Autor: Paweł Rzewuski
Tagi: Ciekawostki i rocznice, Historia polityczna, Historia społeczna, Historia religii, I wojna światowa i dwudziestolecie międzywojenne, Polska
Opublikowany: 2013-04-07 12:30
Licencja: wolna licencja

Czy socyaliści jedzą w wielkim poście kiełbasę?

Co jakiś czas w Internecie pojawiało się zdjęcie bibliotecznej fiszki z tytułem _Czy socyaliści jedzą w wielkim poście kiełbasę?_ Broszurka, chociaż opatrzona zabawnym tytułem, traktuje jednak o problemach bardzo poważnych.
REKLAMA

Czy socyaliści jedzą w wielkim poście kiełbasę? – zobacz też: Wielkanoc i początki chrześcijaństwa

Nieszablonowo zatytułowane dziełko wyszło spod pióra Zygmunta Gabriela Klemensiewicza – publicysty, lekarza i polityka, syna powstańca styczniowego Tytusa Klemensiewicza. Autor związany był zarówno z Polską Partią Socjalno-Demokratyczną Galicji i Śląska Cieszyńskiego jak i Polską Partią Socjalistyczną. Był znanym działaczem socjalistycznym, którego artykuły dosyć często pojawiały się na łamach „Robotnika”. Co więcej, po rewolucji 1905 roku Klemensiewicz zaczął się coraz bardziej zbliżać do lewicy piłsudczykowskiej oraz, podobnie jak wielu socjalistów, zaciągnął się do Legionów Polskich. Jako ochotnik wziął również udział w wojnie polsko-bolszewickiej. W niepodległej Polsce był najpierw związany z PPS, z którego ramienia został wybrany posłem do Rady Państwa i na Sejm Ustawodawczy. Po rozłamie w 1928 roku przeszedł do Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem Józefa Piłsudskiego z ramienia którego był posłem III kadencji. Można zatem z przekonaniem powiedzieć, że był to jeden z ludzi wiernych Józefowi Piłsudskiemu. Umarł w 1948 roku w Krakowie.

Broszurka, którą reprodukujemy, została wydana przez oficjalny organ Związku Socjalistów Polskich w Ameryce Północnej czyli „Robotnika Polskiego”. Jej treścią jest dość skondensowane streszczenie poglądów socjalistów wobec problemu rozdziału Kościoła od państwa. Autor stara się przekonać, że powinno się dokonać rozdziału instytucji kościelnych od instytucji państwowych. Na kilku stronach starał się udowodnić, że taka operacja będzie nie tylko zbawienna dla władz świeckich ale również dla samego kleru. Swoją tezę opiera na zaprezentowaniu sytuacji we Francji gdzie taki podział ma już miejsce i przyniósł ze sobą rozliczne korzyści. Trzeba zaznaczyć, że podobnie jak wielu innych socjalistów, nie występuje przeciwko religii ani nawet samemu Kościołowi, lecz jedynie przeciw jego obecnemu kształtowi. Na koniec zagadka dla wszystkich czytelników – jaka jest odpowiedź na pytanie zadane w tytule…?

====================================================================

Redakcja: Michał Przeperski

Polecamy e-book: Paweł Rzewuski – „Wielcy zapomniani dwudziestolecia”

Paweł Rzewuski
„Wielcy zapomniani dwudziestolecia cz.1”
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 58
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-934630-0-8
REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Paweł Rzewuski
Absolwent filozofii i historii Uniwersytetu Warszawskiego, doktorant na Wydziale Filozofii i Socjologii UW. Publikował w „Uważam Rze Historia”, „Newsweek Historia”, „Pamięć.pl”, „Rzeczpospolitej”, „Teologii Politycznej co Miesiąc”, „Filozofuj”, „Do Rzeczy” oraz „Plus Minus”. Tajny współpracownik kwartalnika „F. Lux” i portalu Rebelya.pl. Wielki fan twórczości Bacha oraz wielbiciel Jacka Kaczmarskiego i Iron Maiden.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy