Czyżby Hitler przeżył wojnę?

opublikowano: 2009-10-02 11:50
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
W reakcji na wyniki badań mające sugerować, że Adolf Hitler niekoniecznie popełnił samobójstwo w berlińskim bunkrze Tom Chivers z „Telegraphu” postanowił przypomnieć kilka dziwacznych teorii spiskowych dotyczących losów wodza III Rzeszy.
REKLAMA

Niedawno świat obiegła sensacyjna wiadomość o tym, że fragment czaszki znajdujący się w Archiwum Państwowym w Moskwie, w rzeczywistości nie należy do dyktatora III Rzeszy. Konsekwencją wspomnianego odkrycia było uaktywnienie się zwolenników teorii spiskowych na temat życia Hitlera, głoszących m.in., że wbrew powszechnie przyjętej przez historyków tezie, nie odebrał on sobie życia w bunkrze w kwietniu 1945 roku i, co może z tego wynikać, przeżył wojnę. Oto najbardziej spektakularne, zdaniem dziennikarza „The Daily Telegraph”, hipotezy dotyczące losów Hitlera po II wojnie światowej.

Czaszka Hitlera czy jednak nie? Fot. Guardian.co.uk .

Śladem Eichmanna i Mengele…

Do tych dwóch zbrodniarzy nazistowskich, którzy znaleźli azyl w Argentynie, niebawem miał dołączyć Hitler, twórca zbrodniczego aparatu władzy, na którego usługach znajdowali się wymienieni wyżej oprawcy. Hipoteza niewątpliwie ciekawa, aczkolwiek brak dowodów na jej poparcie. Zwolennicy teorii dotyczącej osiedlenia się Hitlera w tym kraju podają, że głównym argumentem potwierdzającym jej prawdziwość jest… „tajemniczy” konwój u-bootów (U-533 i U-977), który schwytano u wybrzeży argentyńskich, a ściślej mówiąc w Mar del Plata, na przełomie lipca i sierpnia 1945 roku.

Hitler na Antarktydzie…

Czyżby to tutaj w spokoju dożył starości Adolf Hitler?

Kolejna teoria dotycząca powojennych losów führera głosi, że dotarł on… na Antarktydę, gdzie wiódł spokojny żywot w wybudowanej przed wojną tajnej bazie wojskowej. Wspomniana wersja nie wytrzymuje jednak konfrontacji z faktami. Po pierwsze należy wspomnieć o braku jakiejkolwiek potwierdzonej wojskowej obecności Niemców na biegunie południowym. Nad wyraz dyskusyjna jest również wiarygodność doniesień o amerykańsko-brytyjskiej misji zlikwidowania rzekomej niemieckiej bazy, która miała się zakończyć... zrzuceniem bomby atomowej. Gwoli ścisłości można dodać, że dotarcie na Antarktydę okrętem podwodnym było, biorąc pod uwagę powierzchnię zajmowaną przez pokrywę lodową blokującą dostęp do stałego lądu, niemal niemożliwe.

…lub na Księżycu

„To mały krok dla człowieka, ale wielki krok dla ludzkości” – czyżby zaszczyt wypowiedzenia tych słów powinien przypaść Hitlerowi, a nie Neillowi Armstrongowi? Czy, idąc tym tropem, amerykańska misja kosmiczna na Księżyc była wielką mistyfikacją? To nazistowskie Niemcy bowiem, zgodnie z omawianą teorią, wygrały wyścig o podbój kosmosu. Mało tego, naziści, jako pierwsi, nawiązali również kontakt z UFO, i to przed 1942 rokiem... Wszystko to miało okazać się możliwe dzięki nowoczesnej technologii, a ściślej mówiąc, pociskom balistycznym V2 i myśliwcom Messerschmitt Me-262.

REKLAMA

... (a może) Hitler żyje?!

Budynki wchodzące w skład amerykańskiej bazy Marynarki Wojennej znajdującej się w San Diego tworzą symbol swastyki, co najłatwiej zaobserwować patrząc z perspektywy lotu ptaka. Zdaniem zwolenników teorii spiskowych na temat życia dyktatora III Rzeszy jest to wystarczający dowód na to, że Hitler żyje do dziś i mieszka we wspomnianym kompleksie... Co więcej, mając 120 lat, jest pewnie najstarszym człowiekiem globu.

Jeśli w ogóle historycy mieliby podejmować się analizy powyższych teorii i weryfikacji ich wiarygodności, należałoby chyba wpierw odpowiedzieć na następujące pytanie: jakim cudem Hitler uciekł z bunkra, a następnie wydostał się z oblężonego, ogłoszonego twierdzą, Berlina?

Źródło: T. Chivers, Adolf Hitler alive: weird conspiracy theories,, „Telegraph.co.uk”, 29 IX 2009.

Zobacz też:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Waldemar Kowalski
Magister historii (specjalność – historia wojskowości) na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach. Absolwent podyplomowego Studium Bezpieczeństwa Narodowego na Uniwersytecie Warszawskim. Były członek redakcji "Histmag.org". Główne zainteresowania: wojskowość, militaria, religie, filozofia, stosunki międzynarodowe.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone