D. J. MacEachin - „Amerykański wywiad i konfrontacja w Polsce” – recenzja i ocena

opublikowano: 2012-01-09 08:15
wolna licencja
poleć artykuł:
Autor w swojej publikacji porusza kwestię bardzo istotną dla okresu lat 1980-1981, a mianowicie stosunek amerykańskiego wywiadu do wydarzeń rozgrywających się ówcześnie w PRL. W książce oddany jest klimat nerwowych narad na najwyższym szczeblu i sposób wykorzystywania danych wywiadowczych przez władze amerykańskie.
REKLAMA
Douglas J. MacEachin
,,Amerykański wywiad i konfrontacja w Polsce 1980- 1981”
cena:
39,90 zł
Wydawca:
Rebis
Tłumaczenie:
Katarzyna Bażyńska-Chojnacka, Piotr Chojnacki
Rok wydania:
2011
Okładka:
twarda
Liczba stron:
296
Format:
150x220 mm
ISBN:
978-83-7510-760-9

Dużym walorem książki jest wprowadzenie, w którym autor prezentuje kulisy działań wywiadu amerykańskiego i obiegu informacji wywiadowczych o najwyższej randze. Dzięki temu lepiej możemy uświadomić sobie jak pracują amerykańskie agencje wywiadowcze i jakimi danymi dysponuje prezydent podejmując swoje decyzje. Istotny wydaje się przede wszystkim opis tego jak sporządzane są dokumenty dla głowy państwa i w jaki sposób najistotniejsze analizy docierają do najważniejszych urzędników.

Czy amerykański wywiad spodziewał się stanu wojennego?

Ciągłym motywem, który przewija się w książce MacEachina jest próba odpowiedzi na powyżej postawione pytanie. Myślę, że czytelnik może być usatysfakcjonowany poziomem rozważań autora. W wielu miejscach jest on krytycznym recenzentem pracy wywiadu i pokazuje jego niejednokrotnie mylne oceny sytuacji i uczestników wydarzeń. Tak jest w chociażby w przypadku ocen kilku członków Biura Politycznego PZPR. Równie rzetelnie przedstawione zostały analizy dotyczące ewentualnego wkroczenia Sowietów do PRL. Przede wszystkim MacEachin pokazuje w jakim okresie było to najbardziej prawdopodobne i jakimi siłami musieliby oni dysponować, by inwazja okazała się skuteczna. Liczbę wojska potrzebnego do interwencji szacowano na około 30 dywizji. Warte podkreślenia, że jak wynika z danych wywiadu stan pełnej gotowości jednostek wojskowych w zachodniej części Związku Radzieckiego nie przekroczył nigdy czterech dywizji w omawianym przez autora okresie.

Co ważne, MacEachin rzetelnie informuje, że w niektórych sprawach amerykański wywiad nie ujawnił wszystkich dokumentów i nie można wobec tego wyciągać zbyt daleko idących wniosków. Istotną zaletą książki jest również opis wpływu informacji przekazywanych przez Ryszarda Kuklińskiego na decyzje polityczne. Skrupulatnie przedstawiono także sposób prowadzenia go przez amerykański wywiad.

REKLAMA

Autor przedstawia także w kilku miejscach źródła mylnych ocen danych otrzymywanych przez wywiad. Tak było w przypadku wprowadzenia w PRL stanu wojennego. Mimo uzyskania (głównie od Kuklińskiego) danych jasno wskazujących, że to nastąpi, analitycy wywiadu po prostu nie mogli w to uwierzyć. Warto dodać, że, jak wynika z relacji autora, takie odczucie było wówczas powszechne wśród funkcjonariuszy wywiadu i urzędników wysokiego szczebla. Uległ mu również sam autor.

Istotne jest również podsumowanie zawarte w książce. Autor potwierdza w nim m.in., że Jaruzelski prosił Sowietów o pomoc przy wprowadzaniu stanu wojennego, a także odpowiada na pytanie o to czy należy Kuklińskiego traktować jako zdrajcę. Szczególnie ta druga kwestia jest ciekawa, ponieważ MacEachin stwierdza, że nie mógł być on zdrajcą, ponieważ wolna Polska po prostu wtedy nie istniała.

Ocena

Książka autorstwa MacEachina ma wiele zalet. Od rzetelnego przedstawienia systemu obiegu informacji wywiadu poczynając, przez zaprezentowanie ocen sytuacji funkcjonujących w tamtym czasie na najwyższych szczeblach amerykańskich władz, a kończąc na ocenie postępowania Kuklińskiego. Cenne są również osobiste uwagi autora, szczególnie te dotyczące błędnych ocen otrzymywanych przez wywiad informacji. Do wydania generalnie nie mam zastrzeżeń, choć przydałoby się chociaż kilka fotografii.

Niemniej, opracowanie nie jest pozbawione pewnych mankamentów. Moim zdaniem nadmiernie rozbudowany jest przede wszystkim opis sytuacji w PRL w stosunku do działań wywiadu USA. Można by go znacząco zmniejszyć w polskim wydaniu, ponieważ temat był już wielokrotnie opisywany i autor nie wprowadza tu nic nowego. Osobiście uważam również, że w tytule należało raczej napisać o konfrontacji nie w Polsce, lecz w PRL, ale to detal, który zdecydowanie nie zaburza dobrej oceny recenzowanej książki.

Redakcja: Michał Przeperski

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Rafał Łatka
Historyk i politolog, dr nauk społecznych z zakresu nauk o polityce (specjalność historia najnowsza Polski), pracownik Biura Badań Historycznych IPN. Autor wielu publikacji naukowych i popularnych, w tym publikacji książkowych: Polityka władz PRL wobec Kościoła katolickiego w województwie krakowskim w latach 1980- 1989, Kraków 2016 (praca wyróżniona w konkursie na Najlepszy debiut historyczny roku im. Władysława Pobóg- Malinowskiego); Pielgrzymki Jana Pawła II do Krakowa w oczach SB. Wybór dokumentów, Kraków 2012, redaktor tomów studiów: Obchody Millenium na Uchodźstwie w 50. rocznice, Warszawa 2016 (wspólnie z Janem Żarynem); Polskie wizje i oceny komunizmu po 1939 r., Kraków 2015 (wspólnie z Bogdanem Szlachtą); Stosunki państwo- Kościół w Polsce w latach 1944- 2010. Studia i materiały, Kraków 2013; Realizm polityczny, Kraków 2013. Sekretarz redakcji czasopisma ,,Pamięć i Sprawiedliwość’, członek redakcji pism ,,Glaukopis” i ,,Myśl.PL”.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone