nieprawdopodobna. Tym samym przelot komety nad Damaszkiem znacząco wpłynąłby na losy chrześcijaństwa. Naukowcy podkreślają jednak, że należy do niej podchodzić ostrożnie. Obecny zasób wiedzy nie pozwala bowiem na wysnuwanie niepodważalnych wniosków.

Źródło: ibitimes.co.uk

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Antoni Olbrychski
Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się historią średniowieczną i nowożytną, w szczególności wojskowością i życiem codziennym. Instruktor szermierki, członek Akademii Szermierzy. Członek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Czersku i edukator na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy