Opublikowano
2007-07-18 21:06
Licencja
Wolna licencja

Czy warto wydać „Mein Kampf”?

Wszystkie możliwe nazistowskie pisma, podżegające przeciwko innym, zostały opublikowane, z wyjątkiem "Mein Kampf" – stwierdził Horst Moeller, dyrektor Instytutu Historii Współczesnej w Monachium. Historyk jest gotowy przygotować naukowe opracowanie dzieła Hitlera.


Od upadku nazizmu prawa autorskie do „Mein Kampf” posiadają władze Bawarii. Od tego czasu książka nie została oficjalnie wydana, gdyż obawiano się odrodzenia ideologii hitlerowskiej. Wznowienia książki odradzało też niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w obawie o międzynarodowy wizerunek Niemiec.

Moeller krytykuje działanie rządu krajowego. W wypowiedzi dla Frankfurter Allgemeine Zeitung podkreślił, że wszystkie inne, podobne w treści książki autorstwa nazistowskich przywódców znajdują się na rynku, a „Mein Kampf” krąży w drugim obiegu, m.in. w Internecie.

Krytyczna edycja musi zawierać informacje o okolicznościach powstania dzieła oraz jego instrumentalizacji jako politycznego środka walki w czasie Republiki Weimarskiej i III Rzeszy – stwierdza historyk. Podkreśla też marną jakość literacką książki: źle napisana, stanowi kompilację fragmentów obcych tekstów i składa się z tyrad pełnych nienawiści. Jego zdaniem książka doskonale ukazuje obraz hitleryzmu, a krytyczny komentarz pozwoli obalić mity narosłe wokół najważniejszego dzieła wodza NSDAP. Dla „politycznej higieny” powinniśmy wykazać, jaką kiepską jakość mają wywody Hitlera – dodaje Moeller.

Historyk przytacza jeszcze jeden argument za swoją propozycją: 1 maja 2015 roku prawa autorskie do książki wygasają, więc będzie można ją wydawać bez pozwolenia. Z pewnością znajdzie się wiele wydawnictw, które będą chciały wykorzystać tę sytuację i „zrobią sensację” - ostrzegł. Z naukowego punktu widzenia byłoby dobrze, gdyby przedtem ukazało się krytyczne wydanie tej książki.

Podyskutuj na forum!

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Tomasz Leszkowicz

Redaktor działu naukowego, członek redakcji merytorycznej portalu od października 2006 roku, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Doktorant w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk. Absolwent Instytutu Historycznego i Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Były członek Zarządu Studenckiego Koła Naukowego Historyków UW. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Publikował m.in. w „Mówią Wieki”, „Uważam Rze Historia”, „Pamięci.pl”, „Polityce” oraz „Dziejach Najnowszych”. Oprócz historii pasjonuje go rock i poezja śpiewana, jest miłośnikiem kabaretów, książek Ryszarda Kapuścińskiego i Hansa Helmuta Kirsta oraz gier z serii Europa Universalis.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org